Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в раздел VIII "Заключительные и переходные положения" Закона Украины "О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование" (относительно уменьшения нагрузки на фонд оплаты труда)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.01.2015 № 1863
Дата рассмотрения: 23.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці)"

1. Обґрунтування необхідності законопроекту

Законопроект розроблено з метою зменшення навантаження на фонд оплати праці і відповідного стимулювання легалізації доходів платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Загальне навантаження на фонд оплати праці в Україні становить понад 55 %, хоча в країнах Європи воно становить 36 %.

Умови застосування знижувального коефіцієнта, зазначені в Законі України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці" від 28.12.14 р. за N 77-VIII, надають можливість з 01.01.2015 року зменшити навантаження на фонд оплати праці із застосуванням коефіцієнту 0,4 до розміру єдиного внеску, за умови одночасного виконання певних умов, однією з яких є нарахування середньої заробітної плати по підприємству на рівні не менше трьох мінімальних заробітних плат, тобто 3654 грн. станом на 01.01.2015 року.

Державна служба статистики України за січень - листопад звітує, що середньомісячна заробітна плата по Україні за період з початку року у 2014 році становить 3439 грн., в Тернопільській області - 2487 грн. Зазначене підтверджує те, що більшість платників єдиного внеску не зможуть застосовувати знижувальний коефіцієнт у 2015 році.

Крім того, багато осіб, які працюють в сфері торгівлі, сільському господарстві мають заробітну плату менше 3654 грн. Тому роботодавці не мають змоги легалізувати фонд оплати праці.

Боротьба з тіньовим сектором шляхом адміністративних заходів виявила свою малоефективність. Єдиним дієвим способом боротьби з тіньовим сектором є усунення причин та умов його існування. Однією з причин відходу економіки в тінь є високе навантаження на фонд оплати праці, який в основному припадає на роботодавців.

З метою покращення умов ведення бізнесу, забезпечення соціального захисту громадян, легалізації заробітної плати, боротьби з тіньовим сектором економіки законопроектом пропонується переглянути навантаження на фонд оплати праці роботодавця шляхом застосування знижувального коефіцієнту єдиного соціального внеску.

2. Цілі і завдання

Законопроектом пропонується запровадити коефіцієнт 0,4 до розміру єдиного внеску у 2015 році, та коефіцієнт 0,6 до розміру єдиного внеску у 2016 році. Таким чином роботодавець отримає змогу легально сплачувати заробітну плату, винагороду за цивільно-правовими договорами, оплату допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологам.

Важливо наголосити, що законопроект покликаний легалізувати доходи платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а не на створення пільги. Лібералізація режиму для всіх необхідна, і запланована на 2016 рік, коли розмір єдиного внеску зменшиться із застосуванням коефіцієнту 0,6.

Законопроект не має на меті дати можливість суттєво зекономити на фонді оплати праці, натомість, він створений для того, щоб у роботодавців з'явилась можливість забезпечити своїм працівникам гідні умови праці: адже офіційна гідна зарплата - це і соціальне забезпечення (лікарняні, відпускні), і можливість засвідчити фінансовий стан для закордонних поїздок, отримання банківських кредитів, і т. ін., але насамперед, офіційна гідна зарплата це запорука нормального, спокійного і благополучного життя як для роботодавця, так і для працівника.

Законопроектом передбачається, що 2015 рік - це перехідний період перед повномасштабним реформуванням нарахування на фонд оплати праці із застосуванням єдиного виду оплати, який буде включати податок на доходи фізичних осіб та єдиний внесок. Необхідно забезпечити поступовий повний відхід від інституту загальнообов'язкового державного соціального страхування з одночасним забезпеченням виконання його функцій (забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування) та/або забезпеченням виконання функцій принципово нової моделі системи соціального забезпечення за рахунок податку на доходи фізичних осіб.

3. Загальна характеристика і основні положення запропонованих змін до законопроекту

Проектом пропонується доповнити Розділ VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", надаючи можливість роботодавцям у 2015 році застосувати до розміру єдиного внеску визначеного цим законом коефіцієнт 0,4.

З 2016 року пропонується зменшити розмір єдиного внеску із застосуванням коефіцієнту 0,6, тобто на 60 %.

Важливо наголосити, що законопроект містить кілька технічних запобіжників, що забезпечать збереження рівня надходжень до бюджету від сплати єдиного внеску у 2015 році.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини у даній сфері регулюються відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а також Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці" від 28.12.14 р. за N 77-VIII.

Прийняття цього законопроекту не потребує внесення змін до Бюджетного кодексу України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує фінансових витрат із Державного бюджету України у 2015 році оскільки передбачені запобіжники:

а) база нарахування єдиного внеску в розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці повинна збільшитись на 20 і більше відсотків у порівнянні з середньомісячною базою нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік в розрахунку на одну застраховану особу;

б) після застосування Коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці повинен складати не менше ніж середньомісячний платіж на одну застраховану особу платника за 2014 рік;

в) кількість застрахованих осіб у звітному місяці, яким нараховані виплати повинна не перевищувати 200 % середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 рік. Дана умова не застосовується до фізичних осіб-підприємців, що використовують працю інших осіб, фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичних осіб, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту).

При цьому буде надано можливість легалізувати доходи мінімум 2 мільйонам громадян працездатного віку, що забезпечить збільшення надходжень на централізовані рахунки Пенсійного фонду, до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування понад 11 млрд. гривень та до місцевих бюджетів понад 8 млрд. гривень.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Ми переконані, що запропоновані зміни призведуть до зменшення навантаження на фонд оплати праці та відповідного збільшення офіційного рівня заробітної плати, а також відчутого зростання кількості офіційно працевлаштованих.

Законопроект враховує інтереси як держави, так і найманих осіб, і підприємців, забезпечує умови для подальшого розвитку малого та середнього підприємництва та створення нових робочих місць.

 

Народні депутати України

Опрос