Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно усовершенствования осуществления налогового контроля за трансфертным ценообразованием)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.01.2015 № 1808
Дата рассмотрения: 21.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до Податкового кодексу України (щодо удосконалення здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Стаття 39 Податкового кодексу України регулює здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням.

Деякі неточності цієї статті фактично призводять до державного регулювання зовнішньоторговельних операцій, що не відповідає меті запровадження податкового контролю за трансфертним ціноутворенням. Адже запровадження системи трансфертного ціноутворення спрямоване на боротьбу з одним із наймасштабніших способів мінімізації оподаткування, через який в Україні виводиться з-під оподаткування близько 100 млрд. гривень щороку. В результаті чого Державний бюджет України, за розрахунками фахівців, недотримує майже 20 - 25 млрд. гривень.

Необхідність запровадження таких правил та контролю їх дотримання пояснюється поширенням практики штучного створення фінансових потоків між підприємствами, які входять до складу однієї транснаціональної корпорації (ТНК) або промислово-фінансової групи (ПФГ) та розташовані у різних країнах. Існуючі інструменти трансфертного ціноутворення дозволяють ТНК та ПФГ виводити фінансові ресурси за межі України та нагромаджувати їх у інших країнах і, відповідно, мінімізувати свої податкові зобов'язання. Як наслідок, це звужує фінансовий потенціал національної економіки та негативно впливає на обсяги надходжень до Державного бюджету України. Слід зауважити, що щороку більше половини українського товарного експорту вивозиться через третіх, часто афілійованих осіб, а загальний обсяг експорту за непрямими контрактами склав 260 млрд. грн. В результаті за межами України залишилося майже 30 % доходу від експорту товарів. У той же час така ситуація притаманна всім країнам. Адже в світі за допомогою таких схем було виведено в офшори до 21 трлн. дол. США.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням" від 28.12.2014 були внесені зміни до означених положень Податкового кодексу України.

Проте недотримання норм Регламенту Верховної Ради України при розгляді та підготовці вищезазначеного проекту до голосування "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням" призвели до невідповідності тексту опублікованого Закону тому проекту, який підтримали народні депутати під час голосування за законопроект.

Так відповідно до тексту опублікованого Закону, зокрема, для контрольованих операцій з нерезидентами, зареєстрованими у державах (територіях), визначених відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу, з вивезення у митному режимі експорту та/або ввезення у митному режимі імпорту товарів, що мають біржове котирування, встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" з метою оподаткування доходів (прибутку, виручки) платників податків, що є сторонами контрольованої операції, здійснюється за методом порівняльної неконтрольованої ціни. Для визначення найбільш співставної ціни товарів за принципом "витягнутої руки" використовується середня ціна таких товарів, що склалася на товарній біржі за декаду, що передує проведенню контрольованої операції. Перелік товарних бірж для кожної групи товарів визначається Кабінетом Міністрів України.

Проте ці зміни не узгоджуються зі стенограмою засідання Верховної Ради України, відповідно до якої Кабінет Міністрів України мав визначати перелік світових (міжнародних) товарних бірж для кожної групи товарів.

Така "помилка" при підготовці законопроекту на підпис Голові Верховної Ради України надає Кабінету Міністрів можливість визначати перелік будь-яких бірж для визначення середньої ціни товарів, що склалася на товарній біржі за декаду, що передує проведенню контрольованої операції (в тому числі і бірж, які знаходяться в Україні), а відповідно і визначати будь-яку ціну товару, яка використовується для оподаткування тієї чи іншої господарської операції.

2. Цілі й завдання прийняття проекту Закону

Проект Закону спрямований на вдосконалення податкового законодавства при здійсненні податкового контролю за трансфертним ціноутворенням.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується у другому реченні абзацу другого підпункту 39.2.1.3 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України після слова "перелік" додати слово "світових".

Таким чином, для визначення найбільш співставної ціни товарів за принципом "витягнутої руки" використовуватиметься середня ціна таких товарів, що склалася на товарній біржі за декаду, що передує проведенню контрольованої операції. Перелік світових товарних бірж для кожної групи товарів визначатиметься Кабінетом Міністрів України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини в даній сфері регламентуються Конституцією України, Податковим кодексом України.

Прийняття поданого законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не вимагає додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Законопроект сприятиме вдосконаленню запровадженої в Україні системи державного регулювання трансфертного ціноутворення в Україні та наповненню Державного бюджету України шляхом встановлення повноважень Кабінету Міністрів визначати перелік будь-яких світових бірж для визначення середньої ціни товарів, що склалася на товарній біржі за декаду, що передує проведенню контрольованої операції (в тому числі і бірж, які знаходяться в Україні), а відповідно і визначати ціну товару, що склалася на світових товарних біржах, яка використовується для оподаткування тієї чи іншої господарської операції при трансфертному ціноутворенні.

 

Народні депутати України:

Ю. Б. Дерев'янко

І. М. Суслова

Опрос