Идет загрузка документа (15 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно усиления административной ответственности за нарушение требований по обращению с отходами и благоустройству территорий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.01.2015 № 1816
Дата рассмотрения: 16.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення адміністративної відповідальності за порушення вимог щодо поводження з відходами та благоустрою територій)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення адміністративної відповідальності за порушення вимог щодо поводження з відходами)" від 21.01.2010 N 1825-VI було внесено зміни до статті 52, 82 та 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Нова редакція вказаної статті посилила відповідальність, в частині збільшення розмірів штрафів, за псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель, порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення, порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.

Так, були встановлені наступні штрафні санкції: для громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 до 1360 грн.) і для посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн.).

Однак, у Кодекс України про адміністративні правопорушення залишились статті, які стосуються забруднення відходами інших територій, де продовжують застосовувати низькі штрафні санкції за схожі правопорушення. Це статті 59, 72, 73, 141, 142 цього Кодексу.

Крім того, у статті 73, 141 та 142 цього Кодексу необхідно внести зміни, що стосуються застосованої термінології у відповідності до їх визначень у інших законодавчих актах. А саме замінити слова "покидьки" на "відходи", "автомобільні шляхи" на "автомобільні дороги".

Запропоновано увести у Закон України "Про відходи" визначення термінів "забруднення відходами" та "засміченість відходами", а також привести у відповідність застосування цих термінів у Водному кодексі України, Земельному кодексі України, Кодексі України про адміністративні правопорушення, Лісовому кодексі України, законах України "Про відходи", "Про благоустрій населених пунктів", "Про автомобільні дороги".

Законопроектом пропонується увести у Кодекс України про адміністративні правопорушення відповідальність за звалювання або розміщення снігу в несанкціонованих місцях із санкціями, які є аналогічними у статтях 52, 82 та 152.

Враховуючі запропоновані зміни, необхідно внести зміни до статей 218, 219 та 255 цього Кодексу щодо компетенції із розгляду справ та складання протоколів про правопорушення за зазначені правопорушення.

Крім того, у відповідності до статті 41 Законом України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 N 2807-IV необхідно надати право складати протоколи про адміністративні правопорушення громадським інспекторам благоустрою населених пунктів за статтями 152 та 152-2, які забезпечують громадський контроль у цій сфері.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є запровадження адекватної відповідальності за правопорушення у сфері поводження з відходами та благоустрою територій, а також прибрати правові колізії у термінології в законах із зазначених питань.

Завданням законопроекту є приведення окремих норм Кодексу України про адміністративні правопорушення до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері поводження з відходами" від 21.01.2010 N 1825-VI.

Реалізація положень цього проекту дозволить поліпшити стан законності у сферах поводження з побутовими відходами та благоустрою територій, а також ліквідувати деякі існуючі колізії у Кодексі України про адміністративні правопорушення.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується:

підвищити межі санкцій у статтях 59, 72, 73, 141, 142 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

привести у відповідність термінологію Кодексу України про адміністративні правопорушення з іншими законодавчими актами щодо зазначених правопорушень;

увести відповідальність за звалювання або розміщення снігу в несанкціонованих місцях;

унормувати статті 218, 219 та 255 цього Кодексу щодо компетенції із розгляду справ та складання протоколів про правопорушення за зазначені правопорушення;

надати право складати протоколи про адміністративні правопорушення громадським інспекторам благоустрою населених пунктів за статтями 152 та 152-2;

запропоновано увести у Закон України "Про відходи" визначення термінів "забруднення відходами" та "засміченість відходами", а також привести у відповідність застосування цих термінів у Водному кодексі України, Земельному кодексі України, Кодексі України про адміністративні правопорушення, Лісовому кодексі України, законах України "Про відходи", "Про благоустрій населених пунктів", "Про автомобільні дороги".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері діють, зокрема, такі нормативно-правові акти:

Водний кодекс України, Земельний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Лісовий кодекс України, закони України "Про відходи", "Про благоустрій населених пунктів", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про автомобільні дороги".

Реалізація акта не потребує внесення змін до чинних чи розроблення нових законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень зазначеного Закону не потребує додаткових фінансових витрат з державного бюджету.

Обсяг збільшення надходжень до бюджету наразі визначити не можливо, зважаючи на принцип індивідуалізації адміністративної відповідальності (суспільна шкода та розмір штрафу, що стягуватиметься, буде визначатися окремо у кожній справі про адміністративне правопорушення з урахуванням усіх конкретних обставин).

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту акта матиме позитивні соціально-економічні наслідки у сфері поводження з відходами та благоустрою територій, забезпечить зменшення правопорушень у цій сфері.

 

Народні депутати України:

М. В. Томенко

О. А. Недава

Опрос