Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно введения процедуры медиации)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.12.2014 № 1666
Дата рассмотрения: 28.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України" (щодо введення процедури медіації)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Відповідно до розпорядження Міністерства доходів і зборів України (далі - Міндоходів) від 15.11.2013 N 369-р "Про організацію роботи, спрямованої на наповнення бюджету" (далі - Розпорядження) у 2013 році органами Міндоходів було проведено роботу по досягненню примирення в судових справах для забезпечення надходження коштів в державний бюджет.

Базою для визначення перспективних справ, в яких можливо досягти примирення була загальна кількість спорів, в яких предметом оскарження було оскарження податкових повідомлень-рішень про визначення податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток, які знаходяться на судовому розгляді (32876 справ на 91,2 млрд. грн.) та розглянуті на користь Міндоходів (4493 на суму 14,2 млрд. грн.).

За результатом інвентаризації спорів, за якими відповідачами є сторони, які мають активи, було визначено 1307 справ на суму 7,4 млрд. грн. як перспективних для досягнення примирення.

За результатами роботи органів Міндоходів було проведено 1332 зустрічі на загальну суму 15,1 млрд. грн. По 1023 судовим справам платники податків відмовились від примирення, а по 309 справам було досягнуто примирення на загальну суму 5,6 млрд. грн.

Таким чином, за 2 місяці проведення експерименту в 2013 році, було досягнуто примирення з платниками податків, що дало можливість одразу залучити до бюджету 5,6 млрд. грн.

Зазначений експеримент, є певним прототипом запровадження в Україні процедури медіації в податкових спорах. Сама по собі медіація це процедура позасудового вирішення спорів під час якої посередник допомагає сторонам досягти прийнятних для них рішень.

Слід зазначити, що процедура медіації в податкових справах вже давно використовується в багатьох країнах світу, зокрема в Німеччині, США, Бельгії, Великобританії, Нідерландах та інших країнах.

В Європейському Союзі також рекомендовано застосовувати медіацію у спорах із державними органами, зокрема, в:

- Кодексі поведінки медіаторів;

- Рекомендаціях Ради Міністрів країнам-учасникам щодо альтернативи судовому розгляду між адміністративними органами та приватними особами від 1 вересня 2001 року;

- Директиві ЄС N 208/52/EC про посередництво у цивільних і господарських справах від 21 травня 2008 року.

Впровадження медіації в сфері податкових та митних відносин може бути корисним в:

- спорах з приводу фактів та обставин (щодо реальності вчинених операцій, місцезнаходження майна тощо);

- спорах щодо неоднозначного тлумачення окремих правових норм;

- спорах, в яких платник податків посилається на допущені податковим органом процесуальні порушення.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є запровадження процедури досудової медіації в податкових та митних спорах між платниками податків та органами Державної фіскальної служби України.

Введення такої процедури дасть можливість зменшити кількість податкових та митних спорів, які направляються в суди, що зменшить навантаження на суди, збільшить кількість надходжень до бюджету за рахунок податків, які сплачуються в результаті досягнення примирення, та зниження тиску на бізнес, під час винесення податкових повідомлень-рішень органами Державної фіскальної служби.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Податкового кодексу України доповнивши його визначенням поняття "процедура медіації", а також доповнивши новою статтею 561 з встановленням самої процедури медіації. Зокрема зазначається, що процедура медіації застосовується відносно неузгодженого грошового зобов'язання, яке визначене в податковому повідомленні-рішенні або іншому рішенні контролюючого органу, яке оскаржене платником податків в адміністративному порядку. Платник податків, який бажає врегулювати спір з контролюючим органом шляхом проведення процедури медіації, разом зі скаргою подає відповідну заяву до контролюючого органу який розглядає скаргу.

Також вносяться зміни до Кримінального кодексу України, якими встановлюється, що погашення платником податків грошових зобов'язань вказаних в рішенні контролюючого органу про досягнення угоди про податкові зобов'язання, виключає подальше здійснення кримінального провадження відносно такого платника податків та/або його посадових осіб.

Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнюється нормою, за якою протокол про адміністративне правопорушення не складається в разі врегулювання податкового спору між платником податків та контролюючим органом шляхом досягнення угоди про податкові зобов'язання.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері діють Конституція України та Податковий кодекс України. Сам проект передбачає внесення змін до Податкового кодексу України, Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України та лише вимагатиме прийняття відповідних документів органами виконавчої влади України, зокрема Міністерством фінансів України та Державною фіскальною службою України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту, у разі його прийняття, не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз результатів

Наслідками запровадження процедури медіації стане:

- налагодження конструктивних відносин між платниками податків та органами Державної фіскальної служби;

- мінімізація негативних наслідків для платників податків та контролюючих органів;

- неупереджений погляд на факти і обставини з боку третьої сторони при вирішенні податкових спорів;

- економія часу та коштів для сторін при вирішенні податкових спорів;

- досягнення взаємовигідного рішення виходячи із предмету спору, що виникає при донарахуванні контролюючими органами податкових зобов'язань;

- прискорення надходження коштів в бюджет та забезпечення виконання бюджету за рахунок того, що податкові спори не будуть тягнутись по декілька років, а потім примусово виконуватись, а будуть вирішені на першій стадії;

- зменшення безнадійної заборгованості до бюджету, за рахунок того, що підприємцям буде вигідніше сплатити податкові зобов'язання, а ніж переховуватись від виконання судових рішень по сплаті податків.

 

Народний депутат України

А. М. Кісельов (посв. N 176)

Опрос