Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2015 год" относительно социальной защиты студентов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.01.2015 № 1751
Дата рассмотрения: 14.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" щодо соціального захисту студентів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до статті 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам (стаття 53 Основного Закону України).

Разом з цим, Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" зокрема установлено, що норми і положення Законів України "Про вищу освіту", "Про освіту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Унаслідок ухвалення зазначеної законодавчої норми конституційно гарантовані права студентства поставлено в залежність від рішень Уряду. У той же час статтею 92 Конституції України передбачено що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки визначаються виключно законами України.

Студентський потенціал є запорукою розвитку будь-якої країни. Звуження або скасування студентських виплат та пільг, як то стипендії чи безкоштовний проїзд у міському транспорті є неприпустимим і з точки зору державницької політики, і з огляду на євроінтеграційний рух нашої країни. Адже освічене підростаюче покоління є головною передумовою змін на краще.

З огляду на викладене, доцільно вилучити із Закону положення, що дозволяють застосовувати конституційно гарантовані права студентів залежно від рішень Кабінету Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

2. Мета і цілі прийняття законопроекту

Метою прийняття зазначеного законопроекту є вилучення із Закону положень, що дозволяють застосовувати конституційно гарантовані права студентів залежно від рішень Кабінету Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" вилучивши норми, що дозволяють Кабінету Міністрів України обмежувати, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування застосування Закону України "Про вищу освіту" та деяких положень Закону України "Про освіту".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік".

Прийняття проекту не потребуватиме внесення змін та доповнень до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

На момент прийняття Законопроект не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

З метою фінансування передбачених законопроектом заходів у майбутньому у проекті надано відповідні доручення Кабінету Міністрів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття даного законопроекту сприятиме забезпеченню конституційно гарантованих та законодавчо установлених пільг студентам.

 

Народний депутат України

В. В. Писаренко

Опрос