Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно защиты прав потребителей на рынке финансовых услуг

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.12.2014 № 1652
Дата рассмотрения: 24.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту прав споживачів на ринку фінансових послуг"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

У період фінансової кризи проблема захисту прав споживачів фінансових послуг набула особливої гостроти і актуальності. Кількість фактів порушення вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів значно збільшилася, не повною мірою реалізується право споживача на своєчасне отримання в доступній формі достовірної інформації про послуги, зберігається стала тенденція до зростання кількості скарг споживачів фінансових послуг. На сьогоднішній день заходи щодо забезпечення захисту прав споживачів недостатньо ефективно впливають на запобігання недобросовісному наданню небанківських фінансових послуг. Недовіра населення до ринків фінансових послуг не дає можливості активно використовувати його вільні кошти як інвестиційні ресурси, що спрямовувались би на розвиток економіки, запровадження ефективного механізму недержавного пенсійного забезпечення та страхування.

Статтею 27 Закону України "Про захист прав споживачів" передбачено, що органи виконавчої влади здійснюють державний захист прав споживачів у межах своєї компетенції, визначеної законодавством.

Частиною першою статті 21 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" визначено, що державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів Національним банком України, щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Статтями 41 та 43 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлюється відповідальність за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг. Разом з тим, відповідальності за порушення вимог законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг зазначені статті Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" не встановлюють.

Враховуючи викладене, існує нагальна потреба в чіткому законодавчому визначенні дієвих санкцій за порушення законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг.

З метою вдосконалення механізму застосування Нацкомфінпослуг санкцій до небанківських фінансових установ у разі порушення ними законодавства про захист прав споживачів було розроблено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту прав споживачів на ринку фінансових послуг" (далі - проект Закону).

2. Цілі та завдання проекту Закону

Проект Закону розроблено з метою створення правових основ для забезпечення захисту інтересів споживачів фінансових послуг шляхом застосування заходів впливу за порушення законодавства про захист прав споживачів на ринках небанківських фінансових послуг, удосконалення механізму застосування санкцій до небанківських фінансових установ за такі порушення.

Основними цілями розробки проекту Закону є:

удосконалення механізму застосування заходів впливу за порушення законодавства про захист прав споживачів небанківських фінансових послуг;

встановлення відповідальності за ненадання або несвоєчасне надання клієнту передбаченої частинами першою та другою статті 12 цього Закону інформації про умови надання фінансових послуг, а саме накладення на посадову особу фінансової установи штрафу у розмірі від 20 до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян;

запобігання створенню перешкод для виконання посадовими особами Нацкомфінпослуг покладених на них обов'язків.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проект Закону передбачає внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та Закону України "Про захист прав споживачів", що дозволить встановити відповідальність за ненадання клієнту передбаченої частинами першою та другою статті 12 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" інформації про умови надання фінансових послуг та за створення перешкод для виконання посадовими особами Нацкомфінпослуг покладених на них обов'язків.

Реалізація проекту Закону забезпечить створення правових основ для забезпечення захисту прав та інтересів споживачів небанківських фінансових послуг.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Питання, що стосуються предмета правового регулювання проекту Закону, регулюються такими нормативно-правовими актами:

Кодексом України про адміністративні правопорушення;

Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг";

Законом України "Про захист прав споживачів";

Положенням про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженим Указом Президента України від 23.11.2011 N 1070;

Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженим розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 N 2319.

Частинами першою та другою статті 12 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" передбачено, що клієнт має право доступу до інформації щодо діяльності фінансової установи. Також встановлено перелік інформації, яку зобов'язані надати фінансові установи на вимогу клієнта.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат із державного та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону забезпечить дотримання фінансовими установами вимог законодавства про захист прав споживачів, сприятиме зменшенню кількості порушень на ринках фінансових послуг, з'явиться додатковий механізм протидії шахрайству з боку учасників ринків фінансових послуг, які надають такі послуги. Це має сприяти встановленню та підвищенню довіри до фінансового сектора економіки України, розвитку ринку небанківських фінансових послуг.

 

Народний депутат України

М. А. Поляков

Опрос