Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 15 Закона Украины "О доступе к публичной информации" относительно уменьшения срока обнародования проектов нормативно-правовых актов, решений органов местного самоуправления

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.06.2015 № 2003а
Дата рассмотрения: 03.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" щодо зменшення терміну оприлюднення проектів нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Частина 11 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зазначає, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Проте, необхідно зазначити, що вищезазначена норма щодо 20-денного терміну оприлюднення проектів рішень є занадто затягнутою у часі та призводить до обмеження прав депутатів місцевих рад, постійних комісій рад, виконавчих органів місцевих рад щодо внесення на розгляд сесії питань, які мають суспільний характер та потребують нагального вирішення та термінового реагування.

Слід звернути увагу на ч. 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою закріплено, що сесія ради з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності скликається не рідше ніж один раз на місяць. Як наслідок, наявність 20-денного терміну оприлюднення проектів нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування суттєво ускладнює процедуру підготовки вищевказаних питань до розгляду та значно відтерміновує як дату прийняття, так і дату набрання чинності.

Також дана норма йде в розрізі з низкою положень інших нормативно-правових актів:

- оприлюднення проектів рішень та актів органів місцевого самоврядування, що мають чітко виписані процедури їх розгляду та прийняття передбачені іншими нормативно-правовими актами, які значно відрізняються від положень Закону України "Про доступ до публічної інформації" (Земельний кодекс України, Бюджетний кодекс України, Закон України "Про оренду землі", Закон України "Про оренду державного та комунального майна" тощо);

- дотримання строків прийняття актів органів місцевого самоврядування за результатами розгляду звернень громадян (Закон України "Про звернення громадян").

Окрім того, слід зазначити, що у випадку суттєвих змін в проекті рішень, такі проекти підлягають повторному оприлюдненню і можуть бути прийняті лише через 20 днів після такого оприлюднення. Таким чином вирішення суспільно важливих питань територіальної громади буде відкладено, що призведе до несвоєчасного реагування органів місцевого самоврядування.

Законодавством України передбачений перелік проектів рішень, які мають розглядатись невідкладно та не потребують 20 денного оприлюднення (наприклад, щодо надзвичайних ситуацій, воєнного стану тощо). Але даний перелік є значно звуженим, адже життєдіяльність міста залежить від багатьох сфер та потребує якнайшвидшого вирішення, оперативного реагування.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Законопроект направлений на вдосконалення положень Закону України "Про доступ до публічної інформації" щодо удосконалення порядку здійснення окремих повноважень органами місцевого самоврядування.

Основним завданням являється забезпечення більш оперативної та ефективної реалізації прав та інтересів територіальних громад сіл, селищ та міст.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до ч. 3 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", якими передбачити, що проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 календарних днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання основними нормативно-правовими актами є Конституція України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закон України "Про доступ до публічної інформації".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту сприятиме своєчасному та якісному здійсненню повноважень органів місцевого самоврядування, забезпечуватиме реалізацію прав та інтересів громадян, що призведе до зменшення нарікань з боку членів територіальної громади та зменшення кількості судових спорів за участю органів місцевого самоврядування, громадян тощо.

Реалізація даного положення дозволить фактично зробити діяльність органів місцевого самоврядування більш оперативною, зрозумілою та доступною, а отже підвищить рівень взаємодії та ступінь довіри громадян до держави в цілому.

 

Народні депутати України

Опрос