Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О судоустройстве и статусе судей" относительно усиления дисциплинарной ответственности судей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.01.2015 № 1746-1
Дата рассмотрения: 29.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо посилення дисциплінарної відповідальності суддів

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Обмеження суддями права на особисту свободу людини, що підозрюється у скоєнні злочину, є дуже відповідальним рішенням. Оскільки це є свого роду проявом законного посягання на невід'ємні, конституційні права людей, таке рішення має ухвалюватись з особливо ретельним підходом до обставин справи та найсуворішим дотриманням принципів об'єктивності, повноти, справедливості, неупередженості.

Тобто, рішення щодо застосування найсуворішого запобіжного заходу - тримання під вартою мають ухвалюватись з особливою уважністю та обережністю. Адже безпідставне позбавлення волі невинної людини (або навіть людини, що вчинила правопорушення, але тяжкість такого порушення є неспівставимою з позбавленням волі) може мати трагічні наслідки. Таким чином може бути поламана людська доля.

При цьому практика в кримінальних провадженнях свідчить про недостатньо відповідальне ставлення суддів до цього питання. Отже, необхідно застосовувати дієві механізми для подолання цієї проблеми.

Таким чином, необхідність цього законопроекту обгрунтовується нагальною потребою скоротити кількість випадків безпідставного та (або) незаконного позбавлення волі людини до моменту ухвалення щодо неї вироку.

2. Цілі та завдання законопроекту

Основна мета цього проекту - підвищення дисципліни суддів при ухваленні рішень щодо застосування у відношенні людей заходів, що позбавляють їх свободи.

Цілі проекту полягають у недопущенні безпідставного позбавлення волі людей, які не заслуговують на таку форму державного примусу.

Завданням цього законопроекту є забезпечення дотримання суддями принципів об'єктивності, повноти та неупередженості при вирішенні питань щодо застосування відносно громадян такого виду запобіжного заходу, як тримання під вартою.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Законопроект передбачає внесення змін до положень законодавства, що встановлюють дисциплінарну відповідальність суддів. Отже, запропоновані зміни вносяться виключно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Зокрема, законопроект доповнює частину першу статті 83 Закону положенням, згідно якого незаконне застосування до особи запобіжного вигляду у вигляді тримання під вартою вважається різновидом дисциплінарного вчинку судді.

Крім того, законопроект доповнює статтю 83 Закону положенням, згідно якого дається визначення, коли саме таке незаконне застосування запобіжного заходу вважається незаконним - якщо людина, що підозрюється у скоєнні злочину, в подальшому не була покарана із застосуванням такого виду покарання, як позбавлення волі.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють дану сферу правовідносин, є Конституція України та Закон України "Про судоустрій і статус суддів".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Прийняття цього законопроекту не призведе до зміни показників бюджету (надходжень бюджету та/або витрат бюджету).

6. Очікувані правові соціально-економічні та інші наслідки прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту матиме наслідком підвищення дисципліни суддів при ухваленні рішень щодо застосування такого запобіжного заходу як тримання під вартою.

Внаслідок прийняття цього законопроекту особи, що не заслуговують на позбавлення особистої свободи, не будуть утримуватись під вартою.

Отже, законопроект сприяє більш повному втіленню в систему законодавства конституційних принципів недоторканності людини та його особистої свободи.

 

Народний депутат України

О. О. Гончаренко

Опрос