Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно порядка выдачи исполнительного листа

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.01.2015 № 1709
Дата рассмотрения: 16.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо порядку видачі виконавчого листа"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

В Україні проблема невиконання судових рішень дуже гостра. Це твердження знаходить своє підтверджується у рішеннях Європейського суду з прав людини проти України. Зокрема, у пілотному рішенні Європейський Суд з прав людини від 15 жовтня 2009 (набуло статусу остаточного 15 січня 2010) у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" зазначав, що в Україні відсутні ефективні національні засоби виконання судових рішень та закликав Уряд здійснити необхідні заходи для вирішення цих питань. У рішенні по справі "Войтенко проти України" від 29 червня 2004 року вказано, що ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок.

Одним з аспектів проблеми невиконання судового рішення є відмова державних виконавців у відкритті виконавчого провадження у зв'язку з невідповідністю виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 Закону "Про виконавче провадження", зокрема через відсутність відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податку (ідентифікаційний номер).

Міністерство юстиції стосовно даної проблеми послідовно дотримується позиції, що основним ідентифікатором пошуку інформації про боржника у базах центральних органів виконавчої влади є реєстраційний номер облікової картки платника податку (ідентифікаційний номер). Саме це дозволяє оперативно та достовірно встановити особу боржника та знайти майно для накладення арешту.

Відповідно до законодавства України індивідуальний ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податку є інформацією з обмеженим доступом. При розгляді судових справ, відповідачем в яких є фізична особа, суд позбавлений правових підстав запитувати таку інформацію, оскільки законом не визначено право суду та механізм отримання такої інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.

Державною судовою адміністрацією України та Державною податковою службою України було розроблено спільний Порядок надання судам загальної юрисдикції інформації про реєстраційні номери облікових карток платників податків та стягувачів, який затверджено наказом від 26.02.2013 N 30/44, та яким передбачений механізм отримання індивідуального ідентифікаційного номеру фізичної особи - платника податку, але без відповідного врегулювання на законодавчому рівні, суд позбавлений правових підстав застосовувати Порядок.

Зазначене призводить до видачі судами виконавчих документів, які не містять необхідних реквізитів (зокрема індивідуального ідентифікаційного номеру фізичної особи - платника податку), які у подальшому не приймаються органами Державної виконавчої служби, та, відповідно, судові рішення не виконуються.

На сьогоднішній день, невиконання судових рішень негативно впливає на авторитет судової влади, оскільки в цьому разі не досягається кінцева мета правосуддя - захист інтересів громадян і реальне поновлення їхніх порушених прав та дискредитує Україну як правову державу.

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо порядку видачі виконавчого листа" зумовлене необхідністю вдосконалення положень чинного законодавства з метою ефективної реалізації принципу обов'язкового та своєчасного виконання судових рішень та спрямований на розширення можливостей реалізації конституційних принципів обов'язковості виконання судових рішень та зменшення кількості невиконаних судових рішень.

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо порядку видачі виконавчого листа" дозволить усунути правову прогалину та надати необхідних повноважень суду щодо отримання інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податку (боржника) та внесення зазначених даних до виконавчого листа.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону має на меті чітко визначити повноваження суду щодо ідентифікації особи боржника та механізми реалізації цих повноважень з метою сприяння виконанню судових рішень, в тому числі й у примусовому порядку.

Проектом Закону пропонується внести зміни до процесуальних кодексів надавши повноваження суду при оформленні виконавчого документа отримувати інформацію від центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування державної податкової та митної політики щодо реєстраційного номеру облікової картки платника податку.

3. Правові аспекти

Правові відносини у даній сфері регулюються Конституцією України, Цивільним, Кримінальним, Господарським процесуальними кодексами України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України "Про виконавче провадження" та іншими нормативно-правовими актами.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

5. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

6. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону надасть можливість повною мірою реалізувати в Україні принцип обов'язковості судових рішень до виконання на всій території України, встановлений статтею 124 Конституції України.

 

Народний депутат України

Д. Ю. Шпенов

Опрос