Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в Закон Украины "О судоустройстве и статусе судей" (относительно повышения ответственности судей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.01.2015 № 1746
Дата рассмотрения: 14.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про судоустрій та статус суддів" (щодо підвищення відповідальності суддів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Право на свободу й особисту недоторканність є одним із найбільш значущих прав людини, гарантованим Конституцією України. Застосування щодо підозрюваного чи обвинуваченого у вчинені злочину запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строків тримання під вартою є найбільш суворим запобіжним заходом.

Чинним законодавством України передбачені умови, при яких суддя може застосовувати даний запобіжний захід. Такими є випадки, коли на підставі наявних у справі фактичних даних із певною вірогідністю можна стверджувати, що інші запобіжні заходи не забезпечать належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого. Наприклад, коли особа не має постійного місця проживання, зловживає спиртними напоями чи вживає наркотичні засоби, продовжує вчиняти злочини, підтримує соціальні зв'язки негативного характеру, порушила умови запобіжного заходу, не пов'язаного з позбавленням волі, раніше ухилялася від слідства, суду чи виконання судових рішень або ж коли особу підозрюваного взагалі не встановлено.

Однак, недостатній рівень відповідальності судді за прийняте рішення щодо обрання запобіжного заходу, призводить до суддівського свавілля, коли при прийнятті рішення суддя бере до уваги недостатньо перевірену інформацією, а іноді, й надумані факти. Або ж необґрунтовано затягує строки тримання під вартою.

Даний законопроект покликаний підвищити рівень відповідальності судді при прийнятті рішення щодо обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строку тримання від вартою.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є захист кожного громадянина України від безвідповідального суддівського свавілля. Загальне підвищення ефективності та якості здійснення правосуддя в Україні через підвищення відповідальності суддів за прийняті рішення задля забезпечення гарантованих Конституцією України прав і свобод громадян.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Прийняття цього законопроекту дозволить законодавчо забезпечити відповідальність судді за недостатньо обґрунтоване прийняте рішення про взяття під варту як виняткового запобіжного заходу та продовження строку тримання від вартою.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють дану сферу правовідносин, є Конституція України та Закон України "Про судоустрій та статус суддів".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін чи доповнень до інших законодавчих актів України, не передбачених самим законопроектом.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Реалізація положень цього законопроекту не потребує збільшення видатків державного бюджету.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття законопроекту

Введення в дію даного Закону підвищить захищеність громадян від суддівського свавілля необґрунтованого взяття під варту та продовження строку тримання від вартою.

 

Народний депутат України

Ю. Чижмарь

Опрос