Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О лишении В. Януковича звания Президента Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.01.2015 № 1883
Дата рассмотрения: 29.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про позбавлення В. Януковича звання Президента України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

25 лютого 2010 року Віктор Федорович Янукович був обраний Президентом України.

22 лютого 2014 року Постановою Верховної Ради України N 757-VII було встановлено, що Президент України В. Янукович у неконституційний спосіб самоусунувся від здійснення конституційних повноважень та є таким, що не виконує свої обов'язки.

23 лютого 2014 року Постановою Верховної Ради України N 764-VII було покладено на Голову Верховної Ради України Турчинова Олександра Валентиновича виконання ним обов'язків Президента України згідно із статтею 112 Конституції України, які він виконував до обрання на позачергових виборах Президента України П. Порошенка.

Фактично, Верховною Радою України було встановлено факт дострокового припинення повноважень Президента України В. Януковичем.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про очищення влади" встановлено, що Президент України Віктор Янукович своїми діями узурпував владу та призвів до підриву основ національної безпеки і оборони України, а також протиправного порушення прав і свобод людини.

В даний час В. Янукович знаходиться в розшуку, як особа, яка переховується від органів досудового розслідування.

Відповідно до ст. 108 Конституції України повноваження Президента України припиняються достроково у разі:

1) відставки;

2) неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров'я;

3) усунення з поста в порядку імпічменту;

4) смерті.

Дострокове припинення повноважень Президента України Віктором Януковичем відбулось з інших підстав, ніж зазначені вище, а саме у зв'язку з неконституційним самоусуненням від виконання своїх обов'язків та втечею з території України, задля уникнення покарання за вчиненні злочинні дії проти прав і свобод людини.

У зв'язку з тим, що чинне законодавство містить прогалини в частині правових наслідків самоусунення громадянина України від виконання повноважень Президента України, а також вчинення нею дій, які загрожують керованості держави, територіальній цілісності і суверенітету України, масовому порушенню прав і свобод громадян, є гостра необхідність прийняття даного законопроекту, який би позбавив В. Януковича звання Президента України.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою розроблення проекту Закону України "Про позбавлення В. Януковича звання Президента України" (далі - законопроект) є необхідність вирішення питання позбавлення звання Президента України В. Януковича, який у неконституційний спосіб самоусунувся від виконання повноважень Президента України, що загрожувало керованості держави, територіальній цілісності і суверенітету України, та призвело до масового порушення прав і свобод громадян.

3. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання.

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України "Про очищення влади", Постанова Верховної Ради України від 22 лютого 2014 року N 757-VII "Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України", Постанова Верховної Ради України від 23 лютого 2014 року N 764-VII "Про покладення на Голову Верховної Ради України виконання обов'язків Президента України згідно із статтею 112 Конституції України".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін чи доповнень до інших законодавчих актів України

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту сприятиме підвищенню міри відповідальності серед вищих посадових осіб держави за неналежне виконання покладених на них повноважень, усунення прогалини в діючому законодавстві. Реалізація Закону не призведе до негативних соціально-економічних та інших наслідків.

 

Народні депутати України

О. В. Ляшко

С. І. Скуратовський

Ю. В. Тимошенко

А. А. Тетерук

Опрос