Идет загрузка документа (4 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О высшем образовании" (относительно подготовки бакалавров)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.12.2014 № 1619
Дата рассмотрения: 24.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Існує необхідність зберегти освітньо-наукові центри, які створювалися десятки років і ведуть багаторівневу підготовку від молодшого спеціаліста до магістра. З досвіду ВНЗ України, які у своїй структурі мають коледжі, очевидно, що якість професійної підготовки фахівців з вищою освітою значно вище, якщо вона здійснюється на базі освітньо-кваліфікаційного рівня "молодший спеціаліст" за інтегрованими навчальними планами. Однак Законом України "Про вищу освіту" не передбачено отримання вищої освіти на базі молодшого спеціаліста за скороченим терміном підготовки, що фактично знищує принцип ступеневості та послідовності отримання вищої освіти, а також суперечить принципу державної політики у сфері вищої освіти, а саме п. 5 ч. 2 ст. 3 ЗУ "Про вищу освіту" щодо наступності процесу здобуття вищої освіти.

У зв'язку з цим внесення змін до нового закону дозволить самостійно вищим навчальним закладам здійснювати підготовку бакалаврів на базі освітньо-кваліфікаційного рівня "молодший спеціаліст" та підвищити рівень освіти.

Необхідним є також зняття обмеження щодо максимальних термінів навчання. Відповідно до нового закону, основним критерієм підготовки висококваліфікованих фахівців повинно стати успішне виконання освітньо-професійної програми в кредитах ЄКТС. Однак реалізація таких змін на практиці обмежена п. 1 ст. 46 Закону "Про вищу освіту", в якому однією з підстав для відрахування здобувача вищої освіти є невиконання навчального плану. Тобто студент, який після закінчення сесії має академічну заборгованість хоча б з однієї дисципліни повинен бути відрахований з університету. В наш тяжкий для країни час достатньо важко заробити гроші на навчання і часто поява академічної заборгованості пов'язана з тим, що студент одночасно з навчанням працює. Тому внесення змін до нового закону, яка б дозволила вищим навчальним закладам продовжувати навчання студентів при наявності певного обсягу академічних заборгованостей до розумного розміру, наприклад в 30 кредитів ЕКТС, буде сприяти захисту прав щодо отримання вищої освіти.

2. Мета і цілі прийняття законодавчого акта

Метою проекту закону є посилення гарантій забезпечення прав на отримання вищої освіти та підвищення якості рівня вищої освіти.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроект спрямований на захист прав громадян, в тому числі малозабезпечених, які мають на меті здобуття вищої освіти, що в кінцевому рахунку підвищить якість та доступність вищої освіти.

4. Стан нормативно-правової бази

Правовідносини в даній сфері регулюються Конституцією України та Законом України "Про вищу освіту". Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону в разі його прийняття не буде потребувати додаткових витрат з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту сприятиме підвищенню рівня вищої освіти та доступності її отримання.

 

Народний депутат України

О. В. Купрієнко

Опрос