Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно налогообложения некоторых неприбыльных организаций

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.01.2015 № 1892
Дата рассмотрения: 28.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування деяких неприбуткових організацій"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року N 71-VIII було викладено в новій редакції розділ III Податкового кодексу України. При цьому в переліку неприбуткових організацій, наведеному в новій редакції розділу, відсутні об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків та житлово-будівельні кооперативи, які до 1 січня 2015 року були визначені неприбутковими організаціями.

Такі зміни призведуть до необґрунтованого оподаткування доходів вищезазначених організацій, включаючи внески і накопичення співвласників багатоквартирних будинків на капітальний ремонт і енергоефективні заходи в їхніх будинках. Фактично, це означає вилучення державою частини коштів, які співвласники спільно акумулюють для виконання спільних заходів.

На нашу думку, така ситуація зупинить впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирному житловому фонді та призведе до зростання соціальної напруги в суспільстві. Також це суперечить Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", ст. 4 якого визначає ОСББ як неприбуткову організацію.

З метою виправлення ситуації запропонований проект Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування деяких неприбуткових організацій.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою проекту є повернення об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, асоціаціям власників жилих будинків та житлово-будівельним кооперативам статусу неприбуткових організацій.

З цією метою законопроект передбачає внесення змін до Податкового кодексу України, а саме - відповідне доповнення переліку неприбуткових організацій, наведеного в підпункті 2 пункту 133.1.1 статті 133.

Одночасно, з метою убезпечення неприбуткових організацій від можливої невиправданої ревізії їх статусу органами Державної фіскальної служби під приводом затвердження нового переліку неприбуткових організацій чи нового порядку ведення Реєстру неприбуткових організацій та установ, законопроект прямо встановлює, що неприбуткові організації, які зазначені у підпунктах 1 та 2 пункту 133.1.1 статті 133 Податкового кодексу України, і які були внесені до Реєстру неприбуткових організацій та установ станом на 1 січня 2015 року, не потребують перереєстрації (повторного внесення до Реєстру).

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють такі основні нормативно-правові акти:

Податковий кодекс України;

Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку";

Закони України "Про кооперацію" та "Про споживчу кооперацію".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових коштів.

5. Регіональний аспект

Положення проекту не стосуються питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6. Запобігання дискримінації

У проекті акта відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону підготовлено з врахуванням громадської думки та повністю відповідає позиції громадськості.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону активно підтримується об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку, асоціаціями власників жилих будинків та житлово-будівельні кооперативів.

10. Оцінка регуляторного впливу

Положення проекту позитивно вплинуть на забезпечення житлових прав та інтересів громадян.

Прийняття проекту поверне ОСББ і ЖБК статус неприбуткових організацій; відновить умови для акумулювання і використання співвласниками багатоквартирних будинків кошті на проведення енергоефективних заходів у таких будинках.

11. Прогноз результатів

Реалізація положень проекту усуне негативні наслідки виключення ОСББ і ЖБК з переліку неприбуткових організацій, забезпечить їх подальше належне функціонування та попередить наростання соціальної напруги в суспільстві.

 

Народні депутати України:

Бабак А. В.

Скуратовський С. І.

Андрієвський Д. Й.

Острікова Т. Г.

Журжій А. В.

Опрос