Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно усиления ответственности за доведение до банкротства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.01.2015 № 1856
Дата рассмотрения: 27.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за доведення до банкрутства)"

1. Обгрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за доведення до банкрутства)" вноситься на розгляд Верховної Ради України з метою посилення відповідальності за доведення підприємств до банкрутства та створення передумов для здійснення більш ефективного управління державною власністю.

Протягом усього періоду незалежності України однією з форм різноманітних зловживань з державною власністю було доведення підприємства до банкрутства, а потім приватизація "збанкрутілого" підприємства новим "ефективним" власником. Чинним законодавством України встановлено кримінальну відповідальність за доведення підприємства до банкрутства, однак вона є неспівмірною з тяжкістю діяння винної посадової особи. Так, чинною редакцією ст. 219 КК України передбачено покарання за доведення до банкрутства у вигляді штрафу від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Тобто, покарання для винної особи навіть не передбачає обмеження або позбавлення волі.

Чинна редакція зазначеної вище норми закону є достатньо м'якою та потребує посилення. Адже, доведення підприємства до банкрутства є умисним злочином, спрямованим на припинення діяльності підприємства та призвели до стійкої фінансової неспроможності суб'єкта господарської діяльності, якщо це завдало великої матеріальної шкоди державі чи кредитору. Тобто, злочин завдає шкоди значному колу осіб, адже призводить до скорочення чи повної втрати робочих місць на підприємстві, заборгованості перед кредиторами чи фіскальними органами держави.

Зазначене вище особливо стосується державних підприємств, значна частина яких була доведена до банкрутства свідомо, з метою його подальшого продажу за ціною, що значно перевищує його ринкову вартість. З метою зменшення кількості злочинів, передбачених ст. 219 КК України "Доведення до банкрутства", й пропонується прийняти цей проект закону, що посилює відповідальність за доведення підприємства до банкрутства.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є посилення відповідальності за доведення до банкрутства та створення передумов для здійснення більш ефективного управління державною власністю

Завданням законопроекту є введення посиленої відповідальності керівників державних підприємств або підприємств, де частка державної власності складає більше 50 % за доведення підприємства до банкрутства.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується доповнити статтю 219 Кримінального кодексу України частиною другою, виклавши її в такій редакції:

"2. Ті самі дії, вчинені керівником, державного підприємства або підприємства, в якому частка державної власності складає 50 % + 1 голос, або іншою посадовою особою, що має право вчиняти розпорядчі дії, -

карається штрафом від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою для прийняття даного проекту є Конституція України, Кримінальний кодекс України та інші нормативно-правові акти.

Реалізація положень поданого законопроекту змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обгрунтування

Прийняття законопроекту у запропонованій редакції не потребує додаткових видатків з державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту призведе до посилення відповідальності за доведення до банкрутства та створить передумови для здійснення більш ефективного управління державною власністю

Прийняття цього законопроекту дозволить ввести посилену відповідальність керівників державних підприємств або підприємств, де частка державної власності складає більше 50 % за доведення підприємства до банкрутства.

 

Народний депутат України

М. Й. Головко

Опрос