Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 182 Уголовного процессуального кодекса Украины (относительно порядка определения размера залога)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.01.2015 № 1838
Дата рассмотрения: 26.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 182 Кримінального процесуального кодексу України (щодо порядку визначення розміру застави)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Застава, як захід забезпечення кримінального провадження має важливе значення для системи правосуддя в цілому. Порядок визначення розміру застави в Кримінальному процесуальному кодексі України є неадекватним. Так, у відповідності до частини п'ятої статті 182 Кримінального процесуального кодексу України визначаються межі (тобто мінімальний та максимальний розмір застави), в рамках яких визначається розмір застави. Таким чином, порядок визначення застави не відображає розмір завданої шкоди і може бути значно меншим за неї. Це призводить до того, що підозрюваний/обвинувачуваний, для якого було визначено розмір застави значно менший за нанесену ним шкоду має можливість ухилитися від правосуддя переховуючись від правоохоронних органів або ж взагалі виїхавши із країни. Треба зазначити, що такі випадки є непоодинокими в сучасній судовій практиці.

Частиною третьою статті 183 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов'язків, передбачених Кодексом. Таким чином, в разі якщо шкода завдана кримінальним правопорушенням перевищує встановлені межі існує реальна небезпека щодо ухилення підозрюваним від правосуддя. Ураховуючи складну ситуацію на сході України вищезазначене ухилення від правосуддя значно спрощується для підозрюваного.

Більш того, діючою редакцією частини четвертою статті 182 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що розмір застави не може бути завідомо непомірним для обвинувачуваного, підозрюваного. Ураховуючи положення частини третьої статті 183 КПК України тримання під вартою, як запобіжний захід втрачає сенс як такий.

2. Цілі і завдання прийняття

Проект Закону підготовлено з метою забезпечення принципу невідворотності покарання у випадках коли неадекватний розмір застави сприяє підозрюваному в ухиленні від покарання або переховуванню від правосуддя.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законом вносяться зміни до статті 182 Кримінального процесуального кодексу України в частині порядку визначення розміру застави. Так, чинною редакцією передбачена мінімальна та максимальна межа встановлення розміру застави. Законом виключається максимальна межа та встановлюється залежність розміру застави від шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Також виключається необхідність при винесенні рішення щодо застосування застави в якості запобіжного заходи виходити з майнового стану підозрюваного.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Кримінальним кодексом України та Кримінальним процесуальним кодексом України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не впливає на дохідну та видаткову частину Державного бюджету України.

6. Прогноз соціальних наслідків

Прийняття цього законопроекту сприятиме притягненню до кримінальної відповідальності винних у скоєнні кримінального правопорушення осіб та зменшить вірогідність укривання підозрюваним від правосуддя та сприятиме дотриманню принципу невідворотності покарання.

 

Народний депутат України

І. О. Єфремова

Опрос