Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О политических партиях в Украине" (относительно уточнения отдельных положений и приведения в соответствие с Кодексом административного судопроизводства Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.01.2015 № 1879
Дата рассмотрения: 29.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про політичні партії в Україні" (щодо уточнення окремих положень та приведення у відповідність із Кодексом адміністративного судочинства України)

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У демократичних державах процедура утворення та реєстрації політичних партій має запобігати легітимізації тих політичних сил, які переслідують недемократичні цілі або прагнуть досягти політичних цілей недемократичними засобами, а не створювати перепони на шляху утворення політичних партій взагалі. Складність утворення політичних партій може зумовити ризик консервації партійної політичної системи на етапі становлення Української Держави.

Проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про політичні партії в Україні" (щодо уточнення окремих положень та приведення у відповідність із Кодексом адміністративного судочинства України)" розроблено з метою удосконалення правового регулювання у сфері утворення та реєстрації політичних партій.

Відповідно до чинних норм Закону України "Про політичні партії в Україні" (від 05.04.2001 р.) у разі невиконання політичною партією вимоги щодо утворення та реєстрації структурних утворень, орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва.

Однак, вказана норма втупила в колізію з ч. 3 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 13.05.2010 р.), відповідно до якої адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

На сьогодні зазначені адміністративні справи розглядаються виключно у відповідності до норм Кодексу адміністративного судочинства.

Більше того - відповідні положення чинної редакції Закону України "Про політичні партії в Україні" були визнані неконституційними (Рішення Конституційного Суду України N 2-рп/2007 від 12 червня 2007 року).

Таким чином, прийняття даного законопроекту спричинено необхідністю подолання колізій та прогалин у вітчизняному законодавстві, яким регулюються питання утворення та реєстрації політичних партій.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Метою законопроекту є уточнення норм Закону України "Про політичні партії в Україні" щодо обсягу адміністративно-територіальних одиниць, у яких збираються підписи для реєстрації політичних партій, а також уточнення порядку утворення та реєстрації територіальних організацій політичних партій. Пропонованими змінами вони приводяться у відповідність до Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до статей 10, 11 та 24 Закону України "Про політичні партії в Україні", відповідно до яких змінюється обсяг адміністративно-територіальних одиниць, у яких збираються підписи для реєстрації політичних партій, а також уточнюється порядок утворення та реєстрації територіальних організацій політичних партій. Крім того, норми законопроекту дозволять привести положення Закону України "Про політичні партії в Україні" щодо судового порядку анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії у відповідність до норм Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу у даній сфері правового регулювання складають Конституція України, Кодекс адміністративного судочинства України та Закон України "Про політичні партії в Україні".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень даного законопроекту не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту приведе у відповідність до Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України норми Закону України "Про політичні партії в Україні", що сприятиме утвердженню в суспільному житті засад політичної багатоманітності та гарантуванню свободи політичної діяльності.

 

Народний депутат України

Д. І. Голубов

Опрос