Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О прекращении участия Украины в Едином экономическом пространстве (ЕЭП) и о внесении изменений в некоторые законы Украины по вопросам международных договоров

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.02.2015 № 1905
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про припинення участі України в Єдиному економічному просторі (ЄЕП) та про внесення змін до деяких законів України з питань міжнародних договорів"

1. Україна приєдналася до Угоди "Про формування Єдиного економічного простору (ЄЕП)" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, N32, ст. 388). Доповідачем на трибуні Верховної Ради України був Азаров М. Я., який тоді займав пост міністра фінансів України.

Згідно з офіційною стенограмою 2003 року Азаров М. Я. заявив про таке:

"Уважаемые народные депутаты! Правительство Украины в своих переговорах о создании Единого экономического пространства исходило из заявы Верховной Рады Украины "про формування Єдиного економічного простору України, Реслубліки Білорусь, Російської Федерації, Республіки Казахстан", где четко сказано, что Верховна Рада видзначает, что "формування Єдиного економічного простору має здійснюватися у формах і межах, що не повинно суперечити курсу України на європейську ... євроатлантичну інтеграцію та мають сприяти її найшвидкішому вступу до Світової організації торгівлі". В оценках Единого экономического пространства нужны национальный прагматизм и вера в незыблемость национального государственного суверенитета".

Далі Азаров сказав про таке: "Противники проекта, утверждающие, что присоединение к ЕЭП Украина якобы подрывает свой государственный суверенитет через согласие некоего надгосударственного управляющего органа, попросил бы отказаться, во-первых, от оценок наших соседей как неких заведомых носителей зла в отношение Украины. Во-вторых, от национального нигилизма, проявляющегося в постоянном страхе и соответственно отказе от стабильных отношений со своими ближайшими соседями. В-третьих, от вредных для национальной экономики и грозящих социальной стагнацией иллюзий, о возможности едва ли немедленному присоединению к Европейскому союзу".

"Это ложь, что Угода про создание единого экономического пространства препятствует вступлению Украины в СОТ. Ни на одних из переговоров даже не поднимался вопрос о едином экономическом пространстве. (Шум у залі).

"Более того, уж если говорить серьезно, то рамочное соглашение, каким является Угода, подчеркиваю - рамочное, не содержащее ни одной цифры, не содержащее ни одного конкретного обязательства, никакой угрозы вступлению в СОТ, ни для членства Украины, возможного когда-либо в Европейском союзе, не грозит".

Пройшли роки і стало зрозумілим, що тоді Азаров був, м'яко кажучи, нещирим. Або ж наміряно працював проти незалежності України. У принципі, його дії підпадають під диспозицію статті 111 Кримінального кодексу України, яка не має строку давності.

2. Протягом наступних років рівень участі України в ЄЕП був девальвованим.

Спочатку Беларусь, Казахстан і РФ відмовилися створити, як пропонувала Україна, зону вільної торгівлі без винятків та обмежень; умов для вільного переміщення послуг (включаючи продукти інтелектуальної праці) та робочої сили; запровадити консенсусне голосування у єдиному регулюючому органі ЄЕП замість "зваженого" голосування, базованого на економічних потенціалах країн; утриматись від делегування частини суверенних повноважень країн - членів ЄЕП на користь наднаціональних органів. Такі ініціативи України були де-юре або де-факто відхилені іншими країнами - членами Угоди.

Натомість зазначені країни створили Митний союз, як невід'ємну частину ЄЕП. Бєларусь і Казахстан не є членами СОТ, а РФ нещодавно набула членство в цій міжнародній організації. У результаті, митний тариф РФ, узгоджений в рамках СОТ, став обов'язковим для Бєларусі та Казахстану. Зважаючи на те, що Україна стала членом СОТ раніше за РФ, то її гіпотетичне входження до Митного союзу потребує виходу з СОТ, що стане першим прецедентом в історії цієї організації ООН.

3. Від 2004 року Україна не впровадила (не адаптувала) жодних правил, встановлених під егідою ЄЕП. Отже, цей міжнародний проект є тупиковим та не підлягає подальшому розвитку.

4. Вихід України з Угоди про участь в ЄЕП не зупиняє її зобов'язання, одержані в рамках договорів СНД.

5. Законопроектом пропонується розширити право на укладення та/або денонсацію міжнародної угоди на всіх суб'єктів права законодавчої ініціативи, визначених Конституцією України.

 

Народний депутат України

Ю. Тимошенко

Опрос