Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Регламенте Верховной Рады Украины" (относительно изменения продолжительности времени для объявления депутатских запросов и ограничения количества адресатов для их направления)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.01.2015 № 1799
Дата рассмотрения: 20.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" (щодо зміни тривалості часу для оголошення депутатських запитів та обмеження кількості адресатів для їх направлення)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Відповідно до Конституції України, законів України "Про статус народного депутата України", "Про Регламент Верховної Ради України", "Про комітети Верховної Ради України" народні депутати України мають право звернутися з депутатським запитом до Президента України, Прем'єр-міністра України, голови Верховної Ради України, органів центральної виконавчої влади, місцевого самоврядування, організацій та установ всіх форм власності тощо.

Регламентом Верховної Ради України передбачено відведення щоп'ятниці у сесійний тиждень 30 хвилин для оголошення головуючим на пленарному засіданні короткого тексту депутатського запиту. Зважаючи на те, що кількість депутатських запитів щотижня складає у середньому понад 200, головуючий фізично не в змозі за відведений для цього час оголосити всі депутатські запити. Внаслідок цього велика кількість депутатських запитів залишається не оголошеними і не направленими до адресату. Їх оголошення переноситься на наступний сесійний тиждень, який згідно календарного плану проводиться через тиждень. Таким чином, депутатські запити протягом тривалого часу залишаються не оголошеними та втрачають актуальність. Від цього страждають ті, хто чекає на відповідне реагування з боку народного депутата України та вирішення питань.

Для виправлення ситуації, яка склалася навколо депутатських запитів, автори законопроекту пропонують продовжити тривалість часу, який відводиться для оголошення депутатських запитів та прийняття рішень про їх направлення до Президента України на термін, який для цього потрібний, але не більше години.

На думку ініціаторів законодавчої ініціативи, ще однією причиною того, що головуючий на пленарному засіданні не встигає оголосити всі зареєстровані депутатські запити є факти порушення народними депутатами України пункту 4.2.4 чинного Положення про порядок роботи з документами у Верховній Раді України, в частині, що стосується підготовки й направлення депутатських запитів. Відповідно до цього положення депутатський запит не повинен містити більш чотирьох адресатів. На практиці спостерігається направлення одного депутатського запиту від одного до 35 і більше адресатів. Саме тому, автори законопроекту пропонують також доповнити статтю 225 вимогою, яка передбачає, що народний депутат України може направити депутатський запит не більше як до чотирьох адресатів.

На думку ініціаторів права законодавчої ініціативи, запропоновані зміни дозволять забезпечити реалізацію права народних депутатів України на депутатський запит, скоротять час для їх розгляду, що позитивно вплине на ефективність виконання народними депутатами України депутатських повноважень.

2. Цілі та завдання проекту Закону

Метою прийняття проекту Закону є усунення перешкод для своєчасного оголошення та розгляду депутатських запитів та створення сприятливих умов для виконання народними депутатами України депутатських повноважень.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проектом Закону пропонується внести зміни до статті 25 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України", які передбачають відведення часу для оголошення всіх зареєстрованих депутатських запитів, але не більше години у п'ятницю у пленарний тиждень шляхом викладання частини третьої статті 25 в такій редакції:

"У дні проведення пленарних засідань щотижня на початку ранкового пленарного засідання відводиться до 30 хвилин для стислих (до трьох хвилин): у вівторок - оголошень, заяв, повідомлень, пропозицій (крім тих, що вносяться у спеціально встановленому цим Регламентом порядку) від депутатських фракцій (депутатських груп); у середу - оголошень, заяв, повідомлень, пропозицій народних депутатів. У дні проведення пленарних засідань щотижня у п'ятницю з 10 до 11 години відводиться час для запитань членам Кабінету Міністрів України ("година запитань до Уряду"), з 11 години відводиться час, але не більше години, для оголошення депутатських запитів і прийняття рішень про їх підтримку та направлення, з 13 до 14 години відводиться час для виступів народних депутатів "з різних питань", а у п'ятницю третього тижня місяця з 11 години, у порядку визначеному частиною 3 статті 226 цього Регламенту, відводиться час для оголошення запитів і прийняття рішень про підтримку та направлення запитів, а також проводиться обговорення відповідей на запити за участю керівників та посадових осіб державних органів (крім органів судової влади), органів місцевого самоврядування, які відповідають на запити і запитання народних депутатів.

Автори законопроекту пропонують також обмежити до чотирьох кількість адресатів до яких направляється депутатський запит. З цією метою пропонується внести відповідні зміни до частини 1 статті 225 Регламенту Верховної Ради України.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють зазначене питання, є Конституція України та Законами України "Про Регламент Верховної Ради України", "Про статус народного депутата України".

Реалізація положень законопроекту у разі його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Реалізація положень Закону у разі його прийняття не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту дозволить забезпечити реалізацію права народних депутатів України на депутатський запит, що позитивно вплине на ефективність виконання народними депутатами України депутатських повноважень.

 

Народні депутати України:

Р. М. Сольвар (посвід. N 295)

Я. Я. Безбах (посвід. N239)

Е. Л. Матвійчук (посвід. N 331)

П. М. Ванат (посвід. N 045)

Опрос