Идет загрузка документа (16 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно приостановления деятельности и запрещения объединений граждан

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.01.2015 № 1893
Дата рассмотрения: 30.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зупинення діяльності та заборони об'єднань громадян"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту законопроекту

Українська держава переживає важкий період у зв'язку з агресією Російської Федерації, терористичною діяльністю незаконних озброєних формувань у південно-східних регіонах України, загрозами територіальній цілісності України, спробами зміни конституційного ладу шляхом насильства з використанням зброї.

У результаті підривної діяльності проти України, незаконних та недружніх військових дій Російської Федерації, а також сприяння у підривній діяльності проти України окремих громадян України, антиукраїнських проросійсько налаштованих громадських організацій та політичних партій було анексовано Російською Федерацією частину території України - Автономну Республіку Крим, а також розпочато військові дії, спрямовані на порушення територіальної цілісності України та її незалежності у Донецькій та Луганській області.

Така ситуація вимагає консолідації суспільства, об'єднання зусиль усіх політичних сил щодо збереження цілісності і суверенітету України, захисту прав і свобод громадян.

Однак у цей важкий для країни період діяльність окремих політиків, лідерів об'єднань громадян створила грунт для ескалації громадянського конфлікту, поширення сепаратистських настроїв, дестабілізації суспільно-політичної ситуації, підриву безпеки держави та призводить до трагічних подій, внаслідок яких гинуть люди. Щонайменше дивним є те, що до цих пір в Україні діють політичні партії, які фінансово та політично підтримують терористів на Донбасі. При цьому жодних дій щодо заборони діяльності таких партій зі сторони уповноважених державних органів України не вбачається.

Яскравим прикладом антидержавної діяльності являється політична партія "Родина".

Українськими компетентними органами отримано неспростовні докази, що підтверджують таку діяльність зі сторони президента політичної партії "Родина" Маркова І. О., а також інших її членів, які мають відношення до керівництва цією політичною партією. Відповідні дії підтверджуються безліччю відео та друкованих матеріалів у засобах масової інформації, в тому числі інтернет виданнях.

Лідер політичної партії, українофоб і державний зрадник Ігор Марков, не тільки підтримує окупацію Донбасу в ефірах російських телеканалів, а й бере особисту участь у збройних діях на стороні незаконних збройних формувань на сході України.

Діючий депутат Одеської обласної ради, один з лідерів партії "Родина", а в минулому керівник партії, Вадим Савенко являється лідером терористичного угрупування, яке при безпосередньому контролі та фінансуванні з боку Кремля займається організацією і реалізацією терористичних актів на Сході України. Про це офіційно повідомило СБУ, посилаючись на відео допиту подільника В. А. Савенка, терориста по кличці "Філя". Бандформування носить назву "Сват" на честь керівника і організатора Вадима Савенка. Терористи з банди "Сват" пройшли спецпідготовку в Севастополі під керівництвом спеців з ФСБ.

Відповідні керівники політичної партії "Родина" мають всю повноту повноважень представляти це об'єднання громадян та діяти від його імені, а відтак їх дії є всі підстави розцінювати як такі, що виражають позицію політичної партії "Родина".

Так само дії представників Комуністичної партії України дають всі підстави для заборони цієї політичної партії. Водночас позов Державної реєстраційної служби України про заборону Комуністичної партії України (КПУ) вже котрий місяць розглядається Окружним адміністративним судом міста Києва. У той же час, представники відповідної політичної сили від її імені продовжують активну антиукраїнську діяльність, що шкодить інтересам України щодо врегулювання конфлікту на Сході країни.

Статтею 37 Конституції України визначено, що утворення й діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі, або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету й територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права й свободи людини, здоров'я населення, забороняються".

Зважаючи на явний антиукраїнський характер діяльності політичної партії "Родина", Комуністичної партії України (КПУ) тощо абсолютно не зрозуміло чому ці партія досі діють в Україні.

Тому, враховуючи бездіяльність уповноважених органів державної влади щодо не вчинення дій, спрямованих на заборону діяльності політичних партій, які вчиняють такі дії, тривалість судових процедур заборони об'єднань громадян у той час, коли загроза від їх діяльності для України існує вже сьогодні, Верховна Рада України, як орган, який є представником та виразником волі всього Українського народу, з метою можливості негайного припинення загроз суверенітету України, відновлення її територіальній цілісності та запобігання підривної діяльності зі сторони об'єднань, які представляють громадян України, повинна мати важелі парламентського контролю у відповідних ситуаціях. Такими важелями, зокрема, може бути створення відповідних тимчасових комісій Верховної Ради України та зупинення діяльності об'єднань громадян на період роботи відповідної комісії, а також розгляду судом справи про заборону відповідного об'єднання.

У зв'язку з цим потрібно передбачити відповідні повноваження Верховної Ради України, процедуру та наслідок зупинення діяльності об'єднань громадян у Законах України "Про політичні партії в України", "Про громадські об'єднання" та "Про Регламент Верховної Ради України".

Також законодавство повинно містити перешкоди для осіб, у зв'язку з антиукраїнською діяльністю яких було заборонено відповідні об'єднання громадян, бути призначеними на посади в органах державної влади, у зв'язку з чим необхідним є внесення відповідних змін до Закону України "Про очищення влади".

Крім того, частина 3 статті 5 Закону України "Про політичні партії в Україні" передбачає, що "В першій інстанції справу про заборону політичної партії розглядає Верховний Суд України".

Водночас така норма Закону не відповідає нормі процесуального права, яка регулює порядок звернення з позовом про заборону діяльності політичної партії.

Так, відповідно до частини третьої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

У той же час вказаний Кодекс не передбачає повноважень Верховного Суду України розглядати справи як суд першої інстанції. Не надано йому таких прав і Законом України "Про судоустрій і статус суддів".

Відтак існує неузгодженість норм законодавства з відповідного питання. Враховуючи, що саме Кодекс адміністративного судочинства України регулює порядок провадження у адміністративних справах та повноваження, а також саме ним та Законом України "Про судоустрій і статус суддів" визначено повноваження Верховного Суду України, положення Закону України "Про політичні партії в Україні", яке встановлює підсудність справи про заборону діяльності політичної партії Верховному Суду України, необхідно виключити.

2. Цілі і завдання проекту

Метою і завданнями цього законопроекту є захист національних інтересів, суверенітету та територіальної цілісності України, консолідація зусиль України щодо припинення бойових дій на Сході України, запобігання та припинення ведення підривних дій проти безпеки України.

Одним із завдань є встановлення парламентського контролю за можливою антиукраїнською підривною діяльністю об'єднань громадян та передбачення механізму миттєвого реагування на такі дії. Також закон має на меті встановити перешкоди до роботи на державних посадах для осіб, що здійснювали антидержавну діяльність.

Крім того, завданням Закону є усунення невідповідності законодавства щодо повноважень судів розглядати справи про заборону діяльності політичних партій.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроект передбачає внесення змін до Закону України "Про політичні партії в Україні" та Закону України "Про громадські об'єднання" щодо встановлення парламентського контролю Верховної Ради України за недопущенням створення внаслідок діяльності політичної партії загроз ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності України, підрив безпеки держави, незаконного захоплення державної влади, пропаганди війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової чи релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, посягання на здоров'я населення. Для встановлення таких загроз передбачаються виключні випадки можливості створення Верховною Радою України тимчасових слідчих комісій та можливість зупинення діяльності об'єднань громадян на період розслідування відповідних обставин та розгляду судом справи про заборону об'єднання громадян.

Крім того, передбачається виключення зі статті 5 Закону норми, яка надає повноваження Верховному Суду України на розгляд справ про заборону діяльності політичних партій.

Також передбачено доповнення частини четвертої статті 88 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" нормою, яка передбачає направлення висновків слідчої комісії Верховної Ради України з питань антиукраїнської діяльності об'єднань громадян до Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань для подання позову про заборону відповідної політичної партії, громадського об'єднання, іншого громадського формування.

Крім того, Закон встановлює кримінальну відповідальність за діяльність забороненого судом об'єднання громадян.

Також Законом вносяться зміни до Закону України "Про очищення влади" щодо встановлення заборони на зайняття посад в органах державної влади особами, які здійснювали керівництво забороненим судом об'єднанням громадян, а також брали участь у відповідних незаконних заходах такого об'єднання.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові акти, що регулюють зазначені відносини: Конституція України, Закон України "Про політичні партії в Україні", Закон України "Про громадські об'єднання", Закон України "Про Регламент Верховної Ради України", Закон України "Про очищення влади", Кримінальний кодекс України.

Реалізація положень цього проекту в частині внесення змін до Закону України "Про очищення влади" після його прийняття потребуватиме внесення змін, зокрема, до Порядку проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 N 563 та Положення про Єдиний державний реєстр осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 16.10.2014 N 1704/5.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття акта

Реалізація положень цього Закону буде сприяти запобіганню антиукраїнської діяльності окремих осіб та політичних сил, спрямованої на розпалювання ворожнечі на території України та сприяння порушенню її суверенітету та територіальної цілісності.

 

Народні депутати України:

Мосійчук І. В.

Лінько Д. В.

Лозовой А. С.

Опрос