Идет загрузка документа (20 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно охраны фауны, флоры и усиления борьбы с браконьерством)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.12.2014 № 1665
Дата рассмотрения: 24.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо охорони фауни, флори та посилення боротьби з браконьєрством)"

1. Необхідність прийняття даного законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни в 9 Законів і Кодексів України "Про тваринний світ", "Лісовий кодекс України", "Про мисливське господарство та полювання", "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про рослинний світ", "Про природно-заповідний фонд України", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про пестициди і агрохімікати", Кодекс України про адміністративні правопорушення, які повинні покращити охорону української фауни і флори, посилити заходи по боротьбі з браконьєрством, а також привести національні природоохоронні закони у відповідність до європейського екологічного законодавства.

16 червня 1995 року в місті Гаазі (Королівство Нідерланди) підписано Угоду про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (надалі - "Угода").

Законом України "Про ратифікацію Угоди" від 4 липня 2002 року N 62-IV Україна ратифікувала вказану Угоду.

Пунктом 4.1.4 Додатка III до Угоди визначено, що сторони мають намагатися припинити до 2000 року використання свинцевого шроту при полюванні на водно-болотних птахів, який за своїми властивостями дуже шкідливий для здоров'я не тільки птахів, а і людей.

Під час четвертої сесії Наради Сторін (MOP4) Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (AEWA), яка проходила з 15 по 19 вересня 2008 року в Антананаріву, Мадагаскар, було внесено зміни в Додаток II та Додаток III Угоди, згідно яких країни поступово забороняють використання свинцевого шроту при полювання на водно-болотних птахів.

На виконання Угоди про збереження афро-єразійських мігруючих водно-болотних птахів пропонується внести доповнення в ст. 20 Закону України "Про мисливське господарство та полювання", яке забороняє полювання із застосуванням свинцевого шроту на водно-болотних угіддях міжнародного значення, які мають особливе важливе значення для охорони мігруючих птахів (полювання із застосуванням металевого шроту дозволяється).

Через неконкретні формулювання ст. 16 Закону "Про природно-заповідний фонд України", порушуючи Бернську та інші підписані Україною міжнародні екологічні конвенції, у природних заповідниках відбувається вирубка дуже важливих для охорони біорізноманіття (дятлів, сов, кажанів, хижих птахів) дуплястих, фаутних, сухостійних дерев, збирання плодів, вітролому, ягід, грибів, організація різноманітних форм відпочинку населення, а також проводиться сінокосіння у весняно-літній період механічними транспортними засобами (комбайнами, тракторами), що призводить до масової і безглуздої загибелі зайців, перепелів, жайворонків, а також більш ніж 100 видів перепончастокрилих, занесених до Червоної книги України. Організація пасік у заповідниках призводить до виштовхування диких бджолиних медоносними бджолами.

В зв'язку з чим, а також згідно Рекомендацій комітетських слухань на тему "Природно-заповідний фонд: проблеми та шляхи їх вирішення" (схвалених Рішенням Комітету N 22/1 від 10.04.2014 р.)

У ст. 16 Закону "Про природно-заповідний фонд України" планується внести доповнення, які забороняють рубку у природних заповідниках сухостійних, дуплястих і фаутних дерев, організацію пасік, сінокосіння весною та літом, а також з використанням механічних транспортних засобів, збирання плодів, ягід, грибів, вітролому, а також різноманітні види відпочинку населення, у першу чергу кінні прогулянки, відвідування печер, катання на будь-яких плавзасобах, велосипедах і мопедах, розведення вогнищ і т. і., що наносить значну шкоду заповідним екосистемам.

У ст. 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" пропонується додати органи державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища, що дозволить Держекоінспекції України оперативно реагувати на звернення громадян України про факти порушень природоохоронного законодавства, своєчасно проводити перевірки і притягувати порушників до відповідальності. Наразі, через недосконалість даного Закону, органи Держекоінспекції України повинні витрачати близько двох місяців на подолання різноманітних бюрократичних узгоджень для організації рейда-перевірки, що зводить нанівець будь-яку ефективність органів державного екологічного контролю.

Закон України "Про приєднання України до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі" від 29 жовтня 1996 р. дозволяє регулювати чисельність вовка на території України тільки в обмеженій кількості і під контролем. Проте, враховуючи той факт, що наразі не існує державної програми з управління географічними популяціями вовка на території України, ґрунтованої на науковому базисі, безумовно застарілим є підхід до виду, як до "шкідливого". Існує рекомендація Секретаріату Бернської конвенції про охорону карпатської популяції вовка, в тому числі і на території Україні. Варто зазначити, що українська частина загальнокарпатської популяції має неабияке значення у світлі підтримання стабільності транскордонного угруповання.

Пункт 4.8.3 Міжнародного плану заходів з охорони вовків в Європі, розробленого відповідно до вимог Бернської конвенції вимагає виключити будь-які форми заохочень за вбивство вовка. Однак в Україні це залишається практикою, обумовленою статусом "шкідливого" виду. Наразі, згідно Закону України "Про мисливське господарство та полювання", вовк є бінарним видом, що занесений одночасно в список мисливських тварин, що підлягають охороні в немисливський сезон і раціональному використанню та одночасно в список шкідливих тварин, що підлягають знищенню на протязі року.

Так, згідно статті 19 цього Закону, полювання на вовка за відстрільними картками на хутрового звіра може вестися з жовтня по лютий включно.

Згідно статті 17 даного Закону добування вовка дозволяється здійснювати також за наявності у мисливця ліцензії або відстрільної картки на добування інших мисливських тварин.

Але згідно ст. 33 цього Закону, полювання на вовка може здійснюватися під час полювання на інші види мисливських тварин в мисливський сезон, а також не в мисливський сезон - за дозволами.

Разом з тим нерідкі випадки браконьєрського відстрілу вовка, коли порушник відстрілює вовка без наявності в нього яких-небудь відстрілочних карток, ліцензій або інших дозволів. Однак на відміну від браконьєрства на інші види мисливських тварин, збитки за незаконне добування вовка браконьєром не сплачуються, що сприяє зростанню браконьєрства під виглядом "відстрілу вовків". А також є фактором, що провокує сукупність порушень - незаконне перебування в угіддях зі зброєю, без дозволів, без супроводу єгеря тощо і знижує ефективність охорони угідь в цілому.

Крім того, в даний час в Україні в неволі у приватних осіб незаконно утримується до 1000 вовків (при офіційній чисельності природної популяції вовків 2600 - 2700 голів), при цьому за умови відсутності такс за добування вовка, добитися сплати відшкодувань особами, що займаються відловом вовка з природи, або розведенням та продажем вовків є фактично неможливим.

У зв'язку з вищевикладеним, треба винести вовка зі списку шкідників, зазначеного в ст. 33 Закону України "Про мисливське господарство та полювання", залишивши вовка мисливським видом, що буде сприяти посиленню боротьби із браконьєрством та створить умови мисливським господарствам отримувати гроші у свій бюджет за добування цінного хутрового звіра - вовка.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про тваринний світ" (щодо посилення заходів по боротьбі з браконьєрством)" від 12.05.2011 р. в перелік заборонених знарядь лову внесені капканоподібні знаряддя лову. Тому цю заборону треба додати до статті 20 Закону України "Про мисливське господарство та полювання". Завдяки цьому браконьєри, які використовують капкани, будуть притягуватися до відповідальності за статтею 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як порушники правил полювання.

Згідно з резолюцією 1.12 від 2001 р. Конференції сторін, які підписали Угоду щодо збереження китоподібних Чорного та Середземного морів і прилеглої Атлантичної акваторії і Рекомендації N 86 від 2001 р. Бернської конвенції, у ст. 53 Закону України "Про тваринний світ" вносяться доповнення, які забороняють імпорт, експорт і реекспорт в Україну дельфіна афаліни (Tursiops truncatus).

Стаття 5 Бернської конвенції зобов'язує країни, які її підписали, вжити необхідних законодавчих і адміністративних заходів для забезпечення охорони рідкісних видів флори, занесених у Додаток 1. Це стосується посилення заходів боротьби з незаконним продажем рідкісних рослин.

На жаль, діюча редакція ст. 3 Закону України "Про рослинний світ" не відносить (на відміну від Закону України "Про тваринний світ") до об'єктів рослинного світу частини рослин, внаслідок чого не завжди можна притягти до відповідальності браконьєрів, які добувають і продають, наприклад, цибулини занесеного у Додаток 1 Бернської конвенції і Червону книгу України цикламена Кузнєцова, тому що суди відмовляють у прийнятті позовів через те, що це не ціла рослина, а її частка. Законопроект розширює поняття "об'єкти рослинного світу" за рахунок включення в нього не тільки самих цілих рослин, але й її частин.

Законопроектом також запропоновано дати право працівникам міліції складати протоколи по статтям 73, 77-1, 85, 85-1, 88-1, 89, Кодексу України про адміністративні правопорушення, які мають відношення до боротьби з браконьєрством, а також підвищити штрафи за порушення природоохоронного законодавства по статті 87 і 88 даного Кодексу.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою прийняття проекту Закону є посилення заходів по охороні тваринного світу, рослинного світу та боротьби з браконьєрством.

Завданнями є: охорона середовищ існування тваринного світу; боротьба з браконьєрством; приведення Законів України до норм міжнародного екологічного права.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо охорони фауни, флори та посилення боротьби з браконьєрством)" охорону середовищ існування тварин, заборону використання для добичі тварин капканів, посилену охорону видів тварин, занесених до Бернської конвенції.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Суспільні відносини у сфері охорони тваринного світу регламентуються Конституцією України, Законами України "Про тваринний світ", "Про мисливське господарство та полювання", "Про природно-заповідний фонд України", Кодексом України про адміністративні правопорушення, "Про рослинний світ", "Про пестициди і агрохімікати", Лісовим кодексом України, "Про захист тварин від жорстокого поводження".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових витрат з державного бюджету.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття законопроекту створить правове підґрунтя для ефективного функціонування системи державного та громадського контролю у сфері охорони тваринного та рослинного світу і сприятиме: збереженню рідкісної флори та фауни України; охороні середовищ існування тваринного світу; приведення законів України до норм міжнародного екологічного права; боротьбі з браконьєрством.

 

Народні депутати України:

Дзюблик П. В.

Дирів А. Б.

Опрос