Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно неотложных мер по обеспечению экологической безопасности государства и проведению экологической модернизации предприятий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.01.2015 № 1759
Дата рассмотрения: 14.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо невідкладних заходів із забезпечення екологічної безпеки держави, в тому числі проведення екологічної модернізації підприємств)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Спеціальний фонд Державного бюджету України формується з конкретних джерел надходжень та використовується на фінансування визначених цілей.

До недавнього часу Бюджетний кодекс України передбачав, що кошти екологічного податку спрямовуються до спеціальних фондів державного та місцевого бюджетів.

Саме за рахунок такої норми, здійснювалось фінансове забезпечення екологічної безпеки України та досягався позитивний природоохоронний ефект.

Довідково, у 2013 було: 6 млн. 720 тис. т викидів в атмосферне повітря та утворено 448 млн. т. відходів (з них 1 млн. небезпечних), накопичено 15 млрд. т (з них 12 млн. т небезпечних).

У зв'язку з цим проект закону спрямовано на забезпечення фінансування функціонування системи охорони навколишнього природного середовища, шляхом, зокрема зарахування коштів екологічного податку до спеціального, а не загального фонду бюджетів всіх рівнів.

Варто зазначити, що у бюджеті на 2013 рік було закладено приблизно 480 млн. грн., а у бюджеті на 2014 рік вже закладався приблизно один мільярд гривень на екологічну модернізацію підприємств. Однак у березні цього року були ухвалені зміни до Бюджетного кодексу, внаслідок чого жодної копійки на екологічне оздоровлення промисловості, а відповідно й населення та навколишніх територій виділено не було.

Впевнено можна стверджувати, що механізм екологічної модернізації підприємства за рахунок сплаченого ними екологічного податку залишається потенційно найбільш дієвим інструментом для зменшення небезпечного впливу промисловості на довкілля.

При цьому інтереси держави та суспільства не порушуються, оскільки кошти екологічного податку можуть бути використані виключно на цільові проекти, відбір та реалізація яких контролюватиметься державою.

Важливо також те, що активні бойові дії в Луганській і Донецькій областях можуть призвести до екологічної катастрофи.

За експертними оцінками Донецька та Луганська області і до цих подій вважалися територіями з надзвичайним навантаженням на природне середовище. З майже 2500 підприємств, які є на Донбасі, і які можуть бути віднесені до категорії екологічно небезпечних, з них приблизно 1000 - підприємства з високим рівнем небезпеки.

Витрати з бюджету на ліквідацію аварій та їх наслідків будуть значно перевищувати суми коштів, які витрачатимуться підприємствами на цільові проекти техногенно-екологічної безпеки.

Тому пропонується невідкладно запровадити механізм забезпечення техногенно-екологічної безпеки промисловості.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту має на меті забезпечення виключно цільового використання коштів екологічного податку та реалізації природоохоронних заходів загальнодержавного та місцевого значення.

Проект спрямовано на забезпечення екологічної безпеки та рівноваги на території держави, а також зменшення негативного вплив на здоров'я громадян внаслідок екологічних проблем.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом Закону передбачено внесення змін до Бюджетного кодексу України. Проектом виключається декілька норм чинного законодавства, на заміну яких пропонується направляти кошти екологічного податку виключно до спеціального фонду державного та місцевого бюджетів.

При цьому проект передбачає запровадження (відновлення) інститут екологічної модернізації підприємств (у першу чергу промислових забруднювачів) за рахунок ними ж сплаченого екологічного податку.

Модернізацію пропонується проводити шляхом реалізації виключно цільових проектів та лише у встановленому Урядом порядку.

Також пропонується вжити заходів для забезпечення екологічної безпеки на території Сходу України, шляхом надання підприємствам-платникам екологічного податку, які провадять екологічно небезпечну діяльність, права залишати у своєму розпоряджень кошти екологічного податку з метою використання їх для забезпечення техногенно-екологічної безпеки.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Ключовими нормативно-правовими актами у цій сфері правового регулювання є Конституція України, Бюджетний кодекс України та Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

У разі прийняття законопроекту реалізація його положень не матиме впливу на державний чи місцевий бюджети. Реалізація проекту дозволить уникнути витрат бюджету на подолання наслідків екологічних катастроф та пов'язаних з цим видатків на соціальне і медичне забезпечення.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить забезпечити дотримання екологічної рівноваги на території України, запобігти екологічним катастрофам, знизити рівень захворюваності населення.

 

Народний депутат України

Д. Ю. Шпенов

Опрос