Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно усиления ответственности за доведение до банкротства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.02.2015 № 1856-1
Дата рассмотрения: 10.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за доведення до банкрутства"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту.

Сьогодні існує нагальна потреба держави у забезпеченні реальних гарантій захисту її інтересів від різноманітних форм зловживань з державною власністю у вигляді доведення підприємства до банкрутства та створення передумов для здійснення більш ефективного управління державною власністю.

Злочини, пов'язані з банкрутством є одними з найпоширеніших злочинів в сфері економіки. Їх суспільна небезпечність полягає у заподіянні матеріальної шкоди кредиторам, інвесторам та іншим особам. При цьому держава позбавляється важливого фінансового джерела - кредитів та інвестицій.

Явища доведення підприємства до банкрутства, зокрема державного або з державною часткою власності, дуже поширені в Україні і зовні проявляються переважно як приховані форми приватизації. Такі дії щодо державних підприємств мали наслідком не лише сумнівні приватизаційні угоди, а й руйнування цілісних майнових комплексів стратегічно важливих для держави об'єктів, різкого зростання безробіття тощо.

Статтею 219 Кримінального кодексу України передбачено покарання за доведення підприємства до банкрутства.

Проте, чинною редакцією зазначеного вище закону не передбачається кримінальна відповідальність осіб, зокрема керівників державного підприємства або підприємства з відповідною часткою державної власності за доведення до банкрутства, що має бути законодавчо визнана.

Необхідність підвищення захищеності інтересів держави у справах про банкрутство та використання процедури банкрутства в якості механізму "прихованої" приватизації державних підприємств обумовили необхідність подальшого вдосконалення норм чинного законодавства у сфері банкрутства державних підприємств та підприємств з державною часткою власності.

Верховною Радою України VIII скликання 27 січня 2015 року було зареєстровано законопроект народного депутата України Головка М. Й. "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за доведення до банкрутства)" реєстр. N 1856, який спрямовано на врегулювання фактично того ж кола питань, які порушуються у даному законопроекті. Однак, пропоновані законопроектом N 1856 зміни щодо посилення відповідальності за доведення підприємства до банкрутства фактично створюють передумови для пом'якшення відповідальності винних осіб.

Цим законопроектом пропонується альтернативне рішення, яким відповідальність за доведення підприємства до банкрутства, зокрема державного або з державною часткою власності посилюється та встановлюється на законодавчо визнаному рівні.

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою законопроекту є посилення відповідальності за доведення до банкрутства державних підприємств та підприємств з державною часткою власності.

Завданням законопроекту є введення посиленої відповідальності керівників державних підприємств або підприємств, в якому частка державної власності складає більше половини голосів (акцій) за доведення підприємства до банкрутства.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом передбачено доповнити статтю 219 Кримінального кодексу України частиною другою, зокрема запровадити відповідальність керівника або іншої посадової особи, що має право вчиняти розпорядчі дії державного підприємства або підприємства, в якому частка державної власності складає більше половини голосів (акцій) у вигляді накладання штрафу від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатись веною діяльністю на строк до трьох років.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою для прийняття даного законопроекту є Конституція України, Кримінальний кодекс України.

Реалізація положень поданого законопроекту змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту у запропонованій редакції не потребує додаткових видатків з державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

В разі прийняття цього законопроекту буде посилено відповідальність посадових осіб державних підприємств та підприємств з державною формою власності за доведення до банкрутства та створені передумови для здійснення більш ефективного управління державною власністю.

 

Народний депутат 
України

І. І. Мельничук

Опрос