Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно ответственности за публичные призывы к уклонению от призыва по мобилизации в период проведения антитеррористической операции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.02.2015 № 1886-1
Дата рассмотрения: 12.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за публічні заклики до ухилення від призову за мобілізацією на період проведення антитерористичної операції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

В Україні триває мобілізація, а разом з нею і скандали, пов'язані з призовом до Збройних сил України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком, а не правом громадян України. Про це прямо говорить ст. 65 Конституції України. З моменту оголошення мобілізації в Україні, вже склалась певна судова практика по справам осіб, які ухилялись від призову за мобілізацією.

У цьому світлі в Україні розгорнулася кампанія публічних закликів до ухилення від призиву за мобілізацією. До неї долучилися і так звані "громадські рухи", і окремі народні депутати, і фальшиві "комітети матерів". Нагнітається паніка у соцмережах, проводяться постановочні акції та пікетування військкоматів із залучення зацікавлених та підконтрольних ЗМІ. Триває агітаційно-пропагандистська робота зі зриву мобілізації в інтернеті: ресурс "Антимобілізація", відеозвернення активістів так званого руху "Антивійна", Івано-Франківський журналіст Руслан Коцаба, який створив "антімобілізаціонний відеоролик" і закликав українців відмовлятися від мобілізації. І, як показує практика - така потужна дезінформаційна діяльність дає певний результат.

Тому, настав час унормувати на законодавчому рівні відповідальність за публічні заклики до ухилення від призову за мобілізацією на період проведення антитерористичної операції.

2. Цілі та завдання проекту

Прийняття даного законопроекту обумовлено необхідністю вжиття оперативних заходів з метою запобігання масовим заворушенням, в інтересах національної безпеки та збереження громадського порядку, шляхом запровадження кримінальної та адміністративної відповідальності за публічні заклики до ухилення від призову за мобілізацією на період проведення антитерористичної операції, а також розповсюдження, виготовлення чи зберігання матеріалів із закликами до вчинення таких дій.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проектом пропонується доповнити Кримінальний кодекс України та Кодекс України про адміністративні правопорушення новими статтями щодо відповідності за публічні заклики до ухилення від призову за мобілізацією на період проведення антитерористичної операції, а також у Законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" вказати особливий період - період проведення антитерористичної операції, визначеної Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини у цій сфері регулюються: Конституцією України, Кримінальним кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Прийняття проекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не вимагатиме додаткових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів, не передбачених раніше прийнятими Законами.

6. Прогноз результатів

Запровадження на законодавчому рівні відповідальності за публічні заклики до ухилення від призову за мобілізацією діятиме в інтересах національної безпеки України, сприятиме зняттю напруги у суспільстві та збереженню громадського порядку на період проведення антитерористичної операції.

 

Народний депутат України

А. В. Артеменко

Опрос