Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 6 Закона Украины "О статусе ветеранов войны, гарантиях их социальной защиты" (относительно социальных и имущественных гарантий участникам добровольческих батальонов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.12.2014 № 1684
Дата рассмотрения: 26.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України Про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до Конституції України, громадяни України є рівними у своїх правах та свободах, а також мають рівне право на отримання певного соціального статусу.

Після повалення режиму Януковича, через бездіяльність керівництва країни було анексовано територію Автономної Республіки Крим на користь Російської Федерації. За таким же сценарієм мало б відбутися відчуження Донецької, Луганської, Харківської, Запорізької, Миколаївської, Одеської областей. Зважаючи на це, багато українських патріотів рушили на Схід країни, стихійно сформувавши добровольчі батальйони для захисту територіальної цілісності і суверенітету України. Ці батальйони діяли без офіційного статусу і приналежності до Міністерства оборони України чи правоохоронних органів аж до травня - червня 2014 року. За цей період багато учасників добровольчих батальйонів втратили життя або повернулися додому травмованими. Оскільки добровольчі батальйони були збройними формуваннями не передбаченими законодавством, їх було розформовано, а їх учасники або повернулись додому, або вступили до військових формувань ЗСУ, Нацгвардії та інших.

Внаслідок того, що добровольчі батальйони не мали офіційного правового статусу, їх учасники не були визнані законодавством учасниками бойових дій.

Таке положення законодавства неправомірно обмежує право учасника добровольчого батальйону на визнання його учасником бойових дій. Даний законопроект покликаний усунути такі обмеження. По аналогії, учасники партизанських загонів та підпільники громадянської та Великої Вітчизняної воєн були визнані учасниками бойових (п. 1 частини першої статті 6 цього ж Закону).

2. Цілі та завдання законопроекту.

Основною метою законопроекту є встановлення процедури визнання учасниками бойових дій учасників добровольчих батальйонів, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції. Визначається судовий порядок встановлення фактів, що свідчать про участь добровольця в антитерористичній операції.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Законопроектом пропонується прирівняти до статусу учасників бойових дій осіб, які у складі добровольчих батальйонів в лютому - червні 2014 року за власним покликанням боронили країну від військової агресії російських найманців. Таким чином, пропонується урівняти їх у правовому статусі та соціальних гарантіях з військовослужбовцями ЗСУ, Національної гвардії, СБУ та інших формувань, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання.

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють дану сферу правовідносин, є Конституція України та Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін чи доповнень до інших законодавчих актів України, не передбачених самим законопроектом.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту.

Реалізація положень цього законопроекту в частині набуття статусу учасників бойових дій особами, які брали участь у добровольчих формуваннях на боці України, не потребує збільшення видатків Державного бюджету.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття законопроекту.

Прийняття законопроекту дозволить реалізувати гарантовані Конституцією України соціальні права та гарантії громадян, які в перші дні російської агресії стали на захист суверенітету та територіальної цілісності України. Соціальним наслідком прийняття законопроекту має стати відновлення справедливості та урівняння в правах учасників добровільних формувань з іншими особами, які брали участь у антитерористичній операції у складі збройних формувань Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України.

 

Народні депутати України 

Ю. Чижмарь
С. Мельничук

Опрос