Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Заключительные положения Закона Украины "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых законодательных актов Украины" относительно урегулирования оплаты труда работников государственных высших учебных заведений

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.02.2015 № 1914
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" щодо врегулювання оплати праці працівників державних вищих навчальних закладів"

1. Обгрунтування необхідності прийняття законопроекту

Пунктом 10 розділу III Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року N 76-VIII встановлено максимальний місячний розмір заробітної плати працівників бюджетних установ, який обмежується 7 розмірами мінімальної заробітної плати.

Однак, ефективна діяльність окремих державних вищих навчальних закладів в останні роки забезпечується, у тому числі, і за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету.

Тому, обмеження використання позабюджетних коштів, особливо в контексті імплементації принципу автономії вищих навчальних закладів, зафіксованого Законом України "Про вищу освіту", може суттєво погіршити фінансове, матеріально-технічне становище та соціальний статус вищих навчальних закладів України, осіб, які працюють та навчаються в них, і вищої освіти країни в цілому.

Наразі надходження коштів із загального фонду держбюджету на рахунки вищих навчальних закладів є мінімальними в той час коли за рахунок коштів спеціального фонду виплачується заробітна плата близько 60 % викладачів. Крім того, за рахунок коштів спеціального фонду здійснюється виплата надбавок (за наукові ступені, вчені звання тощо) викладачам, які обіймають штатні посади за загальним фондом.

Поряд з цим, в країні функціонує багато приватних навчальних закладів, бюджет яких формується виключно "позабюджетними надходженнями" і зазначене обмеження на їх працівників не поширюється. Таким чином можуть бути створені умови для легального перетікання навчальних угод, наукових грантів та висококваліфікованих науковців з державних у приватні навчальні заклади, що призведе до їх подальшого розвитку за рахунок саме занепаду державних вишів.

Оскільки основу забезпечення життєдіяльності в переважної більшості державних університетів складають саме власні надходження, які лише входять до складової державного бюджету, але не розподіляються державою, обмеження на заробітну плату за рахунок коштів спеціального фонду не повинні застосовуватись до вищих навчальних закладів.

2. Мета і цілі прийняття законопроекту

Метою прийняття зазначеного законопроекту є стимулювання діяльності вищих навчальних закладів, збереження та зростання заробітної плати працівників за рахунок коштів спеціального фонду бюджету.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" та передбачити, що обмеження максимального місячного розміру заробітної плати обмежується 7 розмірами мінімальної заробітної плати, а при скороченні чисельності працівників - 10 розмірами мінімальної заробітної плати застосовується до максимального місячного розміру заробітної плати (грошового забезпечення) державних вищих навчальних закладів, якщо заробітна плата (грошове забезпечення) фінансується виключно за рахунок загального фонду бюджету.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Бюджетний кодекс України, Закон України "Про вищу освіту", Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України".

Прийняття проекту не потребуватиме внесення змін та доповнень до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обгрунтування

Прийняття проекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття даного законопроекту сприятиме суттєвому покращенню матеріального забезпечення вищих навчальних закладів за рахунок коштів спеціальних фондів.

 

Народний депутат України

В. В. Писаренко

Опрос