Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О пенсионном обеспечении лиц, уволенных с военной службы, и некоторых других лиц" (относительно повышения минимальной пенсии по потере кормильца членам семей погибших участников антитеррористической операции)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.01.2015 № 1777
Дата рассмотрения: 16.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (щодо підвищення мінімальної пенсії з втрати годувальника членам сімей загиблих учасників антитерористичної операції)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Змінами до ст. 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пропонується підвищити мінімальну пенсію з втрати годувальника членам сімей учасників антитерористичної операції з двох до трьох (2937 грн.) визначених законом розмірів прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Необхідність внесення зазначених змін зумовлена низьким соціальним забезпеченням членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції, а також великою різницею між мінімальною та максимальною пенсією з втрати годувальника. Наприклад, вдові молодшого сержанта, який загинув під час проведення АТО, станом на вересень 2014 року нарахована пенсія з втрати годувальника у розмірі 1347,58 грн. від суми грошового забезпечення молодшого сержанта для обчислення пенсії 1795,94 грн.

З 1 січня 2015 року законодавчими змінами підвищена мінімальна пенсія з втрати годувальника з одного до двох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (станом на січень 2015 року складає 1958 грн.). Зазначене підвищення стосується членів сімей військовослужбовців, які отримують пенсію з втрати годувальника, що загинули, виконуючи свої службові обов'язки або померли. В окремих випадках розмір пенсії з втрати годувальника може бути більшим за його грошове забезпечення, що повинно постійно підвищуватися, проте члени сімей військовослужбовців, які отримують пенсію з втрати годувальника, потребують особливого захисту, адже їхній батько, син, чоловік тощо віддав життя, захищаючи Україну, і вже ніколи не зможе жодним чином забезпечувати свою сім'ю і турбуватися про своїх рідних та близьких осіб. Таку турботу має гарантувати і забезпечити держава, за яку гинуть наші військовослужбовці.

У ст. 7 Закону України "Про основи національної безпеки України" визначено, що на сучасному етапі основними реальними та потенційними загрозами національній безпеці України, стабільності у суспільстві у воєнній сфері та сфері безпеки державного кордону України, зокрема, є незадовільний рівень соціального захисту військовослужбовців, громадян, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей.

Отже, з метою забезпечення національної безпеки України, зважаючи на низький рівень соціального захисту членів сімей загиблих військовослужбовців, необхідність встановити мінімальний рівень пенсії з втрати годувальника залежно від причин смерті годувальника, керуючись принципами соціальної справедливості та гуманності при призначенні пенсій у разі втрати годувальника, пропонується підвищити мінімальну пенсію з втрати годувальника для членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції з двох до трьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

2. Мета і завдання законопроекту

Законопроект має за мету підвищити мінімальний розмір пенсійного забезпечення членам сімей загиблих учасників антитерористичної операції у разі втрати годувальника. Завданнями законопроекту є посилення соціальної захищеності членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції, які втратили годувальника і потребують захисту та піклування з боку держави, на вівтар якої військовослужбовці поклали своє життя і здоров'я, а також утвердження соціальної справедливості.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У зазначеному законопроекті пропонується підвищити мінімальну пенсію з втрати годувальника для членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції з двох до трьох визначених законом розмірів прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Правовідносини, які пропонується врегулювати цим законопроектом на сьогодні регулюються Конституцією України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону у разі його прийняття призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України на друге півріччя 2015 р. та в подальшому. У разі внесення запропонованих змін до статті 37 Закону додаткова потреба в коштах на місяць становитиме 400 тис. грн.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття зазначеного законопроекту сприяє забезпеченню національної безпеки України, підвищенню престижу військової служби, утвердження принципів соціальної справедливості та гуманності.

 

Народний депутат України

С. Г. Міщенко

Опрос