Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно генетической идентификации военнослужащих)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.06.2015 № 2001а
Дата рассмотрения: 03.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо генетичної ідентифікації військовослужбовців)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Бойові дії на сході України, військова агресія з боку Російської Федерації створили реальну загрозу територіальній цілісності та незалежності України. У зв'язку з цим велика кількість громадян України вирішила нести військову службу та беруть участь у бойових діях для захисту своєї держави у складі Збройних Сил України, Національної гвардії України, органів Міністерства внутрішніх справ, а також добровольчих формуваннях. Ці громадяни своєю участю надають значну допомогу у протистояннях з ворогом, здійснюють вагомий внесок в захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відомо, що під час бойових дій численна кількість українських військовослужбовців зазначає поранень, контузій під час обстрілів, вибухів тощо, на жаль, велика кількість з них гине. Умови зазнання тілесних ушкоджень чи загибелі на війні такі, що тіла військовослужбовців розриваються, обгорають, пошкоджуються настільки, що ідентифікувати таке тіло стає вкрай складно, часто навіть неможливо, за допомогою звичайних методів. Крім того, внаслідок контузій, больового шоку, інших медичних станів, військовослужбовці, які поступають до медичних закладів та частин, не можуть повідомити відомості про себе і залишаються невідомими.

В зв'язку з цим на території бойових дій та АТО фіксуються факти масового безвісного поховання загиблих, помилкового поховання під чужим ім'ям. Військовослужбовці, які віддали життя за свою державу, залишаються самотніми невідомими тілами на полі бою далеко від своїх домівок. Батьки, які довірили своїх синів і дочок державі для захисту її суверенітету, цілісності та безпеки народу, не знають, що трапилося з їхніми дітьми, де вони поховані, чи поранені, чи загинули, хто із загиблих є їхніми дітьми. Члени сім'ї військовослужбовців навіть не можуть отримати і поховати належним чином останки військовослужбовця, вважаючи його безвісти відсутнім. Держава не виконує своїх гарантій щодо компенсацій і виплат, передбачених законами України, членам сім'ї військовослужбовця, який загинув. В XXI столітті виникає аномальна ситуація - при усіх можливостях сучасного стану науки і техніки - людина може зникнути з лиця Землі безслідно так, ніби ніколи не існувала. Все це пов'язано з проблемою встановлення особи військовослужбовця.

Тому цей законопроект пропонує встановити гарантії ідентифікації військовослужбовців шляхом створення бази даних ДНК військовослужбовців та застосування аналізу ДНК у разі неможливості встановлення особи звичайними методами. Такими випадками можуть бути: стани (поранення, кома, контузія, втрата пам'яті) військовослужбовця, у яких він не може повідомити інформацію для встановлення його особи, стани ушкоджень тіла, які не дозволяють розпізнати особу; у разі загибелі (смерті) із ушкодженнями тіла, що унеможливлюють розпізнання звичайними методами.

Аналіз ДНК - це система наукових методів біологічної ідентифікації індивідуумів на основі унікальності послідовності чергування нуклеотидів у ланцюжку ДНК кожної живої істоти, своєрідного "генетичного відбитку", що залишається індивідуальним і незмінним протягом усього життя індивідуума.

Аналіз ДНК військовослужбовця дозволяє оперативно та без зволікань отримати інформацію щодо особи і порівняти її з даними, що містяться в базі даних ДНК військовослужбовців, а відповідно - ідентифікувати особу.

Міжнародний та зарубіжний досвід свідчить, що ідентифікація, навіть суттєво ушкоджених останків тіла, можливі.

Так, наприклад в Збройних Силах США існує Сховище зразків біологічного матеріалу для ідентифікації останків (Armed Forces Repository of Specimen Samples for the Identification of Remains (AFRSSIR), де зберігаються зразки ДНК усіх осіб, які вступають на військову службу, осіб, які колись призивалися, осіб, які служать за контрактом та осіб-резервістів. В Збройних Силах США також Лабораторія з ідентифікації ДНК (The Armed Forces DNA Identification Laboratory (AFDIL), завдання якої встановлювати відповідність зразків ДНК військовослужбовця, який загинув (помер), із тими зразками, що містяться в існує Сховищі зразків біологічного матеріалу для ідентифікації останків. Таким чином забезпечується встановлення особи військовослужбовця за будь-якого ступеню пошкодження тіла.

Цей законопроект готувався з урахуванням практичних потреб військовослужбовців, членів їх сімей, правоохоронних органів, закладів охорони здоров'я тощо та має на меті удосконалити чинне законодавство, зменшити бюрократичні та інші перепони при встановленні особи військовослужбовця.

Шляхом прийняття змін до Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" повинна бути вирішена проблема встановлення особи військовослужбовця, якщо його тіло понівечене, підірване, обгоріле або залишилися самі останки, забезпечуючи право військовослужбовця як людини мати власне ім'я, бути похованим під своїм іменем, відповідно до висловленої волі.

Також мають реалізовуватися природні права, соціальні гарантії та захист членів сім'ї військовослужбовця, проблема дотримання та виконання яких пов'язана з ідентифікацією особи військовослужбовця.

2. Цілі й завдання прийняття Закону

Основною метою зазначеного законопроекту є посилення гарантій дотримання прав і забезпечення соціального та правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", доповнивши ст. 11-1. Зазначеною статтею пропонується зобов'язати державу в особі уповноважених органів та посадових осіб, що провадять діяльність з розшуку, розпізнання, лікування військовослужбовців тощо, гарантованого встановлення особи такого військовослужбовця із застосуванням усіх законних методів ідентифікації, у тому числі за допомогою методів генетичної ідентифікації біологічного матеріалу, що містить ДНК особи. пропонується також створення бази даних ДНК військовослужбовців, яка повинна містити дані ДНК усіх військовослужбовців, які при проходженні військово-лікарської комісії перед вступом на військову службу висловили свою згоду на збір, обробку і зберігання такого роду даних. Збір даних ДНК осіб, які вступають на військову службу має відбуватися за допомогою неінвазивних методів, тобто шляхом отримання даних ДНК із волосяних цибулин, крові, слини особи. для військовослужбовців, які відмовилися від надання біологічного матеріалу із зразками ДНК, у разі необхідності в подальшому встановлення їх особи, передбачено застосування аналізу ДНК військовослужбовця щодо відповідності зразкам, наданим біологічними родичами цього військовослужбовця. Пропонується застосовувати генетичні методи ідентифікації особи військовослужбовця у разі неможливості застосування інших звичайних методів встановлення особи, зокрема, у випадках, коли особа не може надати відомості про свою особу, коли особа зазнала тілесних ушкоджень, що унеможливлюють звичайне розпізнання, у разі загибелі (смерті) та у разі іншої необхідності.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Закони України "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Прийняття запропонованого законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту потребує окремого фінансового розрахунку, зокрема, в частині видатків на оборону з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття Закону

Наслідками прийняття цього законопроекту стане посилення гарантій дотримання прав і забезпечення соціального та правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей, спрощення процедур встановлення особи військовослужбовця. Прийняття законопроекту забезпечить реалізацію:

- право членів сім'ї військовослужбовця на отримання інформації про нього та його здоров'я з метою надання йому допомоги, відвідування, передання його на утримання, догляду;

- право членів сім'ї військовослужбовця на отримання інформації про обставини загибелі (смерті);

- право на поховання та гідне поводження з тілом військовослужбовця;

- прав на охорону здоров'я та медичну допомогу військовослужбовця та членів його сім'ї;

- прав на забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовця та членів його сім'ї;

- прав на освіту військовослужбовця та членів його сім'ї;

- прав членів сімей військовослужбовців на пільги, спеціальні пенсії, одноразову грошову допомогу, одноразову грошову компенсацію, допомогу у провадженні похорону, компенсацію витрат на поховання та спорудження намогильних споруд у разі загибелі (смерті) військовослужбовця.

 

Народні депутати України

Опрос