Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно усиления финансовой самодостаточности территориальных общин)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.01.2015 № 1899
Дата рассмотрения: 30.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо посилення фінансової самодостатності територіальних громад)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законопроектом пропонується внесення змін до Податкового кодексу України, які забезпечать збільшення надходжень до місцевих бюджетів для посилення фінансової самодостатності територіальних громад.

З прийняттям Податкового кодексу скасований ринковий збір, який забезпечував близько півмільярда надходжень до бюджетів сіл, селищ та міст. Втрата такого значного ресурсу не була компенсована іншим значимим податком чи збором, що негативно вплинуло на самостійність місцевих бюджетів. У зв'язку з розпочатою фінансовою децентралізацією запровадження ринкового збору відіграє також стабілізуючу роль у цьому процесі.

Хоча внесеними змінами з 1 січня 2015 року суттєво скорочено пільгове оподаткування земельними ділянками, однак залишилися окремі можливості щодо неповної сплати земельного податку. Після прийняття рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельної ділянки проходить значний проміжок часу до оформлення права власності на таку землю. За цей період кошти до місцевих бюджетів не надходять. Повністю не оподатковуються земельні ділянки в межах населених пунктів, які перебувають в користуванні підприємств електроенергетики, транспорту, газо- та водопостачання.

На сьогодні підприємства сплачують податок з доходів фізичних осіб за місцем реєстрації своїм або відокремлених підрозділів. Не завжди підприємства мають змогу цехи, дільниці, бригади та інші виробничі підрозділи оформити відповідно з вимогами Господарського кодексу. Вирішення питання сплати податку з доходів фізичних осіб за місцем проведення господарської діяльності суттєво покращить фінансовий стан сіл та селищ.

Оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів під мисливські угіддя, за використання водних ресурсів для потреб рибництва за місцем розташування водних об'єктів, а не за місцем реєстрації платників податків надасть додаткові надходження до місцевих бюджетів.

Комунальні підприємства, маючи на сьогодні незначні доходи, особливо які працюють в сільській місцевості, згідно чинного Податкового кодексу не можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування. Тому необхідно надати право комунальним та державним підприємствам, що надають житлово-комунальні послуги, переходити на спрощену систему оподаткування.

2. Цілі, завдання та основні положення законопроекту

Ціллю законопроекту є збільшення надходжень місцевих бюджетів.

Законопроектом пропонується:

- запровадити ринковий збір;

- скасувати пільговий режим оподаткування підприємств електроенергетики та залізничного транспорту та поширити оподаткування на всю площу земельних ділянок, що перебувають у їх власності чи користуванні;

- надати можливість підприємствам сплачувати податок з доходів фізичних осіб за місцем розташування цехів, дільниць, бригад та інших виробничих підрозділів, тобто за місцем проведення господарської діяльності;

- оподатковувати корисне використання лісових ресурсів під час надання їх для використання мисливськими господарствами під мисливські угіддя;

- оподатковувати на загальних підставах землі лісогосподарського призначення;

- забезпечити сплату рентної плати за використання водних ресурсів для потреб рибництва за місцем розташування водних об'єктів, а не за місцем реєстрації платників податків;

- розпочати сплату земельного податку не з моменту оформлення права власності на землю, а з моменту прийняття рішення органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади про виділення земельної ділянки;

- надання права комунальним та державним підприємствам, що надають житлово-комунальні послуги, переходити на спрощену систему оподаткування;

- скасувати податок на господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо.

Також уточнено окремі норми щодо акцизного податку з роздрібних продаж та плати за майно.

З метою забезпечення енергетичної незалежності України та стимулювати активний розвиток альтернативної енергетики пропонується відновити пільги по податку на прибуток, з компенсацією можливих недонадходжень доходів за рахунок зупинення статті 171 Закону України "Про електроенергетику" щодо стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії.

3. Місце Закону в системі чинного законодавства

У даній сфері правового регулювання діє Податковий кодекс України.

Реалізація запропонованого проекту потребує внесення змін до Податкового кодексу України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону в разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

Додаткові надходження до бюджетів місцевого самоврядування від реалізації запропонованих норм можуть скласти близько 1 млрд. грн. в розрахунку на рік.

5. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту забезпечить удосконалення та підвищення ефективності податкової системи. Це дасть змогу забезпечити додаткові надходження до бюджетів місцевого самоврядування.

 

Народні депутати України:

Тимошенко Ю. В.

Кириленко І. Г.

Івченко В. Є.

Опрос