Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О системе гарантирования вкладов физических лиц" относительно обеспечения безопасности пенсионных активов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.12.2014 № 1676
Дата рассмотрения: 29.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" щодо убезпечення пенсійних активів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" недержавний пенсійний фонд провадить діяльність виключно з метою накопичення пенсійних внесків на користь учасників пенсійного фонду з подальшим управлінням пенсійними активами, а також здійснює пенсійні виплати учасникам зазначеного фонду. Згідно з вимогами статті 7 Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" пенсійні кошти, що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду, є власністю такого учасника та використовуються на цілі, визначені цим Законом. Таким чином, недержавні пенсійні фонди є особливими суб'єктами, які розпоряджаються пенсійними активами виключно в інтересах учасників недержавного пенсійного фонду, якими, згідно із законодавством, можуть бути лише фізичні особи.

Активи недержавного пенсійного фонду дозволено інвестувати лише у фінансові інструменти, визначені Законом України "Про недержавне пенсійне забезпечення". Одним з таких інструментів є банківські депозитні рахунки, на яких може розміщуватися до 50 відсотків загальної вартості пенсійних активів.

Зважаючи на те, що банківські депозитні рахунки на сьогодні є найбільш привабливими фінансовими інструментами для інвестування пенсійних активів, необхідно забезпечити гарантії повернення цих активів у разі неплатоспроможності банку.

Частиною п'ятою статті 50 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що активи недержавного пенсійного фонду (крім депозитів), зберігачем яких є банк, не включаються до ліквідаційної маси такого банку.

Тобто на сьогодні, у разі ліквідації неплатоспроможного банку до його ліквідаційної маси не включаються активи недержавних пенсійних фондів, що перебуваються на зберіганні банку - зберігача (наприклад, цінні папери). Водночас, грошові зобов'язання неплатоспроможного банку перед недержавним пенсійним фондом щодо повернення вкладів (депозитів) здійснюються за рахунок реалізації ліквідаційної маси у сьому чергу, як це визначено у статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Очевидно, що під час ліквідації неплатоспроможного банку недержавні пенсійні фонди як кредитори сьомої черги навряд чи можуть розраховувати на повернення пенсійних активів, розміщених на депозитах.

Така ситуація підриває довіру до ринку недержавного пенсійного забезпечення в цілому, що буде мати значний соціальний резонанс та негативні наслідки для всієї системи недержавного пенсійного забезпечення в Україні.

2. Мета і цілі прийняття законодавчого акта

Метою прийняття проекту Закону є запровадження механізму відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) коштів (активів) недержавних пенсійних фондів, розміщених на депозитних рахунках у разі неплатоспроможності банку.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", якими:

1) визначити вкладниками банків для цілей вищезазначеного Закону не лише фізичних осіб, які уклали договір банківського вкладу (депозиту), але й недержавні пенсійні фонди, пенсійні активи яких розміщено з метою отримання доходу на користь учасників цих фондів на банківські депозитні рахунки;

2) встановити суму граничного розміру відшкодування Фондом коштів за вкладом недержавного пенсійного фонду у розмірі 200000 гривень в розрахунку на кожного його учасника, а також визначити процедуру подання Фонду інформації про кількість учасників недержавного пенсійного фонду.

Також законопроектом пропонується встановити, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснює виплату гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом недержавного пенсійного фонду у разі, коли рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку було прийнято не раніше ніж через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом. Такий перехідний період необхідний для того, щоб Фонд за рахунок зборів з банків, у яких розміщені на депозитах кошти недержавних пенсійних фондів, мав змогу накопичити кошти, необхідні для виплат недержавним пенсійним фондам.

4. Стан нормативно-правової бази

Правовідносини в даній сфері регулюються Конституцією України, Законами України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", "Про банки та банківську діяльність", "Про недержавне пенсійне забезпечення". Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону в разі його прийняття не буде потребувати додаткових витрат з Державного бюджету України та місцевих бюджетів

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту надасть гарантії повернення активів недержавних пенсійних фондів, розміщених на депозит у неплатоспроможних банках, сприятиме посиленню довіри громадян до недержавних пенсійних фондів та розвитку системи недержавного пенсійного забезпечення в Україні.

 

Народний депутат України 

М. А. Поляков

Опрос