Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления ответственности военнослужащих, предоставления командирам дополнительных прав и возложения обязанностей в особый период

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.01.2015 № 1762
Дата рассмотрения: 15.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців, надання командирам додаткових прав та покладання обов'язків у особливий період"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Прийняття законопроекту обумовлено необхідністю забезпечення правопорядку і військової дисципліни у Збройних Силах України в умовах особливого періоду.

На сьогодні масовий характер мають випадки грубого порушення військової дисципліни. Зокрема, набуло поширення вживання алкогольних напоїв у місцях злагодження бойових підрозділів та районах проведення антитерористичної операції військовослужбовцями Збройних Сил України, які призвані під час часткової мобілізації.

Крім того, з початком оголошення мобілізації самовільно залишили військові частини або місця служби понад 10 тис. військовослужбовців. Також виявлено факти непокори чи невиконання наказів стосовно понад 2 тис. військовослужбовців.

Така ситуація негативно впливає на обороноздатність держави та авторитет Збройних Сил України.

2. Мета і завдання законопроекту

Метою проекту Закону України є посилення відповідальності військовослужбовців за порушення військової дисципліни для забезпечення правопорядку і військової дисципліни у Збройних Силах України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом передбачається покласти на командирів обов'язок вживати рішучих заходів щодо припинення вчинення кримінального правопорушення підлеглими та відновлення правопорядку. Для цього в особливий період, у тому числі в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, з метою затримання військовослужбовців, які вчиняють кримінальні правопорушення, пов'язані із непокорою, опором чи погрозою начальнику застосування насильства, самовільним залишенням бойових позицій та визначених місць дислокації військових частин (підрозділів) в районах виконання бойових завдань, командири наділяються повноваженнями особисто застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби, а в бойовій обстановці - застосовувати зброю чи віддавати підлеглим наказ про застосування таких засобів, якщо в інший спосіб неможливо припинити такі злочинні діяння (зміни до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).

Крім того, законопроектом передбачається запровадження адміністративної відповідальності за вчинення військових адміністративних правопорушень (нова глава 13-б Кодексу України про адміністративні правопорушення). Зокрема, запроваджується відповідальність за відмову від виконання законних вимог командира (начальника), недбале ставлення до військової служби, порушення правил несення бойового чергування, порушення правил несення прикордонної служби, розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв військовослужбовцями. Право складати адміністративні протоколи матимуть командири.

Також законопроектом вирішується питання відбування покарання у дисциплінарному батальйоні військовослужбовцями військової служби за контрактом та призваними за під час мобілізації (зміни до Кримінально-виконавчого кодексу України, Кримінального кодексу України).

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у цій сфері правового регулювання є Конституція України, Кримінальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінально-виконавчий кодекс України, Дисциплінарний статут Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року N 551-XIV, Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року N 548-XIV, Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року N 550-XIV.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону України додаткових фінансових та матеріальних витрат не потребує.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного Закону України сприятиме забезпеченню правопорядку і військової дисципліни у Збройних Силах України та їх відновленню в умовах особливого періоду.

 

Народні депутати України:

Тетерук А. А.

Пашинський С. В.

Береза Ю. М.

Опрос