Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно поддержки сельскохозяйственных товаропроизводителей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.01.2015 № 1699
Дата рассмотрения: 21.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо підтримки сільськогосподарських товаровиробників)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Галузь молочного тваринництва є пріоритетним напрямком у сільському господарстві, тому вона потребує значної уваги.

В галузі продовжується подальше зниження поголів'я корів молочного напрямку. За 11 місяців 2014 рік поголів'я знизилось на 59,3 тис. голів. Зниження чисельності поголів'я відбувається як у сільгосппідприємствах, так і у господарствах населення. Відповідно падають обсяги виробництва молока, особливо у господарств населення (на 22,2 %) та продажу його на промислову переробку. Незважаючи на зростання закупівельних ціни на молоко у 2014 році від сільгосппідприємств в середньому до 10 %; у господарствах населення - понад 10 % у порівнянні з відповідним періодом 2013 року, вартість молока, закупленого у сільгоспвиробників не покриває витрат на його виробництво. Причиною є високі ціни на корми, які зросли більше, ніж на 60 %, зростання цін на пально-мастильні матеріали, бензин, міндобрива.

Зростання закупівельних цін на молоко безперечно відображається на споживчих цінах на готову молочну продукцію, особливо на соціально-значущі її види. Оптова ціна підприємств на молоко питне збільшилась на 10 %, роздрібна - на 20 %; на масло - на 4 % і, відповідно, роздрібна - на 15 %; на сир кисломолочний оптова ціна збільшилась на 11 %, роздрібна - на 11 %; сметану на 12 % і, відповідно, на 20 % роздрібна. Купівельна спроможність населення скоротилась на 25 - 35 відсотків. На зовнішньому ринку попит на молочну продукцію майже відсутній. Внутрішній ринок наповнюється імпортованою продукцією, виробництво якої демпінгується. Поставки продукції в Україну здійснюються з Республіки Білорусь, Російської Федерації, Німеччини, Польщі, Франції, Італії та з інших країн Західної Європи.

В сусідніх країнах, які межують з Україною, здійснюється активна підтримка власного виробника, зокрема у Республіці Білорусь встановлено дотацію на 1 тонну молока в розмірі 340 тисяч білоруських рублів (486 грн./тонну); в Російській Федерації на підтримку виробництва молока спрямовані кошти з розрахунку 5 рублів на 1 літр. Відповідну підтримку мають виробники молока Польщі та інших країн ЄС. Для збереження конкурентоспроможності вітчизняної галузі у таких умовах вкрай необхідна державна підтримка, хоча б до 1 січня 2018 року, оскільки з 1 січня 2015 року сільгосптоваровиробники молока взагалі втрачають будь-яку підтримку на виробництво і поставку молока на промпереробку.

Починаючи з 1998 року і до 31 грудня 2014 року єдиною державною підтримкою для сільгосптоваровиробників молока була дотація (з 1 січня 2011 року перейменована на компенсацію), що нараховувалась на кожну гривню молока, проданого ними на промпереробку. Кошти акумулювалися на спеціальному держказначейському рахунку кожного підприємства і сільгоспвиробники - юридичні особи отримували ці кошти щомісячно, а одноосібники - 2 рази на місяць.

Механізм акумуляції сум компенсації, цільове спрямування коштів, терміни їх виплати чітко визначені Податковим кодексом України та контролюються податковими органами. Для прозорості та недопущення помилок при нарахуванні, розподілу і виплаті компенсації сільгосптоваровиробникам молока, особливо фізичним особам, Укрмолпромом регулярно проводились практичні навчальні семінари з фахівцями переробних підприємств з залученням відповідальних фахівців Державної податкової служби України. Крім цього, Державна податкова служба України на прохання виробників молока і молочної продукції надавала розширені роз'яснення (надіслано 5 листів-роз'яснень) щодо забезпечення практичного застосування норм підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу. Завдяки цим заходам при перевірках не виникало суттєвих порушень.

Галузь потребує внесення змін до Податкового кодексу України, зокрема, з 1 січня 2015 року переробні підприємства, які зареєстровані платниками податку на додану вартість, при здійсненні ними операцій з постачання власної виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м'яса, м'ясо продуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м'ясо-кісткового борошна), виготовленої із поставлених молока сільськогосподарськими підприємствами, іншими юридичними та фізичними особами, спрямовують на спеціальний рахунок відсотків у розмірі 100 для виплати компенсації сільгосптоваровиробникам молока і м'яса в живій вазі.

Розрахункова сума компенсації складе 1,8 млрд. гривень.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Основною метою прийняття законопроекту є надання можливості продовжити отримання компенсації сільгосптоваровиробниками за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо шляхом внесення відповідних змін до підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, доповнивши його пунктом 11.

3. Загальна характеристика й основні положення законопроекту

Проектом пропонується:

У період з 1 січня 2015 року податок на додану вартість юридичними особами, які зареєстровані платниками податку на додану вартість, при здійсненні ними операцій з постачання власної виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м'яса, м'ясо продуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м'ясо-кісткового борошна), виготовленої із поставлених молока і м'ясо в живій вазі сільськогосподарськими підприємствами, визначеними розділом V Кодексу, іншими юридичними і фізичними особами - підприємцями, які самостійно вирощують, розводять, вигодовують продукцію тваринництва, визначену розділом V Кодексу (далі переробні підприємства), справляється з урахуванням таких особливостей:

переробне підприємство позитивну різницю між сумою податкових зобов'язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначену у податковій декларації з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції з 1 січня 2015 року сплачує на спеціальний рахунок, відкритий ним в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів у розмірі 100 відсотків.

Переробне підприємство суму податку на додану вартість, перераховану на спеціальний рахунок, використовує виключно для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продане ними молоко і м'ясо в живій вазі.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері суспільних відносин діє Податковий кодекс України.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття змін до інших законодавчих актів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону дозволить:

- захистити селян - виробників молока, забезпечити реальне отримання ними компенсації за здану сировину;

- забезпечити підтримку вигідних для сільгосптоваровиробників закупівельних цін на молоко;

- стимулювати розвиток молочного тваринництва в Україні;

- не допускати стрімкого росту цін на молочну продукцію для споживачів країни.

 

Народні депутати України:

Розенблат Б. С.

Насіров Р. М.

Івахів С. П.

Кириленко І. Г.

Івченко В. Є.

Павелко А. В.

Лунченко В. В.

Бричнко І. В.

Острікова Т. Г.

Опрос