Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно отмены неучастия Украины в военно-политических союзах)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.01.2015 № 1725
Дата рассмотрения: 13.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо скасування неучасті України у воєнно-політичних союзах)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Повалення клептократії в Україні, підписання угоди про асоціацію України з ЄС та перспектива її повного виходу зі сфери впливу Росії викликала агресію з боку Російської Федерації із застосуванням військової сили, яка призвела до анексії Автономної Республіки Крим та розв'язання терористичних дій незаконних збройних формувань в східних регіонах України.

Не зважаючи на вжиті Україною заходи, засудження російської агресивної політики з боку світової спільноти, введення санкцій проти окремих осіб, установ та організацій, Російська Федерація продовжує грубе втручання у внутрішню та зовнішню політику суверенної і незалежної України.

Україна, як позаблокова держава, уникаючи залежності від окремих держав, груп держав чи міжнародних структур, опинилась сам на сам у військовому протистоянні з великою, мілітаризованою та агресивною державою, воєнний потенціал якої значно перевищує оборонні можливості України.

Сучасні виклики та загрози суверенітету і територіальній цілісності України вказують на необхідність використання можливостей міжнародної системи колективної безпеки та налагодження військового співробітництва з провідними демократичними країнами. Разом з тим, існуюче законодавство України обмежує такі можливості. Так Законом України "Про засади внутрішньої і зовнішньої політики" (Стаття 11. Засади зовнішньої політики ч. 2.) серед основних засад зовнішньої політики, зокрема, передбачається дотримання Україною політики позаблоковості, що означає неучасть України у військово-політичних союзах. Такою вимогою закону блокуються можливості України у використанні міжнародної системи колективної безпеки для захисту її суверенітету і територіальної цілісності.

У зв'язку з наведеними вище причинами, виникла необхідність у підготовці проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про засади внутрішньої і зовнішньої політики України".

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою розробленого проекту Закону України є удосконалення законодавства з питань внутрішньої і зовнішньої політики, зокрема у сфері національної безпеки і оборони держави, приведення його у відповідність до сучасних воєнно-політичних умов та забезпечення захисту суверенітету і територіальної цілісності України.

Прийняття цього проекту Закону України дасть змогу органам державного управління, які відповідальні за національну безпеку і оборону держави, вжити невідкладних заходів щодо поновлення курсу на інтеграцію України в євроатлантичний безпековий простір, а також налагодження співробітництва у воєнній, воєнно-політичній, воєнно-технічній, воєнно-економічній та інформаційній сферах з країнами, які не входять до Організації Північноатлантичного договору.

3. Правові аспекти

У даній сфері суспільних відносин діють Конституція України, Закон України "Про засади внутрішньої і зовнішньої політики", Закон України "Про основи національної безпеки України", інші законодавчі акти України.

Реалізація Закону України не потребуватиме внесення змін до чинних чи розроблення нових нормативно-правових актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація Закону України не потребує матеріальних та інших витрат.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України погоджено із Міністерством юстиції України, Міністерством зовнішніх справ України, Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України із зауваженнями, які враховано.

Міністерство фінансів України не висловило своєї позиції у визначений строк, і відповідно до § 39 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 N 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.11.2011 N 1156), проект Закону України вважається погодженим без зауважень.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону України відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України розміщено у підрозділі Законотворча діяльність в комітетах Верховної Ради України. Комітет з питань національної безпеки і оборони офіційного веб-сайту Верховної Ради України.

Положення проекту Закону України обговорювалися:

10.12.2014 під час Громадського обговорення, організованого Комітетом Верховної Ради України з питань національної безпеки та оборони (м. Київ);

08.12.2014 під час засідання громадської ради при Міністерстві оборони України за участю незалежних експертів - представників громадської організації "Асоціація розвитку та безпеки".

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону України не є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів

Прийняття Закону України сприятиме підвищенню обороноздатності України через використання міжнародної системи безпеки, участь у необхідних для оборони країни системах колективної безпеки, створення нових союзів, блоків, коаліцій з іншими державами для захисту спільних інтересів і запобіганню агресії з боку Російської Федерації.

 

Народний депутат України 

П. М. Кишкар

Опрос