Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно защиты прав граждан на безопасное информационное пространство

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.02.2015 № 1908
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту прав громадян на безпечний інформаційний простір"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

В умовах збройної агресії Російської Федерації проти України забезпечення безпеки інформаційного простору є одним з пріоритетних завдань держави. Російські медійні персони виступають одним із механізмів гібридної війни, засобом маніпуляції масової свідомості, рупором дезінформації, їх висловлювання несуть безпосередню шкоду національним інтересам, створюють напругу в суспільстві та підривають авторитет органів державної влади.

За таких обставин поява таких осіб на телебаченні, демонстрація передач, розважальних шоу та кінофільмів за участю таких осіб, зумовлює потенційну небезпеку для інформаційного простору, а також є недоречною, враховуючи висловлювання таких осіб.

Наочним прикладом є демонстрація телеканалом ІНТЕР, розважального новорічного шоу за участю осіб, які раніше негативно висловлювались проти територіальної цілісності України та публічно підтримували сепаратистів, що посягають на територіальну цілісність України.

Після трансляції та показу зазначеного вище шоу, суспільство сколихнулося, вимагаючи позбавити ІНТЕР ліцензії на сповіщення, проте, на сьогоднішній день в законодавстві України не існує норм, які б забороняли, трансляцію аудіовізуальних творів, з особами, висловлювання та дії яких несуть пряму загрозу інформаційній політиці держави та її інтересам.

Зазначений законопроект унеможливить участь таких осіб в аудіовізуальних творах та рекламі, фактично визнаючи їх персонами "нон-грата" в інформаційному просторі України, а також встановить санкції, в тому числі - до телерадіокомпаній, що в свою чергу усуне прогалину в законодавстві.

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою законопроекту є запровадження правового механізму захисту національної безпеки України в інформаційній сфері шляхом обмеження в Україні трансляції або ретрансляції аудіовізуальних творів, під час створення яких було задіяно осіб, висловлювання та/або дії яких містять в собі негативну інформацію на адресу України, її територіальну цілісність, розпалювання ворожнечі, пропаганду війни та інші висловлення, поява яких в інформаційному просторі є небажаною.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроект:

- передбачає внесення змін до законодавства про телебачення та радіомовлення, кінематографію та рекламу щодо заборони публічного використання (трансляції, ретрансляції) будь-якої аудіовізуальної продукції, що шкодить національній безпеці України, в тому числі демонструє осіб, висловлення яких щодо державності України, її території, збройних сил, органів державної влади несуть пряму чи опосередковану небезпеку охоронюваним інтересам держави в інформаційному просторі.

- забороняє публічне використання аудіовізуальних творів, під час створення яких було задіяно осіб, висловлювання та/або дії яких містять в собі негативну інформацію на адресу України, її територіальної цілісності, розпалювання ворожнечі, пропаганди війни та інші висловлення, поява яких в інформаційному просторі є небажаною.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

В цій сфері діють такі закони України та міжнародні договори: Закон України "Про телебачення і радіомовлення"; Закон України "Про рекламу"; Закон України "Про кінематографію".

5. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме підвищенню рівня захисту інформаційної безпеки України, зміцненню авторитету держави та унеможливить вплив зазначених вище осіб на свідомість громадян України.

6. Обґрунтування очікуваних правових наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту матиме своїм наслідком створення правового механізму обмеження в Україні публічного використання, зокрема трансляції телерадіоорганізаціями, трансляції в кінотеатрах тощо, аудіовізуального продукту, під час створення якого було задіяно осіб, висловлювання та/або дії яких містять в собі негативну інформацію на адресу України, її територіальної цілісності, розпалювання ворожнечі, пропаганди війни та інші висловлення, поява яких в інформаційному просторі є небажаною.

7. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та впровадження Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

 

Народний депутат України

Б. Ю. Береза (посвідчення N 411)

Опрос