Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О защите общественной морали" (относительно государственного надзора)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.12.2014 № 1647
Дата рассмотрения: 26.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про захист суспільної моралі" (щодо державного нагляду)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

В пп. 2.3.4 Коаліційної угоди Верховної Ради України VIII скликання визначено завдання щодо ліквідації Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі.

У зв'язку з цим розроблено проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про захист суспільної моралі" (далі - проект Закону).

Зазначимо, що необхідність прийняття зазначеного Закону відповідає Конституції України (стаття 15) та актам, що мають таку ж юридичну силу. Зокрема Законом України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" забороняється створення та фінансування державних органів, установ, організацій або посад для цензури масової інформації.

Аналіз практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції дає підстави визначити, що "цензура" - це контроль офіційної влади за випуском у світ і поширенням видавничої продукції, і виконанням (показом) театральних постановок, радіо- і телевізійних передач.

Водночас відповідно до Закону України "Про захист суспільної моралі" в Україні діє Національна експертна комісії України з питань захисту суспільної моралі, до повноважень якої віднесено контроль за інформаційною продукцією.

Недосконалість законодавства про інформацію призвела до дублювання на практиці Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі, зокрема, повноважень Державного комітету телебачення і радіомовлення та Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Міністерства внутрішніх справ та Державного агентства з питань кіно.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про захист суспільної моралі" державний нагляд за додержанням вимог цього Закону та чинного законодавства у сфері захисту суспільної моралі в межах своєї компетенції здійснюють Міністерство культури і мистецтв України, Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство юстиції України, Міністерство освіти України, Міністерство внутрішніх справ України, Генеральна прокуратура України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, Державний комітет телебачення і радіомовлення України, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі.

Так, частиною першою статті 15 Закону України "Про кінематографію" визначено зокрема, що право на розповсюдження і демонстрування національних та іноземних фільмів на всіх видах носіїв зображення надається суб'єктам кінематографії центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кінематографії.

Державний комітет телебачення і радіомовлення України згідно з Положенням про нього вживає спільно з іншими органами державної влади заходів із підвищення художньої якості вітчизняних телерадіопрограм, захисту суспільства від негативного впливу аудіо- і відеопродукції, яка становить загрозу суспільній моралі.

Відповідно до Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями законодавства у сфері захисту суспільної моралі здійснює Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення.

Відповідно до частини першої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України слідчі органів внутрішніх справ здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, зокрема, за статтями 296, 300, 301, 302, 303, 304 Кримінального кодексу України (хуліганство, ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості, расову, національну чи релігійну нетерпимість та дискримінацію; ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів, що включає відповідальність за дії, вчинені щодо творів, зображень або інших предметів порнографічного характеру, що містять дитячу порнографію, або примушування неповнолітніх до участі у створенні творів, зображень або кіно- та відеопродукції, комп'ютерних програм порнографічного характеру; створення або утримання місць розпусти і звідництво; сутенерство або втягнення особи в заняття проституцією, що включає відповідальність за втягнення малолітнього чи неповнолітнього в заняття проституцією чи примушування їх до заняття проституцією, втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність).

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону розроблено з метою удосконалення державного нагляду за додержанням вимог законодавства України з питань захисту суспільної моралі, шляхом виключення із Закону України "Про захист суспільної моралі" положень щодо визначення статусу та засад діяльності Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі.

3. Правові аспекти

У цій сфері суспільних відносин діють такі нормативно-правові акти:

Закон України "Про захист суспільної моралі";

Указ Президента України від 15 березня 2002 р. N 258 "Про невідкладні додаткові заходи щодо зміцнення моральності у суспільстві та утвердження здорового способу життя";

Указ Президента України від 04 лютого 2003 р. N 74 "Про серйозні недоліки у здійсненні заходів щодо захисту моральності та утвердження здорового способу життя в суспільстві";

постанова Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 р. N 1550 "Про Національну експертну комісію України з питань захисту суспільної моралі" тощо.

Реалізація Закону передбачає внесення змін до Закону України "Про захист суспільної моралі".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону не потребує додаткових матеріальних та інших витрат (ліквідація Національної комісії призведе до економії коштів Державного бюджету України у сумі близько 4 - 5 млн. грн. щороку).

5. Запобігання дискримінації

У проекті Закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

6. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону не є регуляторним актом.

7. Прогноз результатів

Реалізація Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про захист суспільної моралі" забезпечуватиме створення належних умов для реалізації державними органами повноважень з питань захисту суспільної моралі, а також здійснення громадського контролю у цій сфері суспільних відносин. Водночас ці законодавчі зміни забезпечать економію коштів Державного бюджету України у сумі близько 4 - 5 млн. грн. щороку.

 

Народний депутат України

О. В. Червакова

Опрос