Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О ставках вывозной (экспортной) таможенной пошлины на семена некоторых видов масличных культур" (относительно обеспечения конкурентоспособности производителей семян подсолнечника)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.01.2015 № 1837
Дата рассмотрения: 26.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ставки вивізного (експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур" (щодо забезпечення конкурентоспроможності виробників насіння соняшника)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Насіння соняшнику є культурою, у вирощуванні якої Україна має відносну перевагу (на країну припадає 26 % світового виробництва даної культури). Останнім десятиріччям спостерігається розширення посівних площ олійних культур агропідприємствами. Даний чинник зумовлений вигідністю їхнього вирощування в порівнянні з іншими сільськогосподарськими культурами. Олійно-жирова галузь є однією з експортоорієнтованих галузей сільського господарства в Україні, понад 80 % продукції якої експортується за межі країни.

У той же час, обмеження щодо експорту насіння соняшнику (як подрібненого, так і неподрібненого) має негативні наслідки для продовольчого ринку.

На даний момент в підгалузі виробництва насіння соняшника склалася ситуація, коли всі виробники змушені свою продукцію продавати підприємствам-монополістам у зв'язку з неконкурентоздатністю їхньої продукції на міжнародній арені після сплати 10 % ставки вивізного (експортного) мита на насіння соняшника, подрібненого або неподрібненого. Внаслідок цього зменшується внутрішня ціна насіння і виробники мають значно менші можливості модернізації і розвитку.

Питання дерегуляції економіки та зняття надмірних перешкоджаючих бар'єрів для українських підприємств є постійною темою, яку порушують під час зустрічей з українськими посадовими особами представники ряду міжнародних організацій, зокрема Міжнародного валютного фонду.

На сьогодні, згідно із Законом України "Про ставки вивізного (експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур", ставка вивізного мита на насіння соняшнику (подрібненого або неподрібненого) становить 10 % митної вартості товару. Вивізне мито є тим чинником, що гальмує експорт соняшнику і призводить до підриву інвестиційного клімату та економічного потенціалу України.

Необхідність скасування вивізного (експортного) мита також обговорюється в рамках переговорів між Україною та країнами-членами ЄС щодо створення зони вільної торгівлі. Обговорювалось це питання і рамках підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, оскільки у ст. 31 частини I Глави 1 записано: "Сторони не повинні запроваджувати або зберігати в силі будь-які мита ... або інших заходів, що мають еквівалентний вплив, що накладається на вивезення товарів або запроваджується у зв'язку із вивезенням на іншу територію".

Отже, даний законопроект розроблений з метою налагодження сприятливого конкурентоздатного клімату експортно-імпортних відносин між Україною та країнами-членами ЄС, адаптування внутрішнього законодавства нашої держави до законодавства Європейського співтовариства. Запровадження такого підходу є безперечно позитивним та нагальним, ніяким чином не може спричинити дефіцит продукту на внутрішньому ринку, навпаки сприятиме збільшенню виробництва соняшнику і збільшенню внутрішньої ціни, в результаті чого забезпечить відновлення економічного зростання галузі, призведе до перерозподілу прибутків від виробників олії до виробників соняшнику, а також виведе Україну як учасника світового ринку торгівлі на новий рівень міжнародно-економічних відносин та наповнить державний бюджет завдяки збільшенню доходів виробників.

Необхідність скасування експортного мита на насіння соняшнику обґрунтовується, насамперед, потребою забезпечення чіткого виконання Україною своїх міжнародних зобов'язань та уникнення несприятливого впливу застосування вивізного мита на національну економіку країни.

2. Мета та завдання прийнятого законопроекту

Законопроект розроблено з метою розвитку сільського господарства України.

Завданням законопроекту є належне забезпечення конкурентоспроможності виробників насіння соняшника.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Проектом передбачено внесення змін до статті 1 Закону України "Про ставки вивізного (експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур" щодо скасування 10 % ставки вивізного (експортного) мита на насіння соняшника, подрібненого або неподрібненого, реалізація яких сприятиме належному забезпеченню конкурентоспроможності виробників насіння соняшника на міжнародній арені.

4. Стан нормативно-правової бази

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання є Конституція України, Митний кодекс України та Закон України "Про ставки вивізного (експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур".

Реалізація положень проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету.

6. Прогноз результатів

Прийняття цього Закону сприятиме розвитку сільського господарства України та належному забезпеченню конкурентоспроможності виробників насіння соняшника на міжнародній арені, що в середньостроковому періоді сприятиме наповненню державного бюджету завдяки збільшенню доходів виробників.

 

Народний депутат України

А. О. Вадатурський

Опрос