Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно определения и порядка налогообложения операций с электронными деньгами

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.12.2014 № 1675
Дата рассмотрения: 07.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо визначення та порядку оподаткування операцій з електронними грошима"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Електронні гроші як засіб розрахунку за товари та/або послуги є інструментом, який з кожним роком набирає все більш стрімкого розвитку та може стати альтернативою готівковим розрахункам. Крім того, використання електронних коштів сприятиме виведенню з тіні частини ринку розрахунків за товари та послуги в мережі Інтернет та приверне увагу іноземних інвесторів, що в свою чергу призведе до покращення інвестиційного клімату держави та принесе значні фінансові надходження до бюджету України. Для користувачів-фізичних осіб електронні гроші за привабливістю використання не поступаються готівці оскільки їх використання є анонімним (як у випадку з готівкою) та не потребує витрат часу для оформлення документів (на відміну від використання банківської картки).

В той же час на сьогодні в Податковому кодексі України не визначено порядок оподаткування операцій з електронними грошима для Агентів Емітента електронних грошей, що, в свою чергу, сприяє неоднаковому розумінню з боку фіскальних органів природи операцій з електронними грошима, а отже, породжує колізію у правозастосуванні норм податкового законодавства.

Це негативно позначається на розвитку ринку електронних грошей, оскільки Агенти Емітента електронних грошей не зацікавлені брати участь у правовідносинах за умови невизначеності підходу до оподаткування здійснюваних ними операцій.

Зазначені законодавчі пропозиції носять уточнюючий характер та покликані привести положення Податкового кодексу України у відповідність до існуючих норм законодавства у сфері використання електронних грошей та системно врегулювати питання оподаткування операцій з електронними грошима

2. Мета і цілі прийняття законодавчого акта

Основною метою законопроекту є закріплення на законодавчому рівні чіткого порядку оподаткування операцій з електронними грошима Емітента електронних грошей та Агентів Емітента, а також закріплення права суб'єктів господарювання, які використовують спрощену систему оподаткування, приймати електронні гроші в якості оплати за товари та/або послуги, які вони надають.

Основним завданням законопроекту є встановлення чітких правових вимог та механізмів здійснення оподаткування операцій з електронними грошима, що дасть можливість гарантувати законність, прозорість та визначеність підходу до оподаткування таких операцій.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом пропонується внести низку змін до положень Податкового кодексу України, зокрема врегулювати відносини, що виникають при здійсненні оподаткування операцій з електронними грошима, які здійснюють Агенти Емітента електронних грошей, встановити чіткий порядок здійснення оподаткування вказаних операцій з електронними грошима, а також надати право суб'єктам господарювання, які підпадають під спрощену систему оподаткування, приймати електронні гроші в якості оплати за товари та/або послуги, які вони надають.

4. Стан нормативно-правової бази

Правовідносини щодо функціонування ринку електронних грошей врегульовано Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", Положенням про електронні гроші в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ N 481 від 04.11.2010, постановою Правління Національного банку України від 15.11.2011 N 400 "Про затвердження Переліку типових операцій з розрахунково-касового обслуговування, які відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V Податкового кодексу України не є об'єктом оподаткування".

Прийняття проекту Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону у разі його прийняття не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту дозволить систематизувати та вдосконалити чинне законодавство України у сфері оподаткування операцій з електронними грошима, запровадити єдиний підхід з боку фіскальних органів до оподаткування операцій з електронними грошима, які здійснюються Емітентом електронних грошей та його Агентами.

Також, прийняття законопроекту призведе до збільшення привабливості використання електронних грошей для суб'єктів господарської діяльності і призведе до швидкого розвитку ринку електронних грошей та виведення з тіні значної кількості платежів в Інтернет, а разом із цим і збільшить надходження до державного бюджету.

 

Народні депутати України

Бєлькова О. В.

Різаненко П. О.

Євлахов А. С.

Порошенко О. П.

Мушак О. П.

Опрос