Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Конституцию Украины (относительно неприкосновенности народных депутатов Украины и судей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.01.2015 № 1776
Дата рассмотрения: 16.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України та суддів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Конституція України гарантує депутатську недоторканність (стаття 80).

Водночас настрої в суспільстві засвідчили, що такий імунітет народних обранців виявився невиправданим, оскільки він по суті перетворився в гарантію безкарності.

Ураховуючи суспільні настрої, виникла нагальна необхідність скасування депутатської недоторканності.

Питання скасування депутатської недоторканності неодноразово були предметом розгляду Конституційного Суду України. Зокрема, Конституційний Суд України у своїх висновках від 10 вересня 2008 року N 2-в/2008, від 1 квітня 2010 року N 1-в/2010, від 27 серпня 2012 року N 2-в/2012 визнав такими, що відповідають вимогам статей 157 і 158 Конституції України, законопроекти про внесення змін до Конституції України щодо обмеження депутатської недоторканності.

Крім того, потребує суттєвого вдосконалення інститут суддівської недоторканності та приведення його у відповідність із європейськими стандартами.

Так, європейські інституції неодноразово наголошували на необхідності надання суддям функціонального імунітету (щодо притягнення до відповідальності за дії, вчинені у процесі виконання суддівських функцій), а також передачі повноважень щодо позбавлення імунітету судді від Верховної Ради України до Вищої ради юстиції. Зокрема, відповідні рекомендації містяться у висновках Європейської Комісії "За демократію через право" (Венеціанська Комісія) від 20 березня 2007 року CDL-AD (2007)003 щодо проекту Закону України "Про судоустрій" та проекту Закону України "Про статус суддів України", від 20 жовтня 2010 року CDL-AD (2010)026 щодо Закону України "Про судоустрій і статус суддів", від 18 жовтня 2011 року CDL-AD (2011)033 щодо проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та інших законодавчих актів України", від 15 червня 2013 року CDL(2013)014 щодо проекту Закону України "Про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів" та щодо змін до Конституції, запропонованих Конституційною Асамблеєю України, від 10 грудня 2013 року CDL-D(2013)034 щодо пропозицій стосовно внесення змін до проекту Закону України "Про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів України".

2. Мета і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є вдосконалення положень Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України та суддів і приведення відповідних положень Основного Закону України у відповідність із міжнародними стандартами.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується виключити частини першу, третю статті 80 Конституції України, якими передбачено гарантії депутатської недоторканності.

Змінами до статті 126 Конституції України пропонується передбачити, що суддя не може бути без згоди Вищої ради юстиції, а не політичного органу - Верховної Ради України, затриманий та до нього не може бути застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою до винесення обвинувального вироку судом. При цьому такий імунітет судді не поширюватиметься на випадки затримання при вчиненні суддею або безпосередньо після вчинення ним тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров'я особи.

Крім того, стаття 129 Конституції України доповнюється положенням про те, що притягнення суддів до юридичної відповідальності здійснюється на загальних підставах. Водночас пропонується закріпити інститут функціонального імунітету судді, за яким судді не можуть бути притягнуті до юридичної відповідальності за діяння, вчинені у зв'язку зі здійсненням правосуддя, крім випадків ухвалення завідомо неправосудного судового рішення, порушення присяги судді або вчинення дисциплінарного правопорушення.

Передбачається, що Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім змін до статті 126 Конституції України.

У зв'язку з тим, що Вища рада юстиції на сьогодні не є повноважною та невідома дата набуття нею повноважень, передбачаються два варіанти набрання чинності змінами, запропонованими до статті 126 Конституції України: 1) з дня, наступного за днем опублікування цього Закону, - у разі якщо на день, що передує дню опублікування цього Закону, Вища рада юстиції є повноважною; 2) через десять днів з дня формування повноважного складу Вищої ради юстиції - у разі якщо на день, що передує дню опублікування цього Закону, Вища рада юстиції не є повноважною.

4. Стан нормативно-правової бази у зазначеній сфері правового регулювання

Основу нормативно-правової бази у зазначеній сфері правового регулювання становить Конституція України.

Законопроект у відповідній редакції раніше до Верховної Ради України не подавався.

Законопроект відповідає вимогам частини другої статті 156, статей 157 та 158 Конституції України.

Прийняття запропонованих у законопроекті змін до Конституції України не призведе до порушення міжнародних зобов'язань України.

У законопроекті відсутні положення (або подібні до них), які в раніше наданих висновках та прийнятих рішеннях Конституційного Суду України визнавалися такими, що скасовують чи обмежують права та свободи людини і громадянина або спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України.

Законопроект не потребуватиме прийняття до нього пропозицій і поправок, у тому числі редакційного характеру.

Прийняття Закону не потребує викликаного системною єдністю норм Конституції України одночасного внесення змін до розділів Основного Закону України, зазначених у статті 156 Конституції України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

Прийняття Закону не потребує проведення всеукраїнського референдуму та, відповідно, виділення коштів із Державного бюджету України для його проведення.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття запропонованих змін забезпечить утвердження демократичних цінностей, сприятиме відкритості діяльності народних депутатів України та їх відповідальності, а також обмежить суддівський імунітет відповідно до європейських стандартів.

 

Заступник Глави
Адміністрації Президента України

О. Філатов

Опрос