Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 41 Закона Украины "Об акционерных обществах" (относительно снижения процентной ставки для кворума)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.01.2015 № 1778
Дата рассмотрения: 16.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства" (щодо зниження відсоткової ставки для кворуму)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону.

Сьогодні встановлена законодавством України вимога щодо визнання правомочності загальних зборів акціонерного товариства (кворуму) лише за умови, коли у зборах беруть участь акціонери, що володіють в сукупності не менш як 60 відсотками голосуючих акцій, дає можливість власникам, що сукупно володіють від 40 до 50 відсотками акцій, навмисно блокувати проведення загальних зборів. Це може призводити до свідомого затягування у прийнятті важливих рішень акціонерами, а також спричиняти зловживання та порушення корпоративних прав та інтересів більшості акціонерів.

Зазначена проблема безпосередньо стосується порушення корпоративних прав та інтересів держави як мажоритарного акціонера в низці акціонерних товариств та спричиняє фінансові втрати для Державного бюджету України.

Положенням Коаліційної угоди (Розділ VIII. Реформа енергетики та енергонезалежність) передбачено законодавче зниження кворуму проведення загальних зборів акціонерного товариства, в якому держава є власником 50 і більше відсотків акцій, що дозволить вирішити зазначену проблему захисту інтересів та корпоративних прав держави, а також дозволить зробити перший крок до наближення законодавства України до міжнародних стандартів щодо кворуму загальних зборів акціонерних товариств, який, зазвичай, є меншим, ніж встановлений нині в Україні.

Враховуючи вищезазначене, є нагальна необхідність у прийнятті запропонованих змін до статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства".

2. Цілі та завдання проекту Закону.

Метою запропонованих змін до статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства" є захист корпоративних інтересів та прав держави в акціонерних товариствах з мажоритарною часткою держави (50 і більше відсотків) шляхом зниження вимоги щодо участі акціонерів у загальних зборах такого товариства для наявності кворуму до розумного рівня, який дозволить проведення зборів сукупним власникам більше половини голосуючих акцій.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону.

Поданим проектом Закону передбачається:

у абзацах першому та другому частини другої статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства" слова та цифри "не менш як 60" замінити словами та цифрами "більш ніж 50";

у Прикінцевих положеннях визначити, що дія цього Закону поширюється на акціонерні товариства, у статутному капіталі яких більш ніж 50 відсотків корпоративних прав належить державі, або юридичній особі, у статутному капіталі якої частка держави становить більш ніж 50 відсотків, - з дня набрання чинності цим Законом, а на інші акціонерні товариства - з 1 січня 2016 року.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

У даній сфері регулювання діють Конституція України, Закон України "Про акціонерні товариства" та Цивільний кодекс України.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України. Натомість його прийняття дозволить залучити до Державного бюджету України мільярди гривень додаткових надходжень за рахунок підвищення ефективності управління державними корпоративними правами.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону.

Прийняття проекту Закону дозволить:

- вирішити зазначену загальну проблему захисту корпоративних інтересів та прав держави в акціонерних товариствах з мажоритарною часткою держави (50 і більше відсотків);

- залучити до Державного бюджету України мільярди гривень додаткових надходжень завдяки можливості невідворотного проведення загальних зборів акціонерних товариств, в яких держава володіє понад 50 відсотками голосуючих акцій, але менш як 60 відсотками, та ухвалення рішень щодо розподілу чистого прибутку таких товариств і виплати дивідендів.

 

Народні депутати України:

О. В. Ляшко

І. В. Кононеко

О. Р. Березюк

Ю. В. Тимошенко

В. М. Войціцька

Опрос