Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в раздел XX "Переходные положения" Налогового кодекса Украины относительно особенностей налогообложения операций по ввозу на таможенную территорию Украины и поставке на таможенной территории Украины транспортных средств, оснащенных электрическими двигателями

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.02.2015 № 1912
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених електричними двигунами"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На сьогодні Україна знаходиться в стані залежності від іноземних постачальників енергоресурсів, зокрема, нафтопродуктів та газу. Така ситуація за наявності зовнішньої агресії та посягання на цілісність країни є критичною не лише з економічної точки зору, а і ставить під загрозу питання національної безпеки.

За таких умов надзвичайно актуальним є питання розвитку енергозберігаючих, екологічно безпечних видів транспорту та його інфраструктури. Одним із напрямків, який дозволить значно скоротити споживання паливно-мастильних матеріалів, є популяризація серед населення транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, які на сьогодні не користуються попитом серед споживачів. Так, кількість імпортованих електромобілів складає декілька десятків одиниць на рік.

Перш за все, це пов'язано зі значною вартістю таких автомобілів та недостатнім рівнем розвитку інфраструктури для їх використання, що у свою чергу є наслідком відсутності державної підтримки в цьому секторі економіки.

Крім того, використання традиційних транспортних засобів призводить до щорічного збільшення шкідливих викидів CO2 в атмосферу, що має наслідком погіршення загальної екологічної ситуації в країні. Так, автомобільний транспорт є найбільшим забруднювачем атмосферного повітря в Україні, його частка становить 33,0 % загального обсягу викидів. що перевищує аналогічний показник розвинених країн світу більш ніж в 1,7 рази.

У свою чергу, розвинені європейські країни вживають заходів щодо державної підтримки розвитку електротранспорту, зокрема, через прийняття відповідних законодавчих актів, що дозволяє щорічно значно скорочувати обсяги споживання продукції нафтопереробної промисловості та покращувати екологічний стан.

2. Мета і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою збільшення попиту на електромобілі серед населення, зменшення рівня споживання палива, покращення екологічної ситуації в країні та імплементації європейських правових норм в Україні.

Основним завданням законопроекту є зменшення податкового навантаження на імпорт транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, що дозволить знизити їх вартість до 20 % та створити належну інфраструктуру для їх використання.

3. Загальна характеристика і основні положення Законопроекту

Законопроект передбачає тимчасове, до 1 січня 2020 року, звільнення від оподаткування податком на додану вартість та акцизним податком операцій з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених електричними двигунами.

Проектом закону вносяться зміни до прикінцевих положень та Податкового кодексу України.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Законодавча та нормативно-правова база в цій сфері складається з Конституції України, Митного та Податкового кодексів України, Закону України "Про Митний тариф України"

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

В результаті прийняття законопроекту вартість транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, зменшиться розрахунково на 20 % (20 % - податок на додану вартість та 109 євро - акцизний податок). Такі зміни наблизять вартість звичайних автомобілів до вартості автомобілів, оснащених електричними двигунами.

Крім того, за експертними розрахунками в середньому електромобілі використовують 10 кіловат електроенергії на 100 кілометрів, тоді як звичайні - 10 літрів бензину. В результаті вартість проїзду на електромобілі 100 кілометрів дорівнює 2,8 гривень (10 кВт * 28 копійок), а на звичайному автомобілі - 170 гривень (10 літрів * 17 гривень).

Враховуючи середньостатистичний пробіг звичайного автомобіля, використання електромобілів дозволить його власнику зекономити 4000 - 6000 гривень в місяць. Економія авто-транспортних підприємств від використання таких автомобілів обраховується в мільйонах гривень, а в межах країни - в мільярдах.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить значно знизити вартість електромобілів, що враховуючи їх економність, забезпечить стрімке зростання попиту на них серед населення. Вказане призведе до зменшення використання іноземних енергоносіїв, знизить енергетичну залежність України від зовнішніх партнерів та сприятиме стабілізації екологічної ситуації в країні.

 

Народний депутат України Г. Г. Кривошея

Народний депутат України С. С. Барна

Народний депутат України В. Є. Івченко

Опрос