Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об общеобязательном государственном пенсионном страховании" (относительно исправления пенсионной несправедливости при переводе с одного вида пенсии на другой)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.01.2015 № 1796
Дата рассмотрения: 19.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (щодо виправлення пенсійної несправедливості при переведенні з одного виду пенсії на інший)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Необхідність внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зумовлена несправедливим нарахуванням розміру пенсійного забезпечення під час переведення особи з одного виду пенсії на інший.

Наприклад: у 2007 році вчителю призначено розмір пенсійного забезпечення за вислугу років майже на рівні мінімального. Через два місяці після виходу на пенсію за вислугу років вчитель почав знову працювати на посаді ще 7 років і вирішив вийти на пенсію за віком. Проте відповідно до чинного законодавства пенсія за віком буде не призначатися за оновленими документами про страховий стаж, заробітну плату (дохід) тощо, а за документами, які знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі. Таким чином, вчитель, який вийшов на пенсію за вислугу років та працював майже весь час до набуття права на пенсію за віком, отримає бл. 1200 - 1300 грн. розміру пенсійного забезпечення, на відміну від вчителя з аналогічним стажем, посадою, заробітною платою, якому пенсія за віком буде призначена у розмірі бл. 2500 - 3000 грн.

Також у законопроекті пропонується передбачити, що при переведенні з пенсії, фінансування якої здійснюється не за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, на пенсію за віком, за бажанням особи, яка має право на пенсію відповідно до цього Закону, призначення пенсії за віком здійснюється відповідно до статті 27 цього Закону. Таким чином зазначеною зміною пропонується врегулювати питання щодо переведення з пенсії, яку визначено іншим законом про пенсійне забезпечення та фінансується із державного бюджету, на пенсію за віком.

Отже, з метою відновлення справедливості й недопущення зростання соціальної напруги Верховна Рада України зобов'язана в найближчий час змінити порядок нарахування пенсії під час переведення з одного виду пенсії на інший.

2. Мета і завдання законопроекту

Законопроект має за мету змінити порядок нарахування пенсії під час переведення з одного виду пенсії на інший. Завданнями законопроекту є утвердження справедливості пенсійного забезпечення, посилення соціальної захищеності осіб, які переводяться з одного виду пенсії на інший в порівнянні із особами, яким призначається пенсія.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У зазначеному законопроекті пропонується передбачити, що переведення з одного виду пенсії на інший може здійснюватися з дня подання заяви на підставі поновлених документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів перед переведенням з одного виду пенсії на інший.

У законопроекті пропонується передбачити, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який обчислюється перед переведенням з одного виду пенсії на інший. Крім того, до ч. 3 ст. 45 Закону пропонується додати абз. 4, в якому передбачити, що при переведенні з пенсії, фінансування якої здійснюється не за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, на пенсію за віком, за бажанням особи, яка має право на пенсію відповідно до цього Закону, призначення пенсії за віком здійснюється відповідно до статті 27 цього Закону.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Правовідносини, які пропонується врегулювати цим законопроектом на сьогодні регулюються Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону у разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України на друге півріччя 2015 р. та в подальшому.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття.

Прийняття зазначеного законопроекту сприяє виправленню пенсійної несправедливості при переведенні з одного виду пенсії на інший, підвищенню престижу праці педагогів, військовослужбовців та інших категорій громадян, сприяє утвердженню принципів соціальної справедливості та гуманності.

 

Народний депутат України

С. Г. Міщенко

Опрос