Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно признания организаций террористическими

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.01.2015 № 1840
Дата рассмотрения: 26.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо визнання організацій терористичними"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо визнання організацій терористичними" (далі - проект Закону) розроблено Міністерством юстиції з метою визначення на законодавчому рівні порядку визнання організації терористичною.

На сьогодні ані Законом України "Про боротьбу з тероризмом", ані будь-яким іншим законодавчим актом не визначено порядок визнання організації терористичною. Зокрема, не визначено орган державної влади, до повноважень якого відноситиметься право звернення до суду, підсудність таких справ, можливу доказову базу, процедуру розгляду судами, тощо.

В той же час, статтею 24 Закону передбачається, що організація, відповідальна за вчинення терористичного акту і визнана за рішенням суду терористичною, підлягає ліквідації, а належне їй майно конфіскується.

Також, стаття 2583 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за створення терористичної групи чи терористичної організації.

Отже, відсутність порядку визнання організації терористичною не дає можливості реалізувати положення статті 24 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" яка, як слідує з її змісту, потребує рішення суду щодо визнання організації терористичною та статті 2583 Кримінального кодексу України щодо притягнення до відповідальності за створення терористичної групи чи терористичної організації.

2. Мета і шляхи її досягнення

З метою визначення на законодавчому рівні порядку визнання організації терористичною, проектом Закону пропонується внести зміни до Кодексу адміністративного судочинства України та Законів України "Про боротьбу з тероризмом", "Про Службу безпеки України".

Кодекс адміністративного судочинства вже містить окрему главу 6, якою встановлено особливості провадження в окремих категоріях адміністративних справ. Наприклад, стаття 1834 якою визначено особливості провадження у справах за зверненням органів Служби безпеки України щодо накладення або зняття арешту на терористичні активи осіб та надання доступу до них.

Крім того, статтею 256 Кодексу визначено перелік постанов суду, які виконуються негайно.

Відтак, пропонується внести зміни до частини четвертої статті 18 та частини першої статті 256 Кодексу, визначивши, що справи про визнання організацій терористичними підсудні Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції та що постанови суду про визнання організації терористичною підлягають негайному виконанню.

Також, пропонується доповнити Кодекс новою статтею 1837 яка визначатиме особливості провадження у справах за зверненням органів прокуратури щодо визнання організації терористичною.

Частину другу статті 25 Законі України "Про Службу безпеки України" пропонується доповнити новим пунктом 8, встановивши право органів Служби безпеки України в рамках проведення заходів щодо боротьби з тероризмом ініціювати згідно із законом перед органами прокуратури питання щодо подання позову до суду про визнання організації терористичною.

Такі ж зміни пропонується внести і до частини першої статті 5 Закону України "Про боротьбу з тероризмом".

Крім того, проектом Закону пропонується доповнити Закон України "Про боротьбу з тероризмом" новою статтю 113, положення якої врегульовуватимуть питання визнання організації терористичною. Зокрема, передбачається внести зміни до пункту 1 частини першої статті 4 Закону України "Про Раду національної безпеки і оборони України", передбачивши, що у тому разі, якщо терористична діяльність організації призвела до виникнення кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України, така організація може бути визнана терористичною рішенням Ради національної безпеки і оборони України.

3. Правові аспекти

У даній сфері суспільних відносин діють: Конституція України;

Кодекс адміністративного судочинства України; Закон України "Про Службу безпеки України"; Закон України "Про боротьбу з тероризмом";

Закон України "Про Раду національної безпеки і оборони України".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону, не потребуватиме додаткових матеріальних та інших витрат.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону потребує узгодження з Міністерством фінансів, Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством закордонних справ та Службою безпеки України.

Також, враховуючи те, що проект Закону стосується інтересів Генеральної прокуратури України, вважаємо за необхідне погодити його з Генеральною прокуратурою України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць України.

61. Запобігання дискримінації

У положеннях проекту Закону відсутні правила і процедури, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону не відноситься до регуляторних актів.

11. Прогноз результатів

Прийняття Закону сприятиме визначення на законодавчому рівні порядку визнання організації терористичною.

 

Міністр

П. Петренко

Опрос