Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 6 Закона Украины "О статусе ветеранов войны, гарантиях их социальной защиты" (относительно усиления требований к предоставлению статуса участника боевых действий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.01.2015 № 1802
Дата рассмотрения: 20.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України Про внесення змін до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (щодо посилення вимог до надання статусу учасника бойових дій)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законом України "Про внесення змін до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 06.05.2014 N 1233-VII військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших, утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції включено до переліку осіб, які відповідно до законодавства визнаються учасниками бойових дій.

Законом України "Про внесення змін до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 01.07.2014 N 1547-VII до цього переліку включено також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.

Цими ж законодавчими актами передбачено, що перелік осіб, які є учасниками бойових дій та брали участь в антитерористичній операції, визначається Кабінетом Міністрів України. Крім того, за діючими на сьогодні законодавчими нормами, статус учасника бойових дій особам, що брали участь в антитерористичній операції, надається згідно з Порядком, визначеним Кабінетом Міністрів. Кабінет Міністрів визначає категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 р. N 413.

Ним передбачена низка чітких вимог щодо підстав для надання особам статусу учасника бойових дій та колегіальність прийняття відповідного рішення через функціонування відповідної міжвідомчої комісії з включенням до її числа представників низки силових міністерств та відомств.

Проте, як свідчить практика, мають місце численні факти зловживань, коли статусу учасника бойових дій з аргументацією щодо безпосередньої участі в антитерористичній операції набувають особи, чия причетність до перебування в зоні антитерористичної операції, а тим більше, безпосередня участь в ній, є надто сумнівною. Практика показує, що питання набуття цього статусу все більше набуває корупційної складової. Не зважаючи на колегіальність та численні вимоги щодо представлення командирами (начальниками) військових частин (органу, підрозділу) або іншими керівниками установи, закладу, підприємства, організації відповідним комісіям довідок, що є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, такі документи часто фальсифікуються.

Законопроект шляхом внесення відповідних змін до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (щодо посилення вимог до надання статусу учасника бойових дій) усуває можливість перелічених вище зловживань через визначення виключної компетенції та відповідальності Кабінету Міністрів України у прийнятті рішень щодо доцільності залучення, перебування та безпосередньої участі в антитерористичній операції певних категорій осіб, що мають прийматися на основі детальної аргументації необхідності такого залучення, закріпленій у відповідних документах, представлених Міністерством оборони України.

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (щодо посилення вимог до надання статусу учасника бойових дій)" сприятиме посиленню контролю за визначенням підстав стосовно доцільності залучення, перебування та безпосередньої участі в антитерористичній операції певних категорій осіб та усуненню можливостей зловживань при набутті статусу учасника бойових дій.

2. Мета і основні положення

Метою законопроекту є усунення можливостей зловживань при набутті статусу учасника бойових дій, зокрема, в частині участі в антитерористичній операції.

3. Правові аспекти

Правовідносини у даній сфері регулюються Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

5. Регіональний аспект

Проект Закону України не потребує погодження з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

6. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту створить законодавчу основу для врегулювання нормативно-правової бази, якою визнається статус учасників бойових дій для осіб, які захищають суверенітет та територіальну цілісність України і беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції.

 

Народні депутати України:

В. Чепинога

Найєм Мустафа-Масі

Опрос