Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины и некоторые законы Украины (относительно применения регистраторов расчетных операций)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.01.2015 № 1718
Дата рассмотрения: 13.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

28 грудня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", нормами якого передбачено застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку другої та третьої (фізичні особи - підприємці) груп.

Реалізація зазначеної норми Закону вимагатиме додаткових витрат на придбання, встановлення та щомісячне обслуговування касових апаратів, а у більшості суб'єктів малого підприємництва ще й виникне потреба у залучені бухгалтерів з метою правильного ведення податкового обліку, що також призведе до додаткових витрат.

Крім того, діючий сьогодні Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не є досконалим, а штрафи за порушення його норм є досить високими.

Таким чином, введення обов'язку застосування реєстраторів розрахункових операцій суб'єктами малого та середнього бізнесу призведе до збільшення витрат підприємців, що, в умовах погіршення економічного становища в державі та зниження купівельної спроможності громадян України, негативно вплине на підприємницьку активність. В свою чергу, витрати, понесені підприємцями, будуть закладені у вартість товарів та послуг, що призведе до чергового підвищення цін для населення.

Перш ніж вводити для всіх підприємців обов'язок застосовувати у своїй господарській діяльності РРО необхідно врегулювати правовідносини у сфері застосування, використання та обслуговування РРО, зменшити вартість забезпечення фіскального обліку суб'єктами господарювання, запровадити справедливу відповідальність суб'єктів за невиконання Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

З метою зниження фіскального тиску на підприємців малого та середнього бізнесу до врегулювання правовідносин у сфері застосування РРО проектом Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій)" пропонується виключити норми, які вводять обов'язок застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку другої та третьої (фізичні особи - підприємці) груп.

Змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", також виключено можливість підприємств, організацій та установ, які надають послуги, не застосовувати РРО у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій. Проектом пропонується повернути цю норму.

2. Ціль й завдання законопроекту

Метою прийняття запропонованого законопроекту є створення умов для демонополізації ринку реєстраторів розрахункових операцій, зниження фіскального тиску на суб'єктів підприємницької діяльності, створення умов для роботи бізнесу в правовому полі та унеможливлення корупційних дій з боку контролюючих органів.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Проектом пропонується внести зміни до Податкового кодексу України в частині звільнення платників єдиного податку другої та третьої (фізичні особи - підприємці) груп від обов'язкового застосування у своїй діяльності РРО.

Також пропонується відновити попередню редакцію пункту 1) статті 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яка дозволяє не застосовувати РРО при наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій регулюються Податковим кодексом України та Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Даний законопроект передбачає внесення змін до Податкового кодексу України, Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким передбачено зміни до Податкового кодексу України в частині застосування РРО, що набувають чинності з 01 липня 2015 року та 01 січня 2016 року.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує витрат з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій)" знизить рівень напруги серед підприємницької спільноти, дозволить суб'єктам підприємницької діяльності працювати в правовому полі, унеможливить корупційні дії та тиск на підприємців з боку контролюючих органів, зменшить ризики недоотримання місцевими бюджетами надходжень від єдиного податку внаслідок згортання легальної діяльності частиною підприємців.

 

Народний депутат України 

О. П. Продан

Опрос