Идет загрузка документа (16 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно усиления финансовой самодостаточности территориальных общин)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.01.2015 № 1898
Дата рассмотрения: 30.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення фінансової самодостатності територіальних громад)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проголошені Конституцією України гарантії здійснення місцевого самоврядування котрий рік поспіль залишаються в Україні на вкрай низькому рівні. Головною причиною цьому є відсутність фінансової самодостатності територіальних громад, що зумовлена як недосконалістю діючого законодавства щодо формування їх матеріальної і фінансової основи, так і домінуючим підходом щодо визначення джерел наповнення бюджетів органів місцевого самоврядування за залишковим принципом.

Прийняті наприкінці 2014 року зміни до Бюджетного і Податкового кодексів України істотно погіршили ситуацію із фінансовим забезпеченням бюджетів сіл, селищ та малих міст. Передбачені ними нововведення позбавили органи місцевого самоврядування коштів на здійснення як власних, так і делегованих повноважень, що красномовно засвідчили численні звернення від керівників місцевих рад з усіх областей України.

За підсумками нарад у форматі круглого столу з головами сільських, селищних і районних рад, мерами малих міст, які представляють Асоціацію малих міст України, а також розширеної наради із керівниками органів місцевого самоврядування усіх рівнів були напрацьовані законодавчі зміни, спрямовані на підвищення фінансової самодостатності територіальних громад. Даний законопроект є одним із трьох законодавчих актів, у якому консолідовані відповідні пропозиції. Зміни до Бюджетного та Податкового кодексів, які у комплексі із цим проектом закону спрямовані на досягнення задекларованих цілей, через вимоги Регламенту будуть внесені до Верховної Ради України окремими законопроектами.

Одним з питань, які необхідно вирішити для посилення матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування, є розширення напрямів використання коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва. Характерною є ситуація, коли відповідні кошти, що надійшли до бюджетів міст районного значення, селищ і сіл, знаходяться без руху на рахунках у органах державного казначейства з-за неможливості їх використання за визначеними Земельним кодексом напрямами. І це у той час, коли у місцевих бюджетах постійний дефіцит коштів на розробку генеральних планів населених пунктів і планів зонування території, наявність яких вимагається Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності". З цих міркувань вельми логічно розширити напрями використання зазначених коштів, передбачивши можливість їх спрямування не лише на розробку зазначеної містобудівної документації, але й на проведення заходів з благоустрою, облаштування полігонів та інших місць зберігання і захоронення побутових відходів.

Посиленню фінансової самодостатності територіальних громад сприятиме також зняття законодавчих перешкод у розвитку підприємницького середовища у селах, селищах та малих містах чисельністю населення до 50 тис.осіб.

Так, чинним Земельним кодексом передбачено обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах), у тому числі для розміщення МАФів та тимчасових споруд соціально-культурного, побутового, торговельного й іншого призначення для провадження підприємницької діяльності. Проте участь у земельних торгах є тривалою за часом та обтяжливою матеріально для дрібних підприємців процедурою; крім того, на відміну від великих міст, у селах і селищах переважно відсутня конкуренція за право розташувати МАФ чи інший об'єкт для ведення бізнесу. Тому у такий спосіб пропонується спростити порядок одержання земельних ділянок і тим самим стимулювати підприємницьку діяльність в українській глибинці, спроможну залучити додаткові надходження до місцевих бюджетів.

Ще однією нагальною проблемою є значні витрати органів місцевого самоврядування на обов'язкову експертизу проектів будівництва (реконструкції) об'єктів. Унаслідок законодавчих змін, з 2011 року такій експертизі підлягає, наприклад, проведення капітального ремонту дитячого садку. При цьому окрім витрат на безпосереднє здійснення цієї процедури, значні кошти мають витрачатися на розробку проектно-кошторисної документації. Це значно звужує можливості територіальних громад щодо формування і відновлення соціальної та іншої інфраструктури населеного пункту та його розвитку. Відтак, встановлюється, що обов'язковій експертизі підлягатимуть проекти будівництва тих об'єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій у сумі, що перевищує 300 тисяч гривень.

Іншим негативним чинником, що стає на заваді розвитку населених пунктів, є зволікання замовників будівництва із укладенням з органом місцевого самоврядування договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту. Недоотримання чи несвоєчасне отримання до місцевих бюджетів коштів суттєво ускладнює фінансування заходів на будівництво садочків, шкіл, інженерних споруд та інших інфраструктурних об'єктів населеного пункту. Саме тому пропонується надати органам місцевого самоврядування право ініціювати питання про укладення із замовником будівництва договору про пайову участь.

Внесення пропонованих законопроектом змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" також зумовлено необхідністю розблокувати процес надання органам місцевого самоврядування земельних ділянок комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб. Адже за діючою нормою закону з 2015 року передача таких ділянок забороняється при відсутності плану зонування або детального плану територій населеного пункту, однак на сьогодні у переважній більшості сіл, селищ, малих міст дана містобудівна документація відсутня. З цих міркувань пропонується відстрочити введення в дію зазначеної норми до 1 січня 2017 року.

Ще одним питанням, яке потребує невідкладного розв'язання, є приведення ставок державного мита за нотаріальні дії, вчинювані виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад, до розумного розміру. Сьогодні вони знаходяться на вкрай низькому рівні: 85 копійок за реєстрацію шлюбу та посвідчення заповіту, 17 копійок за засвідчення вірності копії документів, тощо. Такі ставки держмита не покривають навіть видатки виконкомів на папір, що використовується для вчинення зазначених дій, а тому, безперечно, потребують перегляду.

2. Цілі і завдання законопроекту, шляхи їх досягнення

Законопроект має за мету посилення фінансової самодостатності територіальних громад. Досягти цього пропонується шляхом прийняття ініційованих змін до Земельного та Лісового кодексів, Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", які дозволять залучити додаткові ресурси до бюджетів територіальних громад та запобігти необґрунтованим бюджетним видаткам.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту закону

Проектом закону вносяться зміни до Земельного та Лісового кодексів, Законів України "Про регулювання містобудівної діяльності", Декрет Кабінету Міністрів України "Про державне мито", Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування" щодо набрання чинності.

Так, зміни до Земельного кодексу охоплюють доповнення до статей 39, 134, 209 цього акта, які передбачають:

розширення напрямів використання коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва;

спрощений порядок надання земельних ділянок комунальної власності територіальних громад сіл, селищ та малих міст у розмірі не більше 0,10 га для розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності;

уточнення правового режиму використання громадянами присадибних земельних ділянок, наданих в користування до набрання чинності Земельним кодексом, для ведення особистого селянського господарства.

Доповненнями до статей 31, 40 та Прикінцевих положень ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" пропонується:

спростити процедуру погодження проектної документації на будівництво і реконструкцію об'єктів, що здійснюється з використанням бюджетних коштів;

відтермінувати до 2017 року заборону на передачу земельних ділянок державної або комунальної власності фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб у разі відсутності затвердженого плану зонування або детального плану території;

надати органам місцевого самоврядування право ініціювати питання про укладення із замовником будівництва договору про пайову участь.

Доповненнями до Лісового кодексу передбачається визначення на законодавчому рівні обов'язковості проведення лісокористувачами ремонтних і відновлювальних робіт на автомобільних дорогах місцевого значення при лісокористуванні (лісозаготівлі).

Зміни до Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування" щодо набрання чинності, який спрощує доступ сільського населення до вчинення нотаріальних дій, передбачають більш ранній термін набрання чинності цим законом - 01 квітня 2015 року замість 1 січня 2016 року.

У Декреті Кабінету Міністрів України "Про державне мито" пропонується підвищити до обґрунтованого рівня ставки державного мита за нотаріальні дії, вчинювані виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють правовідносини у цій сфері, є: Конституція України, Земельний та Лісовий кодекси України; Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", Декрет Кабінету Міністрів України "Про державне мито".

Прийняття даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень проекту закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття даного проекту закону дозволить підвищити рівень фінансової спроможності територіальних громад, сприятиме зміцненню їх матеріальної і фінансової основи та створить передумови для соціально-економічного розвитку територій населених пунктів.

 

Народні депутати України

Тимошенко Ю. В.

Кириленко І. Г.

Івченко В. Є.

Опрос