Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно оптимизации транспортного налога

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.01.2015 № 1830
Дата рассмотрения: 23.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оптимізації транспортного податку"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Пунктом 81 розділу I Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" встановлено обов'язок власників легкових автомобілів, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см, сплачувати щороку податок в розмірі 25000 гривень. При цьому розмір податку не залежить від вартості автомобіля.

Така система розрахунку транспортного податку є непропорційною та несправедливою, оскільки за основу береться не вартість автомобіля, а об'єм двигуна та його вік. Крім того, відсутність диференціації розміру ставки оподаткування призводить до обурення в суспільстві, оскільки незалежно від вартості автомобіля (500 тис. грн. чи 2,5 млн. грн.) ставка податку становить 25 тис. грн.

В багатьох розвинених країнах світу, таких як Данія, Ізраїль, Австралія, Японія, транспортний податок обчислюється в залежності від вартості автомобіля. На відміну від принципу обчислення податку згідно технічних параметрів транспортного засобу, обчислення транспортного податку від вартості автомобіля відповідає принципам соціальної справедливості й дозволяє розподіляти фіскальне навантаження пропорційно до доходів населення.

Тому є необхідність запровадити диференційований підхід до вказаного питання та покласти тягар оподаткування на осіб, які витрачають значні кошти на купівлю автомобілів.

2. Цілі і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою справедливого розрахунку транспортного податку.

Завданням законопроекту є створення законодавчих передумов для обчислення та диференціації транспортного податку з дорогих автомобілів в залежності від їх вартості.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 267 Податкового кодексу України, якими встановити обов'язок власників автомобілів, середньоринкова вартість яких станом на початок відповідного базового податкового (звітного) періоду перевищує 1 мільйон гривень, сплачувати податок у відсотковому розмірі від середньоринкової вартості автомобіля, визначеної станом на початок базового податкового (звідного) періоду (а саме календарного року). Розмір такого відсотку диференціюється в залежності від вартості автомобіля.

Законопроектом передбачено, що Порядок визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів затверджується Кабінетом Міністрів України. Нині такий порядок затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року N 403 "Про затвердження Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів".

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроектом регулюються правовідносини у сфері оподаткування.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Конституція України та Податковий кодекс України.

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Наслідками прийняття даного законопроекту будуть відновлення соціальної справедливості та пропорційності при оподаткуванні дорогих автомобілів.

 

Народний депутат України

Ю. В. Левченко

Опрос