Идет загрузка документа (13 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О сборе на обязательное государственное пенсионное страхование" (относительно урегулирования сбора на обязательное государственное пенсионное страхование с ювелирных изделий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.02.2015 № 1910
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (щодо врегулювання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з ювелірних виробів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законом України від 28.12.2014 р. N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо податкової реформи" були внесені зміни до Бюджетного кодексу України та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" у частині справлянні збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, які набрали чинності з 1 січня 2015 року.

Зокрема, замість збору з торгівлі ювелірними виробами з золота (крім обручок), платини та дорогоцінного каміння за ставкою 5 % вартості реалізованих виробів, що діяв до 31.12.2014 р., запроваджений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за ставкою 10 % вартості основного дорогоцінного металу у сплаві за цінами НБУ, який сплачують фізичні особи та суб'єкти господарювання при поданні ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів на клеймування державним пробірним клеймом до казенних підприємств пробірного контролю.

Таким чином, найкоштовніші ювелірні вироби з діамантами та іншим дорогоцінним камінням, в яких вартість дорогоцінного каміння перевищує вартість дорогоцінного металу, звільнені з-під оподаткування цим збором. Таким чином, розширення бази оподаткування не торкнулося тих категорій ювелірних виробів, які є предметами розкоші.

Крім цього, із запровадженням зазначеного збору суттєво зменшилася кількість його платників. До 01.01.2015 р. платниками збору з торгівлі ювелірними виробами з золота (крім обручок), платини та дорогоцінного каміння були 6000 суб'єктів господарювання, при цьому платники єдиного податку сплачували цей збір на загальних засадах. Після 01.01.2015 р. платниками збору стали, переважно, суб'єкти господарювання - виготовлювачі ювелірних виробів, яких в Україні налічується 740. Адже, за даними Державної пробірної служби України 91 % ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів подаються на клеймування державним пробірним клеймом до казенних підприємств пробірного контролю саме суб'єктами господарювання - виготовлювачами ювелірної продукції.

Запроваджений Законом України N 71-VIII збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за ставкою 10 % вартості основного дорогоцінного металу у сплаві за цінами НБУ сплачується до моменту розміщення ювелірної продукції на ринку та до одержання доходу. Виготовлені в Україні ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів подаються на клеймування державним пробірним клеймом до казенних підприємств пробірного контролю у стані готовності 70 - 80 %, без вставок з дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння або синтетичних вставок. Таким чином, механізм сплати цього збору на одній зі стадій виробничого процесу задовго до одержання доходу призводить до вимивання обігових коштів суб'єктів господарювання - виготовлювачів ювелірної продукції, суперечить принципу справедливості оподаткування та засадам державної політики України у сфері підтримки національного товаровиробника.

Крім того, Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" визначені надходження від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, який сплачується при поданні ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів на клеймування державним пробірним клеймом, у розмірі 221801500 гривень, що в 4,74 рази більше в порівнянні з 2014 роком (46793000 гривень). З урахуванням скорочення у 2015 році кількості суб'єктів господарювання - виготовлювачів ювелірної продукції на 37 % та порівняно з 2014 роком (з 1188 до 740 суб'єктів) та зменшення обсягів виробництва ювелірної продукції у 2014 році на 17,17 % (з 46 265 кг до 38323,1 кг ювелірних та побутових виробів з золота та срібла) показники надходжень до Державного бюджету України від сплати цього збору у 2015 році є необґрунтованими та нереальними.

Негативним соціально-економічним наслідком запровадження збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, який сплачується при поданні ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів на клеймування державним пробірним клеймом до казенних підприємств пробірного контролю, стало скорочення у січні 2015 року обсягів виготовлення ювелірної продукції в середньому на 85 % порівняно з аналогічним періодом 2014 року. Переважна більшість суб'єктів господарювання - виготовлювачів ювелірної продукції починаючи з 01 січня 2015 року повністю зупинили свою діяльність та відправили трудові колективи у вимушені відпустки.

Негативними наслідками запровадження цього збору є вже припинення діяльності суб'єктами господарювання, ненадходження до бюджетів очікуваних податків та зборів, скорочення робочих місць (за найгірших прогнозів скорочення може торкнутися 70000 робочих місць в ювелірній галузі) перенесення виробничих потужностей до інших країн, зростання "тіньового" обороту ювелірної продукції.

З метою недопущення зазначених вище негативних наслідків та одночасно реального розширення бази оподаткування на ювелірні вироби, які є предметами розкоші, за ініціативи Асоціації "Союз ювелірів України" було підготовлено проекти Законів України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України" (щодо врегулювання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з ювелірних виробів)" та "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (щодо врегулювання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з ювелірних виробів)".

2. Ціль й завдання законопроекту

Основною метою проектів Законів України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України" (щодо врегулювання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з ювелірних виробів)" та "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (щодо врегулювання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з ювелірних виробів)" є запровадження рівномірного навантаження зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій з ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння на всіх суб'єктів господарювання - учасників ювелірного ринку, визначення об'єктом оподаткування дохід від провадження вказаних операцій, розширення об'єкту оподаткування за рахунок включення до нього ювелірних та побутових виробів з дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, збільшення кола платників цього збору, зменшення ставки збору.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом передбачено замість діючого з 01.01.2015 р. збору при клеймуванні запровадити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за ставкою 1 % доходу, одержаного від операцій з виготовлення ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, оптової, роздрібної, комісійної торгівлі зазначеними виробами.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правова сфера правового регулювання, яка охоплюється даним проектом, складається із Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень проекту Закону України не потребуватиме додаткових витрат з державного та місцевих бюджетів.

Водночас, прийняття законопроекту збільшує дохідну частину Державного бюджету України.

За умови підтримання у 2015 році обсягів виробництва ювелірної продукції на рівні 2014 року, при запровадженні збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за ставкою 1 % доходу від операцій з виготовлення ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, оптової, роздрібної торгівлі такими виробами очікувані надходження до Державного бюджету становитимуть:

1) від сплати збору з доходу від операцій з виготовлення виробів:

з золота: 12111 000 (г) х 50 грн. (середня ціна за 1 г послуги з виготовлення виробів з золота) х 0,01 (ставка збору) = 6055500 грн.,

зі срібла: 26212100 (г) х 22 грн. (середня ціна за 1 г послуги з виготовлення виробів зі срібла) х 0,01 (ставка збору) = 5766662 грн.,

що разом становить 11822162 грн.

2) від сплати збору з доходу від провадження оптової, роздрібної, комісійної торгівлі виробами:

з золота: 12111000 (г) х 800 грн. (середня ціна за 1 г для виробів з золота) х 0,01 (ставка збору) = 96888000 грн.

зі срібла: 26212100 (г) х 50 грн. (середня ціна за 1 г для виробів зі срібла) х 0,01 (ставка збору) = 13106050 грн.

що разом становить 109994050 грн.

Таким чином запровадження норм, передбачених проектами Законів України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України" (щодо врегулювання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з ювелірних виробів)" та "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (щодо врегулювання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з ювелірних виробів)" дозволить отримати більше 120 млн. грн. надходження до бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дасть змогу збільшити порівняно з 2014 роком доходи Державного бюджету України від збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з доходу від здійснення операцій з виготовлення ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, оптової, роздрібної торгівлі такими виробами у 2,35 рази - з 46793000 грн. до обґрунтованого та реалістичного розміру в сумі 109994050 грн.

Разом із тим буде запроваджено рівномірне навантаження зі сплати збору на всіх суб'єктів господарювання - учасників ювелірного ринку, що у поєднанні з розширенням об'єкта оподаткування, збільшенням кола платників цього збору, зменшенням ставки збору створить передумови для відновлення розвитку ювелірної галузі України, створення нових робочих місць, зростання надходжень у вигляді податків і зборів до державного та місцевих бюджетів.

 

Народні депутати України

О. П. Продан

О. В. Кужель

О. С. Ксенжук

Опрос