Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Гражданский кодекс Украины (относительно формы и содержания требования выполнения обязательства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.01.2015 № 1878
Дата рассмотрения: 29.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Цивільного кодексу України (щодо форми та змісту вимоги виконання зобов'язання)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України зобов'язання має встановлений строк (термін) свого виконання і підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Як вбачається з вищевикладеного, законодавець не передбачив у якій формі повинна пред'являтися вимога та не врегулював питання стосовно змісту вимоги.

Неврегульовані вищевказані питання призводять до неоднакової судової практики, що негативно впливає на авторитет судової системи України.

Так, деякі суди розуміють під вимогою надіслання боржнику рахунка-фактури, інші суди розуміють під вимогою надіслання боржнику копії позовної заяви та доданих до неї документів, інші суди розуміють під вимогою надіслання боржнику платіжної вимоги-доручення тощо.

Як повинна виглядати вимога та який документ підпадає під визначення вимоги у розумінні статті 530 Цивільного кодексу України - вирішується судами у кожному окремому випадку виключно на суб'єктивному рівні, що призводить до неоднакової судової практики. Наприклад: суд першої інстанції прийняв за вимогу у розумінні статті 530 Цивільного кодексу України рахунок - фактуру, а у суду апеляційної інстанції зовсім інше розуміння вимоги, і він скасовує рішення суду першої інстанції, а у суду касаційної інстанції своє розуміння вимоги і т .д.

З метою забезпечення правильного та однакового застосування судами України статті 530 Цивільного кодексу України пропоную передбачити статтею 530 Цивільного кодексу України форму та зміст вимоги.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Проект Закону розроблено з метою врегулювати відносини боржника та кредитора в частині виконання зобов'язань для забезпечення однакової судової практики.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Механізмом досягнення вказаної мети є внесення відповідних змін до статті 530 Цивільного кодексу України.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Питання, що пропонується врегулювати у законопроекті, регулюються:

Конституцією України та Цивільним кодексом України.

Прийняття проекту Закону України не потребує змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових матеріальних та інших витрат із Державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Внесення відповідних змін до статті 530 Цивільного кодексу України врегулює відносини боржника та кредитора в частині виконання зобов'язань для забезпечення однакової судової практики.

 

Народний депутат України

О. Л. Сугоняко

Опрос