Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О праве граждан инициировать рассмотрение нормативно-правовых актов органами власти и местного самоуправления

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.12.2014 № 1641
Дата рассмотрения: 26.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про право громадян ініціювати розгляд нормативно-правових актів органами влади та місцевого самоврядування"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта.

Відповідно до статті 5 Конституції України, носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. У статті 38 Конституції України задекларовано право громадян України на участь в управлінні державними справами, а статтею 69 Конституції України передбачено форми здійснення народного волевиявлення, яке реалізується через інші форми безпосередньої демократії.

Конституція України надає громадянам право здійснювати владу безпосередньо. Одначе, законодавство, яке діє в Україні частково регулює участь громадян в управлінні державою. Фактично законодавством встановлено право громадян обирати і бути обраним в органи представницької влади (виборче право), право на звернення в органи державної влади (звернення громадян) та право займати посади в державних органах влади (право на працевлаштування).

Водночас, державна влада не використовує наявний інноваційний і інтелектуальний потенціал своїх громадян, віддавши право на ініціювання нормативних документів лише депутатам усіх рівнів та органам державної влади та місцевого самоврядування. Такий підхід призводить до конфліктів на місцевому і державному рівні, коли органи влади діють у спосіб, який не сприймається більшістю громадян. В той же час доступність громадян до ініціювання проектів рішень дасть змогу владі актуалізувати нормотворчість і долучити до цього процесу носіїв влади - український народ.

З огляду на це, та зважаючи на рух України до децентралізації влади пропонується запровадити інструменти прямої демократії - петицію за прикладом демократичних країн.

2. Цілі та завдання законопроекту.

Основною метою законопроекту є встановлення процедур і правил за якими громадяни отримають право ініціювати розгляд нормативних документів органами державної влади та місцевого самоврядування шляхом створення та підписання петиції з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем.

Такі права пропонується надати через створення на офіційних сторінках Президента України та органу місцевого самоврядування електронні ресурси для створення і підписання петиції громадянами України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Законопроектом пропонується ввести у нормативне поле України новий Закон "Про право громадян ініціювати розгляд нормативно-правових актів органами влади та місцевого самоврядування" та, по-перше, ввести у законодавче поле України новий термін "петиція" - колективна вимога, яка у встановлений спосіб підтримана громадянами України і подається у відповідні органи державної влади для подальшого розгляду органами державної влади, відповідно до їхньої компетенції; по-друге встановити цим законом процедури підписання петиції громадянами України.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання.

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють дану сферу правовідносин, є Конституція України.

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін чи доповнень до інших законодавчих актів України, не передбачених самим законопроектом.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту.

Реалізація положень цього законопроекту в частині створення відповідних електронних ресурсів для створення і підписання петиції громадянами України на офіційних сторінках Президента України та органів місцевого самоврядування не потребує збільшення видатків Державного бюджету.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття законопроекту.

Прийняття законопроекту дозволить реалізувати гарантовані Конституцією України права українського народу на здійснення влади безпосередньо. Соціальним наслідком прийняття законопроекту має стати суспільна злагода, а також залучення наявного інноваційного і інтелектуального потенціалу своїх громадян для актуалізації нормотворчості.

 

Народні депутати України:

Чижмарь Ю. В.

Мельничук С. П.

Богомолець О. В.

Опрос