Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 288 Налогового кодекса Украины (относительно урегулирования вопроса установления арендной платы для отдельных категорий землепользователей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.01.2015 № 1785
Дата рассмотрения: 22.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 288 Податкового кодексу України (щодо врегулювання питання встановлення орендної плати для окремих категорій землекористувачів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

1 квітня 2014 року набрав чинності Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні". Пунктом 28 цього Закону були внесені зміни до Податкового кодексу України, якими мінімальну орендну плату за землю було встановлено на рівні 3 % від нормативної грошової оцінки.

Якщо в інших галузях економіки такий розмір існував вже протягом тривалого періоду і особливих нарікань не викликав, у сільському господарстві його запровадження викликало "шокову" реакцію. Справа в тому, що внаслідок вказаних змін мінімальна плата за оренду сільськогосподарських земель зросла:

для ріллі, сіножатей та пасовищ - більше, ніж у 30 разів;

за землі під багаторічними насадженнями - майже в 100 разів;

для земель сільськогосподарського призначення, але під сільськогосподарськими будівлями, дворами, фермами - майже в 10 раз.

При вказаному підвищенні мінімального розміру орендної плати не були враховані ні значні строки рентабельності багаторічних насаджень (15 років і більше), ні повна відсутність державної підтримки аграрного сектору економіки в умовах економічної кризи.

Не були також враховані і економічні статки малих землекористувачів (особливо в сільській місцевості, де основним доходом громадян часто є лише пенсія). Для прикладу, мінімальна пенсія за віком не досягає і 1000 гривень, при цьому, за новими правилами, за 2 гектари городу людина має у рік платити щонайменше 1200 гривень.

Крім того, враховуючи особливу методику нарахування грошової оцінки для земель сільськогосподарського призначення, але під сільськогосподарськими будівлями, дворами, фермами, яка значно більша за ріллю і становить 450 тис. грн., мінімальний розмір такої орендної плати буде становити 13500 грн. за рік. Даний розмір орендної плати для дрібного сільськогосподарського товаровиробника (особливо в депресивному регіоні) є непосильним та буде становити загрозу згортання дрібного фермерства і подальшого занепаду села.

Слід також додати, що реформування орендних відносин має відбуватись не шоковими методами, а поступово, з урахуванням існуючого економічного і соціального становища.

Таким чином, враховуючи ризики відмови орендарів від користування землею із подальшим забур'яненням ділянок, відсутністю належного землекористування та відповідних скорочень надходжень до бюджету, вважаємо за доцільне знизити мінімальний розмір орендної плати за землі сільськогосподарського призначення хоча б до 1 % їх нормативної грошової оцінки, тобто до рівня земельного податку.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Даний проект Закону розроблений з метою захисту інтересів землекористувачів, що орендують земельні ділянки сільськогосподарського призначення, шляхом зниження для них мінімальної орендної плати за землю державної та комунальної власності, стимулювання належного землекористування та забезпечення відповідних надходжень до бюджету.

3. Загальна характеристика й основні положення законопроекту

Законопроектом встановлюється, що для земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, наданих в оренду, мінімальний розмір орендної плати не може бути меншим 1 % нормативної грошової оцінки.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Законодавчим актом, який стосуються цієї сфери, є Податковий кодекс України. Прийняття цього Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Прийняття законопроекту не потребує виділення додаткових коштів із Державного бюджету України.

Очікуються надходження у вигляді додаткових коштів від податку на прибуток та податку на доходи фізичних осіб до місцевих бюджетів внаслідок розвитку на цих територіях малого бізнесу.

За даними Державного агентства земельних ресурсів України, станом на кінець січня 2014 року, кількість земель сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які будуть реалізовані на земельних торгах у різних регіонах України, зросла до 3717 ділянок загальною площею понад 73,5 тис. гектарів. При прийнятті пропонованих змін до даних норм зазначеного Закону, кількість земель сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які будуть реалізовані на земельних торгах у різних регіонах України зросте, що відобразиться збільшенням надходжень до місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту забезпечить встановлення більш справедливого розміру мінімальної орендної плати за оренду земель сільськогосподарського призначення, що сприятиме сталому розвитку аграрної галузі економіки, а також забезпечить збільшення та безперебійність надходжень до місцевих бюджетів за рахунок сплати орендарями відповідних платежів.

 

Народні депутати України:

Барна О. С. (посвідчення N 365)

Кулініч О. І. (посвідчення N 345)

Юрик Т. З. (посвідчення N 363)

Люшняк М. В. (посвідчення N 364)

Кіт А. Б. (посвідчення N 324)

Ревега О. В. (посвідчення N 432)

Кучер М. І. (посвідчення N 232)

Бакуменко О. Б. (посвідчення N 121)

Лунченко В. В. (посвідчення N 019)

Опрос