Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно упрощения проведения аудио- и видеофиксации судебного заседания представителями СМИ)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.12.2014 № 1620
Дата рассмотрения: 24.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо спрощення проведення аудіо- і відеофіксації судового засідання представниками ЗМІ)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Приймаючи Конституцію України, Верховна Рада України від імені Українського народу - громадян України всіх національностей висловила наміри розвивати і зміцнювати демократичну, соціальну, правову державу, дбаючи про забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя.

На виконання даних намірів було ратифіковано не один міжнародний нормативно-правовий акт та прийнято безліч норм національного законодавства, однак практика їх застосування вказує на існування певних недоліків, які призводять до порушення основоположних прав людини, зокрема під час розгляду справ в українських судах.

Закону України "Про судоустрій і статус суддів" однією з засад організації судової влади визначає гласність і відкритість судового процесу. Зокрема в частині 2 статті 11 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" йдеться про те, що розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законодавством. Також йдеться про те, що учасники судового процесу та інші особи присутні на відкритому судовому засіданні можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби, проводити фото- і кінозйомку, відеозапис за рішенням суду.

Однак, всупереч вказаним вище нормам відбуваються чисельні порушення прав осіб при використанні ними можливості доступу до відкритого судового процесу, у зв'язку з нечіткою визначеністю кола осіб, які мають право бути присутніми на судовому засіданні.

Через невдале законодавче регулювання даного питання також відбуваються й порушення прав представників засобів масової інформації, оскільки кожен суддя по-своєму трактує поняття портативної та стаціонарної апаратури. Досить часто через формальні причини судом не надається дозвіл на проведення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису судового процесу.

Враховуючи зазначене, пропонується закріпити в окремих статтях процесуального законодавства право представників засобів масової інформації бути присутніми на відкритому судовому засіданні та проводити його фіксацію і висвітлення по радіо і телебаченню.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Законопроект розроблено з метою зміцнення довіри до судової системи, спрощення процедури фіксації відкритих судових процесів, а також запровадження більш прозорого механізму висвітлення результатів судових засідань представниками засобів масової інформації.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту акта

Законопроектом передбачено доповнити чинне законодавство України правовим приписом про проведення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису представника ЗМІ за згоди однією з осіб судового процесу.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами, що регулюють питання, які вирішуються даним проектом закону, є Конституція України, Закон України "Про судоустрій і статус суддів", Цивільний процесуальний кодекс України, Кодекс адміністративного судочинства України, Господарський процесуальний кодекс україни.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація акта не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту дозволить укріпити довіру суспільства до держави та судової системи, зробити судовий процес більш прозорим, підвищити ефективність захисту прав людини і громадянина, утвердити в українському суспільстві принцип верховенства права, що підвищить авторитет України на міжнародному рівні.

 

Народні депутати України

Кривошея Г. Г. (N 064)

Ємець Л. О. (N 419)

Сташук В. Ф. (N 410)

Опрос